Rockfest Dačice: sedmnáctý ročník je minulostí

Arakain/foto: Standa Vybíral

Tak jako každý rok jsme se vydali do města kostky cukru – Dačic – na tamní dvoudenní akci Rockfest Dačice. V krásném areálu zámeckého parku letos proběhl ročník s pořadovým číslem sedmnáct.

Děkujeme pořadatelům za skvělou organizaci

Trošku jsme se báli výhně a vysokých teplot, ale počasí se umoudřilo, mraky poletovaly po obloze a teploty přestaly atakovat hranici třiceti stupňů. Jako tradičně jsme už při příchodu viděli kolem cesty spoustu stánků s jídlem, pitím i různými věcičkami s rockovou tématikou. Nikde v areálu se netvořily dlouhé fronty a vše bylo pořadatelsky perfektně zvládnuto, a to i při vysoké účasti.

Arakain se blýskl zajímavými momenty

Páteční festivalový den startoval úderem šestnácté hodiny. Jako první vystoupila kapela Metanol z Hradce Králové. Kupodivu už v té chvíli byl areál do čtvrtiny zaplněn fanoušky, kteří už se nemohli dočkat prvních zahajovacích tonů. Jako druhý po sedmnácté hodině zahrál Arakain.To už byl areál úplně zaplněn až po horní stany. Nejznámější skladby Arakainu vhodně dotvářel i velice kvalitní zvuk, který si všichni fanoušci pochvalovali. Dačické vystoupení Arakainu bylo zároveň zvláště bohaté na vtipné a zajímavé momenty na pódiu, které nadšeně zachycovali přítomní fotografové.

Večer byl čas na alkopísně

V devatenáct hodin už měl připravenou ornou půdu další lídr, a to Komunál z Chlumce nad Cidlinou. Zazněly skladby jako Pod maskou klauna, Zapalte nás a další.
Kluci z Alkeholu pokračovali v krásně nastartovaném večeru, kdy už někteří  fanoušci měli trošku vypito, a tak si rádi zanotovali pár známých alkopísní v podání této skvělé kapely v čele s Otou Herešem.
Nejen Bludičky a Letokruhy pak představila kapela Traktor, která splnila očekávání všech svých fanoušků a bylo vidět, že to muzikanty na pódiu očividně bavilo. Krátce před půlnocí pak už na pódiu hořelo vše,  co mohlo, protože nastoupili RCZ (Rammstein Tribute Show). Jejich vystoupení bylo skvělé – podle mého názoru je to jeden z nejlepších revivalů skupiny Rammstein. Páteční večer uzavřela kapela Tlustá Berta, od níž zazněly hity jako Mejdany a další.

Visáči vylezli z děr

Sobotní show startovala o něco dříve a to už ve třináct hodin s kapelou AC/CZ tribute show. Při zvuku prvních tonů známých hitů AC/DC jako TNT či Highway to Hell se dostávali první „tanečníci mezi kapkami deště“ do varu. Pak už začali „vylejzat z děr Visáči“ (Visací zámek) a celý areál se naplnil spoustou hitovek této legendární punkové kapely. Po nich už nastoupili Debustrol v čele s Martinem Kolinssem. Všem bylo jasné, že je na podiu nejtvrdší kapela dne, a tak se tvořil i circle pit. Motorová pila v Dačicích zaburácela samozřejmě také. Jako čtvrtý na podium doslova přilétl (s andělskými křídly na zadní straně džísky) Vilém Čok s kapelou Bypass. Při vystoupení nechyběla ani nafukovací panna, kostlivec a plno dalších šoumenských rekvizit.

Seven: trojkrká saň úřadovala

Ocelové srdce“ se otevřelo – jedno z nejlepších vystoupení večera předvedl pak Limetall. Diváci ocenili nekonečný tok energie a kvalitně zahranou muziku. Velkou ohňovou show se zapálenými nástroji pak předvela kapela Seven, kde Honza Kirk Běhunek neopomenul vytáhnout svou „trojkrkou saň“ – speciální kytaru, na níž předvedl neskutečně dobrá sóla.

Doga jede do Ameriky

Tradičním každoročním interpretem na Rockfest Dačice byla jako vždy Doga. Kapela letos slaví 35 let na scéně, a jak jsme se dověděli od Izziho, svoje nejzapálenější fanoušky dokonce pozvala do Ameriky na natáčení nového klipu, takže se máme opět na co těšit. Kapelou, na kterou jsem se také opravdu těšil, byla sestava „tlakového hrnce“ Cocotte Minute. Zpěvák Zeller vtrhnul mezi lidi s mikrofonem a šňůrou připomínající švihadlo, a navodil parádní atmosféru. Jako poslední kapela zahrála svůj moderní metal mladá formace Jacker’s. Během jejich setu nechyběly ani chvíle, kdy si frontman Marek Dostál zazpíval zajímavé duety se zpěvačkou Karolínou Vrbovou. Byla to opět vydařená dvoudenní akce, za kterou patří velký dík pořadatelům, ale také hlavně návštěvníkům tohoto tradičního festivalu.

Text a foto: Standa Vybíral

Author