Meshuggah budou vyučovat math metal ve Foru Karlín

Meshuggah/foto: Veronika Špundová

Švédští Meshuggah patří v tvrdé hudbě mezi nejinvenčnější a nejkreativnější kapely posledních 30 let. Stali se vzorem pokroku a kreativity a jsou jedním z nejuznávanějších a nejcitovanějších jmen na metalové scéně. 8. března Meshuggah i se svou ohromnou světelnou show dorazí do Fora Karlín.

Meshuggah: mistři vícestrunných kytar

Meshuggah. Unikátní neměnní průkopníci. Legenda. Krom osobitého přístupu je na jejich stylu klíčový neuvěřitelný cit pro tempa, linearitu materiálu a především groove. Ten je silně odděluje od ostatních.

Jejich odosobněná muzika plná kybernetických forem byla kdysi inspirována klasickým thrashem, ale už v této hluboké minulosti jej hráli rytmicky značně pokrouceně. Postupným zpomalením a přechodem na vícestrunné kytary, jejichž průkopníky Meshuggah jsou, se jimi vytvořený math metal začal označovat jako djent, ačkoli ‚šílení‘ jej vlastně nikdy nehráli.

Ve svém vlastním světě

V roce 2022 vyšlo jejich deváté album Immutable, které je opět plné překvapující kreativity, přesto okamžitě rozpoznatelné. Meshuggah tu opět předefinovali a přetvořili svůj zvuk, i když zachovali progresivní principy, které byly vždy základem jejich uměleckého výrazu. Meshuggah nejsou poplatní době a nadále vytváří vlastní svět, v němž stojí stranou a osamoceni.

The Halo Effect

Hosty jejich turné budou The Halo Effect. I když se jedná o novou kapelu, tvoří ji mistři svého oboru a současně průkopníci melodeathové scény z Göteborgu – bývalí členové In Flames. Jak kytaristé Niclas Engelin a Jesper Strömblad, tak rytmika Peter Iwers (basa) a Daniel Svensson (bicí), které na pětici doplňuje Mikael Stanne, zpěvák Dark Tranquillity, historicky též ex-In Flames.

The Halo Effect se ve své hudbě vracejí ke kořenům a opět prozkoumávají, jak tehdy přelomový „gothenburg sound„, který po celém světě ovlivnil nespočet kapel a nakopl vznik metalcoru, v 90. letech zněl. Výsledkem je skvělý debut alba Days of the Lost.

Mantar

Druhými hosty budou němečtí Mantar, kteří se během šesti let od svého vzniku dostali do Top 10 alb ve své rodné zemi. Přes dekádu fungujícímu duu se ale daří znít tíživěji než většině pětičlenných kapel, které znáte, a to navzdory faktu, že na jejich deskách není použita baskytara. Jen bicí a kytara nastavené k destrukci. Připravte se na bičující beaty a potemnělé melodie se zpětnovazebnými orgiemi a doomovým chaosem.

Předprodej vstupenek na tuto akci běží v sítích Ticketmaster a Ticketportal.

Text: TZ poskytnut ag. Obscure Promotion, foto: Veronika Špundová, video: YouTube.com