Hned první adventní neděli jsme symbolicky oslavili s norskou blackmetalovou legendou Gorgoroth. Jejími souputníky na tomto vyprodaném koncertě ve Futurum Music Baru, kde zakončovala své turné, byly kapely Hats Barn, Aran Angmar a Mortiis.
Pekelná atmosféra hned od začátku: Hats Barn uhranuli jak hudebně, tak vizuálně
Už při prvním pohledu na pódium před koncertem francouzských Hats Barn dýchla na všechny ta pravá blackmetalová atmosféra. Na místě dění nechyběly podstavce s beraními lebkami a hořícími svíčkami, zavěšené sekery či řetězy ověnčené stojany na mikrofony. V zadní části jsme mohli vidět dvojici plachet s ukřižovanými těly. Po doznění tajemného intra spustili Hats Barn skladbu Death Reign. V rychlém sledu hrála kapela v čele s kompletně potetovaným frontmanem s pseudonymem Psycho jeden song za druhým, v kombinaci s výzdobou pódia to celé navozovalo doslova rituální atmosféru. Syrový black metal s téměř neutuchajícími blastbeaty v klubovém prostředí musel bavit snad každého. Fanoušky v předních řadách ke konci setu dokonce čekala lehká sprška falešné krve přímo z kalichu, který frontman kapely třímal. Hats Barn svůj set zakončili vypalovačkou Ritual of the Black Goat.
Aran Angmar lehce zpomalili tempo, jejich set byl však o to údernější
Mezinárodní dlouhovlasé uskupení Aran Angmar jako jediné z kapel vystoupilo nemaskované. Kapela se prezentovala úderným, chvílemi až houpavým black metalem s velmi mohutným zvukem, který až nakažlivě vyzýval k headbangingu, ke kterému se fanoušci nenechali dlouho pobízet. Kapela začala svým novým letošním singlem Mors Vincit Omnia, frontman Jesse Peetoom často fanoušky hecoval a ve zpěvu se k němu mnohdy přidávala celá strunná sekce. Svůj set měla kapela vyšperkovaný četnými melodickými sóly, oproti klasickému black metalu se tedy jednalo o výrazné zpestření večera. Aran Angmar se s námi rozloučili dosud posledním singlem Vae Victis.
Mortiis se soustředil na své debutové album
Žánrový obrat o sto osmdesát stupňů nás čekal s dalším aktérem, kterým byl bývalý člen norských Emperor, který si říká Mortiis, se svým dungeon-synthwavem. Na pódium přišel ke svému pultu s klávesami a celý set zaměřil na své první sólové album Født til å herske, které vyšlo před třiceti lety. Stál zde ve své typické skřetí masce, po stranách byl kryt dvojicí plachet a jeho set též doplňovala projekce, která často zobrazovala výňatky z velkého množství jeho videoklipů. Jeho koncert měl tajemnou, až melancholickou či uklidňující atmosféru, pestrost zde bohužel lehce chyběla, a ne každý fanoušek dokázal udržet pozornost až do konce.
Gorgoroth odehráli parádní set, neopomněli tvorbu ze svých začátků
Všechno a všichni už nyní byli nachystáni na norskou veličinu Gorgoroth. Téměř celé pódium zahalila pára, zjevil se frontman Hoest s kytaristou a posledním původním členem Infernusem a spolu se zbytkem kapely zahájili své bezbožné kázání úvodní skladbou Bergtrollets Hevn. Celá formace byla vyzbrojena nátepníky a dalšími doplňky s hroty, zvuk byl minimálně v prostorách před pódiem famózní. Rozjel se zde též mohutný moshpit, Gorgoroth zprvu střídali starší skladby z první trojice svých alb s předposlední deskou Quantos Possunt ad Satanitatem Trahunt. Strojově přesnou hrou kapela prala do fanoušků jeden syrový blackmetalový vál za druhým, největší peklo na pódiu i před ním se strhlo během po sobě jdoucích kultovních skladeb Destroyer a Incipit Satan. Na závěr pak přišla už tradičně vypalovačka Unchain My Heart!!!, po níž celá kapela zmizela v zákulisí za doprovodu outra Funeral March od Fréderica Chopina.
Text: Mates Šimek, foto: Toby
You must be logged in to post a comment.