Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

HEILUNG, LILI REFRAIN – Praha

4. 11. 2022 @ 16:30 - 21:00

1090Kč – 1390Kč
Existovala hudba před pěti tisíciletími? Jak asi zněla? Odpověď vám dá šamanská družina HEILUNG, která k nám zavítá už na druhý samostatný koncert. Ten první byl beznadějně vyprodán několik měsíců před jeho konáním, takže tentokrát míří do Fóra Karlín.
HEILUNG vás přenesou do středověku a svou zaříkávací hudbou dokáží zastavit i šíp v letu.
HEILUNG jsou… historie. Tato mnohočetná mezinárodní formace se posluchače všemi prostředky – rituální hudbou, archaickými nástroji, vizuálním konceptem i pódiovou prezentací, jež odpovídá pravěkému divadelnímu představení – snaží spojit s dobou před příchodem křesťanství, k syrové době bez politických ideologií. Jejich hudba přibližuje a odhaluje zvuk raně středověké severní Evropy, přesně severoevropské doby bronzové a železné až po vikingskou éru.
Pro dosažení autenticity HEILUNG ve svých mystických písních používají vše od tekoucí vody, chrastění lidských kostí, rekonstruovaných mečů a štítů z archeologických nálezů, bronzových kruhů a starých rámových bicí a jiných instrumentů. Texty zas obsahují originální přepisy z runových kamenů a zachovaných kopí, amuletů a dalších artefaktů a dále básně, které se zabývají historickými událostmi nebo jsou interpretacemi originálů, k čemuž hojně využívají výkladů velkých runologů jako Düwela nebo Heizmanna.
Pro konkrétní představu se blíže podívejme na jeden z jejich zhudebněných dávnověkých rituálů. Kompozice „Othan“ (odkaz viz níže) z alba „Futha“ (jehož přípravy zabraly tři roky) je z těch, která se v kontextu HEILUNG může jevit jako píseň uvolňující. Ve vlčí mantře (lidé se kdysi při zaříkávání často uchylovali k přejímaní zvířecích zvuků) však obsahuje dávná bojová zaříkávání ze 7. st. př. n. l., která se pro nejvyššího severního boha Odina (vyjevuje se tu jako pán války) zpívala pod štíty pro požehnání a ochranu svých bojovníků, jež jako aktivní bojové kouzlo mělo mít i sílu zastavit šíp v letu.
HEILUNG však vedle soundtracku ke hře Hellblade poslední roky pracovali hlavně na třetí desce. Novinka Drif vyjde letos v srpnu a první singl Anoana, nádherná skladba s epickým videoklipem, je již nyní k poslechu (https://youtu.be/SVbc_Fwbt50).
HEILUNG v němčině znamená ‚léčení’ a soubor toto slovo vnímá jako jádro svého zvuku. Předpokládá se, že posluchač jejich někdy bouřlivou hudební cestu z úsvitu již zapomenutého věku opustí uklidněný a uvolněný. A to tribální hudba temně ambientních ploch a šamanských rytmů vedená zpěvy jak z jiného světa splňuje. Ne nadarmo se sami HEILUNG zovou termínem „ampflikovaná historie”. Přijďte si to sami prožít.
HEILUNG si přivezou speciálního hosta, italskou umělkyni LILI REFRAIN. Tato multihudebnice pocházející z Říma ve svém sólovém projektu (od roku 2007) používá elektrickou kytaru, zpěv, perkuse, syntezátor a smyčkování (looping), aniž by používala počítač nebo předem nahrané stopy. Živě tak vše běží v reálném čase a ani při opakované návštěvě jejího koncertu nehrozí zalknutí se již slyšeným. Její mistrovskou technikou a schopností jít za hranice jakéhokoli žánru si vyšlapala vlastní cestičku a poskládala si jedinečnou paletu, která posluchače provede labyrintem neprobádaného, což ji vyneslo i pozvánku na letošní Roadburn festival.
Čeká vás vzrušující večer plný mystérií a lahodné temnoty.
Vstupenky na stání i k sezení pouze v síti Ticketmaster
https://www.ticketmaster.cz/…/heilung-gaahls-wyrd…/38555

Podrobnosti

Datum:
4. 11. 2022
Čas:
16:30 - 21:00
Cena:
1090Kč – 1390Kč
Štítky Akce:
, , , ,
Webová stránka:
https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/389

Pořadatel

Obscure Promotion
View Pořadatel Website

Místo konání

Forum Karlín
Pernerova 51
Praha,
+ Google Mapa