Zemřel Ivan Král, Čech, kterého přijala Amerika

Ivan Král

Ve věku 71 let zemřela česká rocková legenda Ivan Král. Byl jedním z mála českých hudebníků, kteří spolupracovali se světovými hvězdami a kteří byli známí i v zahraničí. Zprávu jako první zveřejnil festival Metronome.

Amerika

Ivan Král se narodil 12. května 1948. Jako mladý působil v kapele Saze. Již v roce 1966 však emigroval s rodiči a bratrem Pavlem do New Yorku. V USA záhy nasál atmosféru tamějšího hudebního světa. Viděl své jazzové oblíbence, začal působit ve vydavatelství Apple Records, propojené s Beatles. Nakonec se dostal ke spolupráci s první mezinárodně známou kapelou – Blondie – a posléze začal hrát se zpěvačkou Patti Smith. Natočil s ní čtyři desky a napsal pro ni spoustu písní, z nichž nejznámější se stala Dancing Barefoot.
Hrál i v kapele člena slavných Velvet Underground Johna Calea, následně na čas zakotvil v kapele amerického „otce punku“ Iggyho Popa. I s ním napsal několik písní a natočil své alba. Spolupracoval také se zpěvákem Johnem Waitem, skládal filmovou hudbu a věnoval se hudební produkci.

Občas v Čechách

Po sametové revoluci začal pravidelně jezdit do své bývalé vlasti. Spolupracoval zde s kapelami Lucie, Mňága a Žďorp či Garage. Konečně také došlo na jeho vlastní sólovou desku – jmenovala se Nostalgia, vyšla v roce 1995 a měla ještě několik následovníků. Poslední deska se jmenuje Colors (2018).

Text: Sylva Kaplanová, foto: Aleš Džon Steffek