Na Vysočinu zavítali Uriah Heep, byli obdarováni místním pivem

Uriah Heep, Bernie Shaw, Havlíčkův Brod 2020

31. ledna zažil havlíčkobrodský kulturní dům Ostrov významnou událost – koncert „padesátiletých“ britských hardrockových legend Uriah Heep. Tento koncert byl velkým snem ředitele kulturního domu Antonína Axmana, a nyní konečně došel naplnění.

Bastard křtil Druhou Müzu

Již při příchodu spatřil fanoušek frontu, která se táhla až ven – těch, kdo se chtěli dostat dovnitř, bylo hodně a kulturní dům byl řádně zaplněn. Jako první se na pódiu objevila kapela Bastard, která přijala roli předskokanů. Zhruba v půlce svého setu poděkovali agentuře Pragokoncert za tuto příležitost a především pokřtili svou novou desku Druhá Müza. K tomu si přizvali ředitele Antonína Axmana a zpěvačku Lucii Roubíčkovou, která s nimi následně také zazpívala jednu píseň. Exemplář placky politý šampaňským bude teď zdobit soukromou sbírku onoho šťastného fanouška, který ji chytil.

Po padesáti letech stále s nadšením

Ti, na které dav čekal nejvíce, se dostavili vzápětí. Jestli se po padesáti letech na scéně dá ještě hrát s nadšením? Jistě! Na členech Uriah Heep bylo vidět, že i nyní si své koncerty dokážou užívat a neberou je jen jako nudnou povinnost, kdy je třeba „odehrát kšeft“. Jako vždy dávali na odiv své instrumentální mistrovství, ale nikoli samoúčelně, vše do sebe zapadalo a muzikanti „sloužili“ každé dané písni, která právě zněla. Diváci se po počáteční vlažnější odezvě rozjížděli, skandovali a tleskali.

Mezi pivy

Asi v polovině jejich programu přišla zábavná chvilka, když zástupci pořadatelů přinesli každému ze členů kapely dárkové balení místního piva Rebel. Každý z viditelně potěšených muzikantů s tím naložil po svém. Někteří si dárek rovnou odnesli do zákulisí, klávesista Phil Lanzon si postavil dva boxy piv přímo na svůj nástroj, takže hrál mezi pivy.

Dáma v černém

Největší ohlas přítomných pak přišel při poslední písni regulérní části setu – Lady in Black. Mick Box a Bernie Shaw začali na kraji pódia, pak se přidal zbytek kapely. Po celý koncert nebylo ve vzduchu tolik mobilních telefonů, na které si fanoušci největší hit Uriah Heep točili. Aplaus nebral konce, a tak následovaly ještě dva přídavky.

Text: Honza Švanda, Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda