Debustrol, Törr, Root a Dysangelium vzali útokem Pardubice

Törr / foto: Magda Šotolová
Festival Czech Metal Legends v pardubickém Kulturním domě Hronovická je minulostí. Nezbývá než konstatovat, že se vydařil po všech stránkách.

Dysangelium zahráli jako první, pracují na novém albu

Téměř po 10 letech se opět sešla na jedné akci trojice velikánů české metalové scény: thrashmetaloví veteráni Debustrol a blackmetalové legendy Törr a Root. Jako předvoj si vybrali pardubickou deathmetalovou formaci Dysangelium. Ti se za svých deset let existence už také zařadili mezi stálice svého žánru u nás.
A právě tito borci zahájili festival úderem páté hodiny odpolední. Sál včetně balkónu se začal hustě zaplňovat, zatímco kapela prala do fanoušků setlist zkombinovaný ze všech tří dosud nahraných alb. Frontman Nekro ke konci setu oznámil, že kapela pracuje na novém albu, na které se můžeme těšit někdy v průběhu příštího roku, načež Dysangelium zakončili svůj set klipovkou s názvem Maniachrist.

Fanoušci vytvořili při setu Debustrol mohutný kotel, přišla i wall of death

To už bylo v předních řadách u pódia pořádně rušno díky mase věrných fanoušků poctivého thrash metalu, když si začali Debustrol připravovat vše potřebné. A po chvíli klidu už bylo jasné, co se chystá – „Tak se všichni us*rte, je tady Debustrol!“
Kapela svůj set odstartovala skladbou Trendshit, pokračovalo se přes novější skladby jako Nasr*t vám všem nebo Válka. Pevné místo v setlistu měla a má stále jedna z nejstarších skladeb kapely Svět, co zatočí s tebou. V sále se při rychlejších pasážích vždy rozjel pořádný kotel, který nenechal jediného rockera vepředu stát na jednom místě. Při Masoteriánovi tradičně vyměnil frontman Kolinss kytaru za motorovou pilu. Koncert kapela uzavřela přídavkem v podobě songů Zakuklenci a Vyznání smrti, při druhé jmenované si kapela Debustrol vyžádala od fanoušků wall of death.

Znají fanoušci telefonní číslo do pekla? Root zajisté ano

Festival se přehoupl do své druhé poloviny a ke slovu se dostali brněnští Root. Jejich živé koncerty nabraly během posledních dvou let na dynamice nejen díky omlazené sestavě.
Po krátké přestavbě pódia se rozeznělo mohutné intro, zatímco se kapela formovala na pódiu. Jako poslední se přidal frontman Big Boss, který usedl za mikrofon – a pekelný orchestr mohl spustit. Fanoušci se bavili mj. při skladbách jako Belial, 666 nebo Píseň pro Satana. Před prostřední jmenovanou se Bigboss zeptal, zda fanoušci znají telefonní číslo do pekla. Odpověď byla víc než jasná a spolu s kapelou mnohokrát zopakovaná. Pozornost na sebe mnohdy strhával i kytarový virtuóz Jiří Háb svými složitými kytarovými sóly. A jak jinak by mohl skončit koncert Root, než kultovním songem Hřbitov.

V Pardubicích Törr poprvé zahráli skladby z nové desky

A bylo před námi velké finále v podobě blackmetalové legendy Törr, kteří do Pardubic přivezli své nové album Inkvizitorr. Stejně jako předchozí kapely, i Törr zde měli stánek s merchem, kde si fanoušci mohli koupit řadu suvenýrů nejen s tématikou tohoto alba.
Po tajemném intru zahájili Ota Hereš, Honza Bartoš a Radek Sladký své kázání skladbou Ďáblův dech, krátce poté následovala řada songů z nové desky, které zde kapela hrála vůbec poprvé. Törr však neopomněli ty neznámější skladby ze své tvorby jako Anální alpinista, Made in Hell, Válka s nebem nebo Kladivo na čarodějnice, kde se v refrénech mnozí fanoušci sborově přidávali. Poslední skladbou celého večera byla vypalovačka To smrt jsem já.

KD Hronovická přivítal početnou účast, fanoušky neodradily ani epidemické podmínky

Tento nabitý line-up přivítal několik stovek metalových fanoušků a zejména během produkce nebylo jednoduché najít si volnou cestu mezi rockery v předních řadách. Velké poděkování patří pořadatelům, kapelám, zvukařům, osvětlovačům, všem dalším, kdo se na tomto parádním metalovém mejdanu podíleli, a samozřejmě všem příchozím rockerům za podporu a za to, že mnohé z nich neodradila ani nutnost prokázat se při vstupu bezinfekčností.

Text: Mates Šimek, foto: Magda Šotolová