Basinfirefest, den třetí: vzpomínka na Death, první koncert Van Canto po pauze

Infected Rain/foto: Magda Šotolová

Sobotní den ve Spáleném Poříčí lákal fanoušky především na legendární uskupení Death to All, unikátní Van Canto a Steve’n’Seagulls, dále třeba i na oblíbené Infected Rain.

Salva extrémního metalu a veselice při setu slovenských thrasherů Čad

Kdo snad ještě kolem jedenácté hodiny spal, byl vytažen ze snění příjemným zvukem stoner-rockových Acid Row. Program však dále skýtal pořádně ostrou a hlasitou metalovou kanonádu – druzí v pořadí totiž byli deathoví Silent Generation a v „krasojízdě“ pokračoval thrash/deathmetalový válec Nahum z Ostravy. Při setu groove/hardcoreových Locomotive už se areál poměrně slušně zaplnil a pořádně živo bylo i na crust’n’rollové legendy Malignant Tumour. Ti rovněž dorazili až z Ostravy a ve svém setu neopomněli vypalovačky jako We Are the Metal, Earthshaker nebo Walk As We Talk.
Náročnější fanoušky potěšili britští Rolo Tomassi, jejichž směsice experimentálního rocku, post-hardcoru, mathcoru a řady dalších žánrů působila velmi nevšedně. O pořádný kotel a veselou atmosféru se postaralo oblíbené slovenské thrashmetalové trio Čad. Frontman Pišta bavil fanoušky svým typickým humorem, nechyběly vtipné skladby jako Ludia smrdia, V meste sú medvede nebo Urážanie hudby.

Známé metalové skladby v podání Steve’n’Seagulls a Van Canto

Blackened deathmetaloví Vltimas v čele s Davidem Vincentem (ex Morbid Angel) přehráli celé své debutové album Something Wicked Marches In. Všichni tři členové potvrdili svůj status velezkušených muzikantů. Poté bylo opět o něco veseleji, když na pódium přišla parta chlapíků z Finska zvaná Steve’n’Seagulls a rozjela akustické verze známých metalových skladeb. Fanoušci tak mohli slyšet v nevšední podobě tvorbu Iron Maiden, AC/DC, Metalliky nebo Rammstein. V podobném duchu se pokračovalo i nadále, německá formace Van Canto si totiž vedle mikrofonů vystačila pouze s bicími a ve stylu „a capella“ si dala např. coververze Fear of the Dark (Iron Maiden) nebo Wishmaster (Nightwish). Pro Van Canto to byl též první koncert po třech letech, a tudíž skvělá příležitost pro živý debut několika skladeb z nového alba To the Power of Eight.

Návrat Infected Rain či sestava složená z bývalých členů Death

Po svém krátkém českém zimním tažení se k nám vrátila moldavská metalcoreová stálice Infected Rain. Lena Scissorhands a spol. opět uhranuli fanoušky svou energickou show, která podpořila nové album Ecdysis.
Období své největší slávy připomněla slovenská legenda Tublatanka. Nechyběly nesmrtelné skladby jako Skúsime to cez vesmír, krásná balada Láska, drž ma nad hladinou nebo závěrečná Pravda víťazí.
Headliner třetího festivalého dne zajisté potěšil milovníky death metalu. Jednalo se totiž o projekt Death to All složený z bývalých členů legendárních Death, kteří nesou hrdě dál odkaz tvůrce kapely Chucka Schuldinera. Během pětasedmdesátiminutového setu přehráli to nejlepší z tvorby této metalové modly. Nutno podotknout, že celá kapela udivovala svými hudebními dovednostmi, z nichž v součtu vyšel vybroušený death metal té největší kvality.
Posledním sobotním aktérem byli oblíbení srandisté Gutalax, kteří krátce po půlnoci pořádně roztancovali masu fanoušků pod pódiem. Již tradičně poletovaly v publiku toaletní papíry, záchodové štětky a podobné rekvizity.

Text: Mates Šimek, foto: Magda Šotolová