Infected Rain v Brně: Lena měla Melodku na povel

Moldavští metalisté Infected Rain dostáli svému slovu, že Českou republiku nikdy nevynechají při plánování turné. Vypsali v rámci svého jarního evropského turné Endorphin hned tři české termíny koncertů. Ten první se odehrával v prostředí pro ně téměř domovském – na brněnské Melodce. S sebou si přivezli jako support ostravskou kapelu Up!Great a také zahraniční předkapely – francouzské Dust in Mind a italské Klogr.

Večer zahájila téměř domácí kapela

První kapelou byli Up!Great, mladá kapela v čele se zpěvačkou Veronicou. Mládí kapely evokovalo i okruh fanoušků, u kterých kapela nachází odezvu – jejich věk se může pohybovat kolem 20-25 let. Kapela mixovala metal s rapem a těm, kdo přišli až v průběhu jejího setu, připravila opravdovou klubovou atmosféru hned ode dveří. Návštěvníků bylo na místě relativně dosti hned zkraje, pořád to ale byla zhruba jen polovina počtu, který kýval hlavami do rytmu tónů hlavních hvězd Infected Rain. Ti, kteří dorazili hned na první kapelu, však Up!Great náležitě povzbuzovali.

Z jihu Evropy přivezl metal Klogr

Jen co se objevili druzí Klogr, nemuseli se méně informovaní návštěvníci ani ptát na národnost kapely. Z vzezření kytaristy bylo díky dlouhým kudrnatým vlasům jasné, že pocházejí z jihu Evropy. Itálie také vyznává metal, a tak jedna z kapel tamní scény doputovala až k nám. Poprvé, jak neopomněli zmínit, a také za to poděkovat. Charismatický vousatý zpěvák místy prohodil pár slov, mezi nimiž, jak už to někdy bývá, nadužíval slovíčko „f*ck“, ale celkově působil sympatickým dojmem. Bubeník se projevoval jako živočišný a veselý šoumen točící jen tak mimochodem občas paličkami, každopádně byla v nejlepším slova smyslu zábava se na něj dívat.

Klogr jsou snad první kapela, ve které basista nepůsobí jako největší rebel a průšvihář, naopak jako klidný a slušný chlapec, image muzikanta mu dodávaly jen náušnice. Na pódiu však odváděl velmi dobrou práci, stejně jako zbytek kapely. Klogr má hutný, solidní metalový zvuk a muziku, která vás baví na poslech, i když kapelu neznáte, což nebývá vždy a u všech. Český debut se jim tedy jednoznačně provedl.

Francouzská nadílka symfometalu

Po nich nastoupili na pódium Dust in Mind. Francouzští symfometalisté se u nás také představili poprvé. Pohledy přítomných pánů ihned upoutala sexy zpěvačka. Charisma si však pro sebe uzurpoval spíš kytarista, který kapelu hned také představil a vůbec působil vedle zpěvačky jako nejvýraznější článek kapely. Vystoupení trochu neprospěl horší zvuk, v němž nebyl popovější hlas zpěvačky tak průrazný, jak by se pro tento žánr slušelo, postupně se však zvuk vyčistil a druhá polovina setu působila už výrazně lépe. Dust in Mind disponovali také rozsáhlým merchem, který měli hojně rozprostřený ve stánku u vchodu do klubu.

Melodka se dočkala moldavského uragánu

Před vystoupením Infected Rain se hlediště velmi zahustilo a vepředu u prvních řad téměř nebylo k hnutí. Moldavské stoupající hvězdy nu-metalu nastoupily na pódium překvapivě o čtvrt hodiny dřív, než bylo psáno. Všechny ruce vyletěly nahoru, když se na stage zjevila ta vizuálně nejvýraznější – frontmanka Elena Cataraga řečená Lena Scissorhands. Lena opět nezklamala volbou svého outfitu – oblečená byla do velmi sexy červeného overalu s odhalenými zády.

Prostředkem hlediště jel takřka od začátku moshpit, ti, kdo s ním nechtěli mít nic společného, se srotili raději po stranách. Hrající Infected Rain v čele se zpívající Lenou jsou prostě atrakce na poslech i vizuálně. Frontmanka střídá screaming a čistý, až jemný hlas, který koresponduje i s tím, jak působí – na pohled je se svými červenými dredy, potetovaným tělem a prořízlou pusou za drsňačku, ale v soukromí je např. velkou fanynkou Disneyho příběhů.

Infected Rain zařadili do setlistu také některé nové písně z připravovaného alba. Velký ohlas sklidil nový singl Passerby, který si někteří fanoušci dokonce prozpěvovali, i když je teprve pár týdnů venku. Kapela poskytovala zpěvu Leny hutný, místy výrazněji melodický základ; je znát, že kapela má kořeny v melodickém death metalu a všichni muzikanti výborně ovládají své nástroje. Solidní metal se valil z pódia mezi fanoušky, kteří byli jednoznačně nadšení.

Na závěr setu při přídavcích vyhecovala Lena circle pit, jak tomu na koncertech Infected Rain bývá, a do středu kotle se vrhla spousta rozdivočelých, ale zároveň šťastných návštěvníků. Kytarista Vidick dokonce na chvíli skočil z pódia mezi diváky – a světě div se, nenechali ho padnout! Jeho krasojízda nad jejich hlavami ale netrvala tentokrát tak dlouho, jak tomu někdy bývá.

Existují dvě Leny ?

Po koncertě Lena, již jako nenápadné děvče v olivově zelené mikině s dredy skrytými pod kapucí, ještě vykoukla do stánku s merchem a začala spontánní autogramiáda. Zpěvačka podepisovala fanouškům plakáty, kartičky i ledacos jiného (na jednom předchozím koncertě turné se dokonce podepsala fanouškovi z Maďarska na holý zadek, jak zveřejnila ve videu na svém instagramovém profilu). Stále rozdávala úsměvy a fotila se s příchozími.

Člověku se zdá, jako by existovaly dvě Leny – jedna, která měla svým chraplákem i charismatem celou Melodku na povel. A ta druhá, nenápadně oblečená, věčně usměvavá, ale vlastně neméně bláznivá při srdečné komunikaci s fanoušky.

A její otázka, kde se uvidíme příště? Na festivalu Rock Heart v Moravském Krumlově!

Text: Sylva Kaplanová

Foto: Honza Švanda

Napsat komentář