Kabát v Brně slavil třicet let více než třicítkou písní

Naše nejúspěšnější rocková kapela Kabát slaví třicet let existence v současné sestavě sérií velkých koncertů nazvanou Po čertech velké turné, roztaženou od června do září. Brněnský koncert na stadionu Zbrojovky si nemohl nechat ujít ani Rocksound. A byli jsme svědky opravdu špičkové koncertní show, která byla důstojnou oslavou hodnou třicetiletých muzikantských zkušeností.

Doctor Victor hráli ve Whisky A Go-Go, Limetall věří, že Svět je kosočtverec

Jako předkapely si „Kabáti“ vybrali ty nejpovolanější z nejpovolanějších. Doctor Victor jsou považováni za ty, kdo u nás drží vlajku „klasického osmdesátkového rocku“ stále nahoře. Také není bez zajímavosti, že jsou jedinou českou kapelou, která si zahrála ve slavném losangeleském klubu Whisky A Go-Go. Právě tam začínaly pozdější světové hvězdy jako The Doors, Aerosmith či Guns’N’Roses.

Dalším hudebním hostem koncertního večera byli Limetall. Kapela nedávno vydala novou desku Znamení a již pár měsíců nás úspěšně přesvědčuje o tom, že „Svět je kosočtverec“. Ovšem hlavní textař kapely, kytarista Jura Šperl, to zajisté myslel v tom nejpozitivnějším slova smyslu.

Ve více než třicítce songů potěšily klasiky i live rarity

Ale po jejich setu fanoušci už toužebně čekali na hlavné hvězdy večera. Vítalo je pódium, které bylo – zcela v souladu s předkoncertními zvěstmi z kabátího tábora – na úrovni zahraničních hudebních hvězd, nesměly chybět propracované projekce.

Kabát si ke 30. výročí připravil více než třicítku skladeb, kde většinu tvořily prověřené hity, ale také pár rarit, které fanoušci na koncertech dlouhá léta neslyšeli. Hned jedna taková přišla na úvod – kapela otevřela setlist písní Bahno, která nezazněla naživo od roku 2004. Pokračovalo se obligátní V pekle sudy válej, následovaly další klasiky jako Stará Lou, Malá dáma, Bruce Willis, Dole v dole, Bára, Colorado, Na sever, Šaman či novější Western Boogie. Potěšila také Corrida, která se po velké slávě jako titulní song stejnojmenného alba (2007) nehrála od roku 2009. Když pak kapela zabrnkala na vážnější notu v písni Kdoví jestli a hned zase trochu odlehčila set další peckou Pohoda, pomalu se začala loučit.

Ale pravověrní fanoušci věděli, že to ještě není konec. Když zazněla hokejová Brousíme nože a po ní úplné klasiky závěru kabátích vystoupení – Žízeň a Moderní děvče, každý už věděl, že z tohoto koncertu bude aspoň v přeneseném slova smyslu „denně vožralej“ euforií ještě pěkných pár dnů. Kabáti, děkujeme a přejeme aspoň dalších třicet let!

Text: Sylva Kaplanová, foto: Petr Dio

Napsat komentář