Kreyson Memorial vypouští Motorku, klip je provázán s příběhem účastnice Dakaru Gabriely Novotné

Kapela Kreyson Memorial dnes vypouští do světa svůj první oficiální videoklip. A my máme to štěstí, že tuhle novinku můžeme našim čtenářům předložit ještě zatepla. Rocksound byl totiž na místě činu, když se křtila nová deska Strážci Plamenů, a je přímo u zdroje i tentokrát.

Když kapela křtila letos v dubnu v pražském Music Clubu Jižák své první album, došla v rozhovoru s jejími členy řeč také na plány do budoucna. Okrajově zmiňovali tvorbu videoklipu k písni Motorka, ale ohledně detailů byli na slovo skoupí a tajemní jako hrad v Karpatech. Zdá se, že právě dnes nastal ten pravý čas prozradit detaily vzniku videoklipu. Se zakládajícím členem Kreyson Memorial, kytaristou Danielem Krobem, si o zajímavostech z procesu jeho výroby povídala Magda Šotolová.

Videoklip k písni Motorka vypráví skutečný příběh Gabriely Novotné, která jako první česká motorkářka úspěšně dokončila Rallye Dakar. Jsi autorem námětu a spoluautorem scénáře. Zajímalo by mě – co vzniklo dříve? Vznikla jako první písnička Motorka a pak teprve po ní přišel nápad zpracovat do videoklipu Gabrielin příběh?

Nejdříve vznikla skladba Motorka, kterou jsme již hráli celou minulou sezónu 2018. Měla u posluchačů úspěch pro svoji melodičnost, přímočarost, zpěvný refrén a chytlavý text. Gábina už také měla první účast na Dakaru 2018 za sebou, ale bohužel musela těsně před koncem ze zdravotních důvodů odstoupit. Zlomila si dvakrát klíční kost, a ačkoliv zraněná danou etapu dojela, celý závod už dokončit nemohla. Přivítali jsme ji pak společně s rodiči a přáteli v Praze na letišti jako naši velkou českou hrdinku, ale hned nám ji odvezla sanitka na operaci do nemocnice. Už tehdy mě napadlo, že by si její příběh zasloužil filmové ztvárnění, ale vzhledem k jejímu zranění a neprojetí cílem by to nebyl příběh se šťastným koncem, a to jsem nechtěl.

Takže jste se už s Gábinou znali?

Ano, znali. Prožívali jsme s ní už přípravu na první Dakar 2018, a také na kvalifikační závody 2017, které vždy před přihlášením na Dakar probíhají v podobně těžkých přírodních podmínkách. Byla to tehdy pro ni velmi těžká zkouška, kterou ale bravurně zvládla. Její táta je letitý motorkář, a tak je přirozené, že se Gábina potatila. Přitom je to vystudovaná překladatelka, a s její drobnou postavou by nikdo netipoval, že zvládne 140 kg těžkou motorku v dunách v písku a kamení.

Záběry z Dakaru byly tedy natáčené už dopředu s tím, že se použijí v klipu?

S režisérem a kameramanem Williamem Purgertem jsme o klipu hovořili již v loni. Mapoval celou Gábininu tréninkovou přípravu v Čechách i v zahraničí, takže plno záběrů natočil ještě tzv. do šuplíku. Hodně záběrů je točených dronem, jsou velmi efektní a ukazují divákům, v jak těžkém terénu Gábina trénuje i závodí. Ve videu jsou také vidět pády z motorky, se kterými musí závodník počítat a zvykat si na ně. Na Dakaru si musí poradit sám, a to stojí hodně sil a odvahy.

Její příběh tedy skvěle koresponduje s poselstvím písničky…

Skladba Motorka vznikla dříve a úplně nezávisle na našem přátelství s Gábinou a jejím motorkářském snu. Letos v lednu jsme ve studiu točili nové CD Kreyson Memorial – Strážci plamenů, a při tom sledovali, jak si Gábina skvěle vede na Dakaru 2019. Když pak projela cílem poslední etapy, bylo vše jasné. Píseň Motorka k jejímu příběhu nejvíc seděla a Gábině se moc líbila. Po jejím návratu z Peru jsme hned společně s režisérem a Gábinou doladili termíny a lokace natáčení dalších záběrů, které tvoří příběh klipu. V civilních záběrech hraje i její táta, který přijede na motorce, a Gábina si ji se zájmem prohlíží. Nakonec jsme natočili společné záběry Gabriely s kluky z kapely, a pak už jsme jen a stříhali obrázky.

A na závěr poprosím o obligátní „veselou příhodu z natáčení“, prozraď nějaké perličky…

Zajímavostí je, že se v klipu Gábina ocitá na jednom záběru na motorce v dunách při teplotě 50 stupňů Celsia a v jiném záběru vstupuje do zamrzlého lomu přes vysekanou díru v ledu, kde má voda 1 stupeň. Takže rozdíl teplot 50 stupňů. V tomto zimním záběru měl i natáčecí dron problém se vzletem, ale nakonec vše dobře dopadlo a v klipu je vše zaznamenáno. Mimochodem, běh do zasněženého kopce běžela Gábina na jeden zátah a režisér musel 3x zastavovat, aby to vydejchal…

Děkujeme za zajímavý rozhovor. Vašemu klipu přejeme vysokou sledovanost a Gabriele mnoho sil v přípravě na Rallye Dakar 2020.

Otázky pokládala: Magda Šotolová, foto: William Purgert

 

Napsat komentář