Legendární Iggy Pop se chce svou nejnovější deskou osvobodit

Iggy Pop

V září vyšlo již osmnácté album legendárního Iggyho Popa. Deska je ovšem úplně jiná, než jsme u muzikanta přezdívaného „kmotr punku“ zvyklí.

Co je nejpotřebnější

Na rozdíl od předchozích alb zde nenajdete typickou údernost a tempo. Vystihují ji klidnější a plošší melodie, místy spíše recitace textu, než zpěv samotný. Hlavní myšlenkou alba mělo být, že tím nejpotřebnějším v životě není vždy láska či štěstí, ale pocit svobody.

Sto sekund touhy po svobodě

Deska je pojmenovaná podle úvodního singlu Free, který vyšel již letos v červenci. Jde v podstatě o 100 sekund trvající melodii s jednoduchým textem: „I wanna be free.“ Je to jedna ze dvou skladeb tohoto alba, na kterých se Iggy textařsky podílel. Druhou je The Dawn, která desku uzavírá.

Iggy Pop recituje Dylana Thomase

Za zmínku určitě stojí předposlední skladba Do Not Go Gentle Into That Good Night, kde Iggy skutečně recituje. Přednáší báseň velšského básníka Dylana Thomase, která byla napsána pro jeho umírajícího otce. Je to již podruhé, co byla báseň zhudebněna. První byl John Davies Cale, který ji představil na konci osmdesátých let.

Propůjčuji svůj hlas jiným umělcům

Album vzniklo ve spolupráci s kytaristkou Noveller a jazzovým trumpetistou a zpěvákem Leronem Thomasem. Právě on je většinovým autorem, díky čemuž je jeho vliv na album zásadně poznat. To vystihuje i Popovo vyjádření k desce v jednom z rozhovorů: „Je to nahrávka, kde za mě hovoří jiní umělci, ale já jim propůjčuji svůj hlas.“

Text: Edita Šírková, foto: Youtube

Tracklist:
1. Free
2. Love’s Missing
3. Sonali
4. James Bond
5. Dirty Sanchez
6. Glow In The Dark
7. Page
8. We Are The People
9. Do Not Go Gentle Into That Good Night
10. The Dawn

Author

Napsat komentář