Destruction: Chrudimská destrukce R-klubu thrash metalem

Destruction

První víkend v prosinci navštívila německá thrashová úderka Destruction se třemi dalšími kumpány chrudimský R-klub. A nechybělo málo, a nezbylo z něj vůbec nic. Kapely se představily opravdu s velkou razancí.

I předkapely „měly koule“

Již před otevírací dobou klubu čekalo pár natěšených fandů na koncert. Po vstupu se fans dle očekávání rozprchli po několika typických stanovištích: někdo k merch shopu, ten, kdo měl velkou žízeň, zamířil k výčepu, a ti nejvěrnější do první řady. Kolem půl osmé otevřela koncertní večer chrudimská kapela Pavilon9, která do nás rvala svůj moderní hardcore. Tato mladá kapela rozehřívala fanoušky od samého začátku, její hudební projev byl plný energie, oba zpěváci se dobře doplňovali a náležitě řádili na pódiu, což fanoušky bavilo. Jejich set trval asi půl hodiny a zazněly v něm například písně Jsme, kým jsme, Flashback, Psychokolotoč. I já jsem byl mezi těmi, koho jejich vystoupení moc bavilo.

Po přestavbě následovali pardubičtí deathmetaloví Dysangelium. Ti předvedli, jak se u nás dělá pořádný death metal. Diváky rozvášnili natolik, že v „eRku“ začalo být pěkně horko. Čas s nimi utíkal tak, že se někteří návštěvníci divili, že už je konec.

Třetí kapela tohoto večera byla již ze zahraničí – němečtí Final Breath. I jejich vystoupení bylo velmi energické. Dokonce i na samotné kapele bylo vidět, že si vystoupení užívá, což je vždy dobrým znamením. A já sám si teď ve svém nadšení dovolím býti trochu expresivní – fakt to mělo koule.

Destruction dělají čest svému názvu

Již od přestavby scény jsme nedočkavě vyhlíželi hlavní hvězdu večera Destruction. Kapela hrající od roku 1982 (tehdy ještě pod názvem Knight of Demon) je společně s Kreator, Sodom a Tankard považována za „velkou čtyřku německého thrash metalu„. Nedávno dokončili novou desku Born to Perish a z původního tria je opět kvarteto zásluhou Damira Eskice na postu druhého kytaristy.

K jejich vystoupení se dá říct jediné: dělají čest svému názvu. Hned od úvodní skladby Tormentor nastala pravá thrashová smršť, která vůbec nebyla „Rotten“ (Prohnilá). Po celou dobu do fanoušků neskutečně hrnuli energii, která opravdu neměla chybu. V setlistu pamatovali i na nejnovější album, a to hned titulní písní Born to Perish. Fanoušci této thrashové bandy se moc dobře bavili, zpěvák Schmier si dokonce přiťukl „plzní“ s fanouškem v první řadě.

Při předposlední skladbě Thrash Till Death se klub otřásal v základech a řádilo se v moshpitu. Setlist kapela uzavřela peckou Bestial Invasion. Poté se přátelsky rozloučili – rozházením trsátek a paliček. Budeme se na ně snad zase brzy těšit – takže zase v klubu na viděnou. Jedinou vadou na kráse tohoto večera bylo špatné nasvícení hlavní hvězdy, kdy měli divácí možnost po většinu koncertu sledovat tmavé siluety muzikantů, nebo celou modrou stage s modrými panáčky.

Text: Petr Klepetko, Sylva Kaplanová, foto: Petr Klepetko