Monster Meeting na Výravě se povedl na jedničku

Martin Kapek, Protheus

Společné turné dvou veleúspěšných českých kapel Dymytry a Traktor zavítalo o prvním víkendu v září na letní parket Výrava nedaleko Hradce Králové. I když předpovědi strašily deštěm a nakonec se i vyplnily, celý večer nakonec zdárně dopadl.

Déšť překazil koncert předkapely

Asi tisíc fanoušků se sjelo do tohoto královéhradeckého kulturního stánku. Areál byl rozdělen na dva sektory dlouhým molem vybíhajícím z pódia a dvojicí zátaras. V roli předkapely se jako první představila relativně nová formace Černá, po dvou skladbách však mohutné poryvy větru a prudký déšť přerušily jejich koncert. To během setu powermetalových Sebastien už vykouklo slunce a jejich koncert se obešel bez komplikací. Ti do svého setu zařadili i pár songů z chystaného alba Integrity, které vyjde na podzim.

Trautenberk si pozvali na pódium malého fanouška

O pořádný humbuk před pódiem se postarali klatovští Trautenberk, kteří hýřili svým typickým humorem. Krásný zážitek si odnesl jeden malý fanoušek, který byl oblečen podobně jako jeden ze členů kapely a zazpíval si s nimi pecku Potužník senior. Vedle dalších tradičních hitovek nemohla nakonec chybět stará známá Himlhergotdonrvetr, při které si všichni fanoušci zaskákali. Po přestavbě pódia stanuli úderem osmé hodiny na pódiu Dymytry spolu s kapelou Traktor a odehráli společnou skladbu Spolu se cítíme živí.

Traktor sestavili setlist ze svých největších hitů

Nejprve šli na věc Traktor. Frontman Martin Kapek se často procházel po molu mezi fanoušky a hlavně na něm bylo vidět, že si to opravdu užívá. Do svého setu vybrala kapela především ty nejznámější kusy jako Neber si rockera, Bludičky, Defenestrace nebo Transfuze. Před poslední jmenovanou se Martin vyjádřil ohledně rozdělení fanoušků na dva sektory: že po koncertě se můžou všichni spolu sejít a onu „transfuzi“ si dát mezi sebou; všichni jistě pochopí, jak to myslel. Po skladbě Katakomby se po boku bubeníka Pavla Balka objevil Miloš Meier, a zatímco spolu jamovali, zformovala se zde po krátké pauze celá kapela Dymytry.

Většinu setu Dymytry tvořilo nové album

Z nového alba Revolter zahráli Dymytry osm skladeb, tou první byla hned ta titulní. Symbolicky do svého setu zařadili starší věc Média, před kterou se frontman Protheus též vyjádřil k současné situaci. Po doznění posledních tónů songu Z Pekla si bubeník Miloš Meier střihnul své klasické parádní sólo. Na společná turné s legendárním Arakainem dala kapela vzpomenout skladbou Žít svůj sen, kterou si na Protheovu žádost všichni fanoušci zazpívali. Svůj set zakončili vypalovačkou Ocelová parta. Následně pro kontinuitu zazněla část skladby Enter Sandman od Metalliky a postupně přišla na pódium celá kapela Traktor.

Oba headlineři si spolu dali několik songů společně

Velké finále obstaral krátký společný set Traktoru i Dymytry. Nejprve přišla na řadu druhá společná skladba s názvem Monster Meeting, následně stará známá Strážná věž od Dymytry (při té chyběl bubeník Traktoru Pavel Balko) a tečku za tímto nadupanými metalovým dnem udělaly obě kapely se skladbou Letokruhy od Traktoru (bez Miloše Meiera), jejíž refrén si fanoušci na konci také sami zazpívali.

Stále je možnost vidět toto seskupení ještě na několika místech

Tohle turné patří mezi ta nejúspěšnější ze strany obou hlavních aktérů a vše opravdu šlape jako hodinky. Pokud jste ještě neměli tu čest, určitě doporučujeme vyrazit na některý ze zbývajících termínů.

Text: Mates Šimek, foto: Josef Beník