Moyra v rozhovoru: Přecházíme na další úroveň kreativity

Moyra

Polská melodic deathmetalová kapela Moyra se k nám vždy velmi ráda vrací. O tom, co nového kapela chystá a jak moc je ovlivnila koronavirová situace, jsem si povídala s frontwoman kapely, půvabnou zpěvačkou Margo.

For English and Polish interview please scroll down.

Na jaře jste se vydali na turné s názvem Storm of Fate s řadou polských kapel, ale ze známých důvodů jste turné museli přerušit. V září jste tedy odjeli jeho druhou část. Co jste dělali během neplánované pauzy mezi koncerty?

Doslova v polovině plánovaného jarního turné, tedy 7. března, jsme byli nuceni nadcházející koncerty zrušit a čekali jsme dalších šest měsíců, než budeme moct pokračovat. Proto jsme zbývající koncerty přesunuli na podzim a odehráli je od 11. září do 19. září.
Musím říct, že pauza byla pro nás dobrá, protože jsme se vrátili sebevědomější a s novými skladbami. Nahráli jsme několik skladeb, které by vyšly jako singly, a v budoucnu bychom je rádi vydali i na LP.
Turné bylo opravdu skvělým zážitkem, který nám může pomoci s mnoha věcmi do budoucna. Koncerty předčily naše očekávání! Bylo to naše první turné jako headlineři a neočekávali jsme takový zájem. Prostě jsme si neuvědomili, že máme až tak velikou popularitu u publika.
Fanoušci se neměří podle toho, kolik jich máš na Facebooku nebo Instagramu (i když sociální média jsou pro nás samozřejmě taky velmi důležité). To spíš lidé, kteří přišli na naše koncerty, jsou měřítkem toho, kam až se informace o nás dostaly. Po tomto turné víme, že naše další turné bude jedna velká skutečná show! A to byl teprve jen začátek!

Zmínila jsi nové singly, které by měly vyjít na LP. Kdy se na něj můžeme těšit?

Plánujeme, že je vydáme až v roce 2021, ale ne dříve než na jaře. Ve skutečnosti ani nevíme, jak dlouho nám to bude trvat. Náš plán je velmi nadupaný nejen kvůli koncertům, ale také plánováním budoucího turné, skládáním nových písní a tvorbou nových videí. Všechny tyto věci se mohou zdát jednoduché a rychlé, ale pokud se chceme rovnat skvělým kapelám velkých jmen, musíme myslet a plánovat právě jako ony. Doufejme, že nám to přinese dobré výsledky.

Na vašich stránkách se objevily fotografie z natáčení nového videoklipu. Co za novinku jste si pro fanoušky připravili?

Pro fanoušky máme naplánovaný celý set skvělých překvapení! Singl The End of the World je předehrou k tomu, aby Moyra zahájila zcela novou fázi svého působení. Přecházíme na další úroveň kreativity, a to jak hudebně, tak obrazově. Bylo nutné brát téma vážně, protože odezva je stále větší, posluchač je čím dál náročnější, a musíme se tedy stále zlepšovat.

Za sebou máte dvě EP – Threads of Fate z roku 2018 a nejnovější ReGenesis, které jste vydali letos v květnu, a přesto jste se pustili do nahrávání nové desky…

Ano, máme venku dvě EP – to druhé vyšlo na začátku tohoto roku. Ale tím nekončíme, děláme nové věci na nové LP.

Kde berete inspiraci pro váš hudební žánr a proč jste si zvolili právě tento?

Odkud čerpáme inspiraci? Hmm, z mnoha žánrů hudby… Upřímně tě to možná překvapí, ale skutečnost, že hrajeme melodický death metal, neznamená, že jsme uzavřeni jiným žánrům. Kromě metalu osobně poslouchám soul, synth, blues a opravdu si vážím i některých popových umělců, jako je třeba Lady Gaga. Také miluji lidovou hudbu, ale třeba i Myrkur patří mezi mé oblíbené. Při tvorbě vokálů se proto snažím promísit zajímavé vokální chutě. Stejně tak Damian, hlavní instrumentální skladatel (kytarista) – ani jeden z nás není uzavřen vůči jiné hudbě. Samozřejmě ta hudba musí mít duši – nekvalitní věci rádi nemáme.
Matusz (bubeník) je třeba typický jazzman, který má na svůj věk již velmi široké hudební obzory. Od dětství cvičí na bicí a na klavír, pochází totiž z hudební rodiny. Pouze Kacper (basa) a Mateusz (druhá kytara) jsou přísní fanoušci metalové hudby a pohybují se v ní od útlého věku. To ale neznamená, že se uzavírají jiným hudebním žánrům.
A proč hrajeme melodický death metal? Protože v tomto žánru milujeme energii, chytlavé melodie, rychlost jako v automobilové rallye. Jednoduše řečeno, tento žánr nás vede k umělecké euforii vždy, když vystupujeme na pódiu.

Bude nová deska jiná než předešlé dvě?

Naše nová práce se jistě bude trochu lišit. Určitě máme svůj vlastní styl, ale představíme více příchutí experimentujících s rozmanitostí. Samozřejmě se nevyhneme srovnání s Arch Enemy, ale věřte mi, kromě toho, že si jich vážíme a nasloucháme jim, nechceme být jejich kopií 1:1. Máme své poselství, své nápady, svou kreativitu. I když, upřímně řečeno, je to pro nás čest – protože když nás srovnávají s AE, znamená to, že začneme být stejně dobří jako oni.

Děkujeme za pěkný rozhovor! Máme velmi rádi naše sousedy a to, co se děje na vašich koncertech, to je pohádka!
Také mockrát děkuji za rozhovor.

Ptala se: Ema Moravcová, foto: facebookový profil kapely

In spring, you started the Storm of Fate tour with a number of Polish bands, but you had to postpone some shows because of the world pandemic situation. In September, you have done the rest of the tour. What did you do during the „coronavirus break“?

In fact the tour ended already on 19th of September and it had lasted since 11th of September. The tour was divided cause of the global situation called coronavirus. In the half of the tour we were forced to cancel upcoming shows, and we’ve been waiting for next six months to carry on. I have to say that the pause was good for us cause we came back more confident with new compositions. We haven’t been idle during the lockdown. We recorded few tracks that would be released as singles and in the future we will put it to the LP.
I’ll anticipate your question about the LP. We’re planning that it will appear no further than in 2021 but not before the spring. We don’t actually know how long it will take. Our schedule is pretty tight not only because of the gigs but by planning a future tour, composing new songs, making new videos either. All these things could may seem to be simple and quick but if we want to match with great bands we have to think and plan like those bands. Let’s have hope it’s gonna give us good results. The tour was a really superb experience that thought us many things that could help us on the future. The gigs just exceeded our expectations. It was our first headliner tour and we didn’t expect so much interests. We just didn’t realize we have popularity at the audience. The people that came on those concerts are the measure how far the information about us had gone. Not facebook or Instagram is the measure but of course social media are very important for us. After these tour we know that future tour will be a real show. It was just a beginning.

Photos from the shooting of the new video appeared on your FB profile. What’s new for your fans?

For our fans we’ve got prepared full package of surprises. A hunger for new music of Moyra is gonna be satisfied. The new single ‘End of the World’ is a prolog of something that says Moyra is about to start a completely new episode of its life. It goes on another level of creation, musically and visually as well. It had to be done seriously cause the response is beginning to be louder and the listener is more demanding. So Moyra has to be better and better.

You have released two EPs – Threads of Fate in 2018 and the latest one, ReGenesis, which came out in May this year – and you have already started making a new record…

Yes, we have released two EP’s – the second came up at the beginning of this year but we don’t stop there, we’re doing new stuff for the new LP.

Where do you get inspiration for your music and why have you chosen to play melodic death metal?

From where do we take inspirations? From many music genres. Honestly, you will be surprised. The fact we play melodic death metal doesn’t mean we’re closed on other kinds of music. Personally I listen to soul, synth, blues and you know what? I appreciate some pop artist like Lady Gaga for example. I love also folk music and my favorite is Myrkur. That’s why I like to contain some interesting vocal varieties during its creating. As well as Damian (the guitarist), the main composer of the music. None of us rejects other genres of music. Of course our music has got to have a soul. We don’t like crap. Mateusz (the drummer) is a typical jazzman, and despite his age he has very wide musical horizons. Since his childhood he’s been taught drums and piano – he was born and raised in a family of musicians. Only Kacper (bass) and Mateusz (second guitar) are mainly metal fans but it doesn’t mean they are closed on other genres as well. Why melodic death metal? We love the energy of this kind of music, catchy melodies, the speed like on the rally. Simply, this kind of metal drives us to artistic euphoria during the show.

Will the new record be different from the previous two?

Our new creativity is gonna be a little bit different. We have our own style, and we will put more varieties and experiments into it. So, the LP for sure won’t consist only of fast galloping tracks, but also songs with clean vocals. We like to mix things in our stuff and we will do that. Of course we can’t avoid comparisons to Arch Enemy but believe me, except the fact we deeply respect them, it’s not our intention to be 1:1 copy of the Arch Enemy. We’ve got our statement, our ideas. There are many bands similar to each other and we can’t do anything against being compared. But honestly, it is a great honor to be compared to AE and it may mean that we’re as good as them.

Thank you for a nice conversation. We like our neighbors very much and it’s always great to be at your shows!
Thank you for this interview and see you on our shows!

Wiosną wyruszyliście na tour o nazwie Storm of Fate s kilka polskich zespołów, ale z dobrze znanych powodów musieliście iść na przerwę. Koronawirus, pandemia, Covid-19 – to chyba najczęściej wypowiadane słowa od kilku miesięcy. Obecna sytuacja zmieniła chyba wszystkim, w każdej dziedzinie życia plany i założenia na ten rok. Niestety Was również nie ominęły zmiany związane z ostatnią trasą, co więcej – z zaplanowanych koncertów na drugą połowę odbyło się zaledwie kilka.

Następnie we wrześniu wybraliście się na drugą część tego tour. Jak ta cała sytuacja wpłynęła na Was, jak wykorzystaliście przerwę między koncertami? Czy skusicie się jednak na krótkie podsumowanie tych koncertów, które udało się zagrać?

W zasadzie trasa zakończyła się już 19 września a trwała od 11 września. Została ona podzielana przez jak wiadomo globalną sytuację związaną przez koronawirusa. Dosłownie w połowie 7 marca zakończyliśmy zmuszeni pierwszą połowę trasy i czekaliśmy kolejne pół roku by móc wrócić na stare śmieci. Powiem jednak tyle, że ta przerwa wyszła nam na dobre, ponieważ wróciliśmy jeszcze bardziej pewni swojego z nowymi utworami, nie próżnowaliśmy podczas lockdownu. Nagraliśmy kilka utworów, które będę wydawane w formie singli a w przyszłości trafią one na LP.

Wspomniałaś o nowych singlach, które powinny ukazać się na LP. Kiedy się go możemy doczekać? W takim razie z ogromną niecierpliwością czekamy na nową muzykę Moyry wydaną w postaci LP lub EP.

Planujemy, że pojawi się nie później niż 2021 ale też nie wcześniej, jak wiosna. Sami nie wiemy ile dokładnie zajmie nam wszystko. Obecnie nasz grafik jest dość napięty nie tylko pod kątem samych koncertów ale też planowania kolejnej trasy a także tworzenia nowych utworów i planowanych nowych klipów, które będą na wysokim poziomie realizacji. To wszystko mogłoby się wydać takie proste i szybkie, otóż nie jeśli chcemy podwyższać poprzeczki i dorównywać wielkim to musimy myśleć, jak wielcy i planować, jak oni. Miejmy nadzieję, że przyniesie to jeszcze więcej owoców. Trasa sama w sobie była przepięknym doświadczeniem, które nauczyło nas tak wielu rzeczy, która pomogą nam w przyszłości. Same koncerty przebiły nasze najśmielsze oczekiwania – to była taka pierwsza trasa headlinerska dla nas i nie spodziewaliśmy się tak ogromnego zainteresowania wśród swoich ale jak widać nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy o skali naszej popularności wśród słuchaczy. Jakby tylko i wyłącznie ludzie przychodzący na koncerty są wskaźnikiem, jak daleko zaszła informacja o nas. Nie FB czy Instagram, chociaż owszem social media są dla nas ważne. Po tej trasie wiemy, że przy okazji następnej dopiero zrobimy prawdziwe show. A to był tylko początek ??

Tak jak już wspomnieliście trasy niestety nie udało się dokończyć, więc może macie jakiś inny pomysł na zaspokojenie tego „głodu muzycznego” Waszych fanów ?

Dla Fanów mamy już cały grafik niespodzianek zaplanowany?? Także głód na nową muzykę Moyry zostanie zaspokojony.

Zdjęcia z kręcenia nowego klipu wideo są na waszym webu. Jaką nowość zrobiliście dla swoich fanów?

Singiel The End of the World jest wstępem do tego, że Moyra zaczyna zupełnie nowy etap w swoim życiu. Przechodzi na kolejny poziom twórczości zarówno muzycznie jak i obrazkowo. Trzeba było ruszyć z tematem naprawdę na poważnie, bo odzew zaczyna być coraz większy a słuchacz jest coraz bardziej wymagający. Więc Moyra musi stawać się coraz lepsza.

Wy macie za sobą dwie EPki – Threads of Fate z 2018 roku i nowy ReGenesis, który wydałiście w maju tego roku, i tak zacząłiście nowo płyte. Skąd czerpacze inspirację do swojego gatunku muzycznego i dlaczego wybrałiście właśnie ten? Czy nowa płyta będzie inna niż dwie poprzednie?

Tak mamy na koncie dwie EPki – druga wydana na początku tego roku ale nie próżnujemy, nowości jak wspomniałam tworzą się i plan na LP wyczekiwane już się tworzy.

Czy tworząc nowe utwory inspirujecie się też innymi gatunkami muzycznymi czy melodic death metal to jedyny rodzaj w którym chcecie tworzyć i dlaczego akurat ten?

Skąd czerpiemy inspiracje? hmmm z wielu gatunków muzycznych…szczerze mówiąc możesz się zdziwić ale to, że gramy melodic death metal nie oznacza, że jesteśmy zamknięci na inne gatunki muzyczne. Ja osobiście słucham oprócz metalu – soulu, synthu, bluesa i wiesz co bardzo cenię sobie niektórych artystów popowych jak np. Lady Gaga. Uwielbiam także muzykę folkową a moim faworytem jest Myrkur. Stąd też staram się wprowadzać ciekawe smaczki wokalne przy tworzeniu wokali do muzyki. Tak samo Damian główny kompozytor instrumentalny (gitarzysta) żadne z nas nie zamyka się na inną muzykę….choć wiadomo ta muzyka musi mieć duszę, nie lubimy papki. Matusz (pałker) to też jest typowy jazzman, który mimo wieku już ma bardzo szerokie horyzonty muzyczne. Od dziecka szkolony na perkusji, fortepianie – muzyczna rodzina. Jedynie Kacper (bas) i Mateusz (druga gitara) są stricte fanami muzyki metalowej i w niej siedzą od najmłodszych lat, co nie znaczy, ze zamykają się na inność muzyczną. A dlaczego melodic death metal – bo kochamy energię w tym gatunku, chwytliwe melodie, szybkość niczym na rajdzie samochodowym. Po prostu ten gatunek doprowadza nas do euforii artystycznej występując na scenie.

Czy nowa płyta będzie inna niż dwie poprzednie?

Nasza nowa twórczość, na pewno będzie się trochę różnić, na pewno mamy wypracowany już swój styl a smaczków będziemy wprowadzać coraz to więcej, eksperymentując z różnorodnością. Także LP na pewno nie będzie tylko usłane samymi kawałkami galopującymi do przodu ale usłyszycie również, kawałki śpiewane w całości czysto. Lubimy mieszać w naszej twórczości i będziemy to robić. Oczywiście nie unikniemy porównań do Arch Enemy ale uwierzcie mi oprócz tego, że ich cenimy i słuchamy to nie zamierzamy 1:1 być ich kopią. Mamy swój przekaz, swoje pomysły. A muzycznie no cóż, wiele jest kapel podobnych do siebie większych mniejszych, że nie da się już uniknąć porównań. Choć szczerze mówiąc jest to dla nas zaszczyt?? bo jeśli porównują nas do AE to znaczy, że zaczynamy być tak samo dobrzy, jak oni??

Dziękujemy serdecznie za miła rozmowę. Bardzo lubimy naszych sąsiadów a to co się wyczynia u Was na koncertach to jest bajka??
Bardzo dziękujemy za rozmowę i oby do szybkiego zobaczenia na koncertach!