Welicoruss v rozhovoru: Když budeš chtít, přijedeme zahrát i k tobě domů

Welicoruss

Kapela Welicoruss v listopadu oslavila 15. výročí založení a měly nastat velkolepé oslavy. Vzhledem k současné situaci se překládají na neurčito, ale kapela ani v nejmenším nezahálí a plánuje spoustu nových velkých věcí. O tom, co mají Welicoruss za lubem, se rozpovídali baskytarista Tomáš Magnusek a bubeník Ilya Tabachnik. A protože se rozkecali opravdu pořádně, rozdělili jsme rozhovor na dvě částijednu více o hudbě a druhou více ze soukromí.

Zdravím, kluci. Jak prožíváte nebo spíš přežíváte současnou situaci?

Tomáš: Já jsem doma s dcerou, která chodí do čtvrté třídy, takže trávím hodně času učením se s ní. Online výuka je sice na pár hodin, ale je k tomu pak ještě potřeba udělat spoustu domácích úkolů. Krom učení mám barák v rekonstrukci, takže neustále na něčem pracuji, něco stavím, a samozřejmě ve volných chvílích si rád zahraju.

Ilya: Já teda taky sedím doma, ale bez dcery. Práce od pondělí do pátku, místo baráku si stavím Lego a jednou týdně, když je možnost, jdu si zahrát a vybiju se z toho všeho kolem.

Pojďme asi k nejdůležitější věci, která se měla u vás tento rok odehrát. Před pár dny jste jako kapela oslavili 15. výročí a k této události jste měli v plánu tři výroční koncerty v Praze, Brně a Ostravě. Co speciálního jste měli přichystáno, kdo měli být hosté – máte už nové termíny?

Tomáš: Já to vezmu od konce. Termíny ještě nemáme, protože nevíme, jak se situace bude vyvíjet, a všichni víme, jak to tady funguje – cokoliv plánovat je problém. Kormě výročních koncertů jsme teď měli být na turné v Německu, které je tedy přesunuté. Podzimní koncerty, co jsme měli odehrát, se přesunuly na leden, ale pravděpodobně ani ty nebudou, takže z toho důvodu ještě neplánujeme nové termíny. Co se týká toho, co jsme měli nachystáno – určitě byl v plánu dlouhý set, ve kterém měly zaznít i skladby, které jsme v České republice ještě nehráli…vlastně my sami jsme je ještě nikdy nehráli. (smích) Samozřejmě mělo zaznít komplet celé album Siberian Heathen Horde a jako hosta jsme si pozvali jednu zpěvačku, která by s námi zazpívala pár skladeb. Ale zas nemůžu prozrazovat úplně všechny detaily, protože něco ještě zůstává jako překvapení.

Ilya: Já bych jen dodal, že oproti klasickému koncertnímu setu, což je většinou hodina, budeme hrát set dvouhodinový a jako hosty máme pozvané kapely Purnama, Porta Inferi a Kazgaroth. Na druhou stranu, když teď nemůžeme hrát, máme aspoň čas si tu naši českou fanouškovskou základnu trošičku rozšířit, co se týká sociálních sítí. Na našem facebookovém profilu začalo zničehonic přibývat plno nových lidí, což se nám dřív nestávalo, a právě čeští fanoušci tomu dost pomohli, za což jsme velmi rádi.

Zmínil jsi fanoušky. Ráda bych tak navázala na váš sobotní live stream, ve kterém jste říkali, že máte v plánu natáčet dva nové videoklipy, ale celý proces spojený s věcmi okolo bude tak trochu jinou metodou…?

Tomáš: My jsme si vždycky všechno, co jsme tvořili, financovali sami. Vždycky jsme klipy točili profesionálním způsobem a vzhledem k tomu, že teď nehrajeme a nemáme příjmy, rozhodli jsme se udělat kampaň formou tzv. crowdfundingu, aby nám pomohli fanoušci. Chceme si udržet svůj standard, aby to stále byly profesionální videoklipy, a ty stojí bohužel hodně peněz, takže ty peníze musíme nějakým způsobem sehnat. Fanoušci se pak budou moci zúčastnit i samotného natáčení, což je pro nás taky novinka. Samozřejmě máme pro fanoušky připravenou i řadu nových věcí do merche, speciální merch jen pro tuto příležitost, nové mikiny, trička, DVD, kšiltovky, bude i merch s potiskem grafiky našeho prvního alba, originální grafiky, malby. Dokonce bude i možnost objednat si hodiny na bicí s Ilyou nebo také možnost zakoupit si náš soukromý koncert. Takže když si zaplatíš určitou částku, která tedy nebude úplně malá, tak klidně přijedeme zahrát i k tobě domů!

Tak to zní vážně skvěle! Jednou z věcí, kterou už jste taky zmínili, je příprava vašeho výročního DVD. Tak by mě zajímalo, co na něm bude a kdy se na něj můžeme těšit?

Ilya: Já jsem ho viděl už skoro celé – a budou tam samozřejmě podplacení lidi, kteří o nás budou říkat jen to hezké. (smích) Ne, teď vážně: budou to rozhovory, medailonky s různými lidmi, hodně i z Ruska, a to třeba i s různými známými osobnostmi, ale nebudu moc prozrazovat. Samozřejmě tam budou i nějaké vtipné situace, a celé to bude podkreslené naším příběhem úplně od prvních začátků. DVD má zhruba dvě hodiny a bude to takový film o nás, což málokdo má, proto si toho dost cením. Je super, že máme i videa z úplných začátků, a to díky Alexeyovi, který je v tomhle blázen, ten si v počítači ukládá úplně všechno a ještě desetkrát, ale díky tomu ty záběry máme a můžeme je použít. DVD by mělo vyjít určitě někdy před Vánoci.

Takže už víte, co mi můžete koupit pod stromeček. (smích) Vraťme se trochu zpátky v čase do doby, kdy jste natáčeli videoklip Siberian Heathen Horde, který je velmi povedený, trochu netradiční a celkem i odvážný…

Tomáš: Natáčení videoklipu bylo docela drsné, pro mě konkrétně teda ano, protože jsem asi tři dny předtím dostal hrozný horečky, i celé natáčení jsem absolvoval v horečkách kolem 38 °C. Byla fakt zima, mokro, ale holky musely běhat po lese bosé, protože v klipu máme část, jak je s Alexeyem honíme. My jsme byli v kostýmech a v botách, takže pohodička, ale děvčata běhala bosky, muselo je to i bolet. No a Alexey si určitě užíval to natáčení na trůně, jak se tam kolem něj holky motaly, a my jsme to všechno sledovali ze zákulisí. (smích)

Ilya: Měli jsme hlad, byla tam zima, takže to bylo náročné, ale bez toho to nejde. Natáčení musí být hodně zákeřný. Když jsme skončili a všichni pak odjeli, zůstali jsme tam jen Alexey, Sandra a já, protože jsme zapadli s autem do bahna a nemohli jsme se dostat ven. Vytvářeli jsme si most z různých klacků, abychom se odtamtud dostali. Všechno se nám vybilo, takže jsme si nemohli ani zavolat pomoc, ale nakonec jsme se dostali ven a Alexey nás nakonec dovezl domů, ale byl už polomrtvý.

Tomáš: Klip se točil ve třech lokalitách. První den se točilo v Pekelných dolech ve Cvikově, tam to bylo všechno v pohodě. Ale druhý den se natáčelo v lese, kde se pár dní před natáčením prohnala hrozná bouře, takže všude ležely popadané stromy – a do toho jsme přijeli my s veškerou technikou. Se stokilovým agregátem jsme se tahali přes všechny ty stromy. No, užili jsme si to. A třetí lokalita byla v Prokopském údolí, a tam se natáčel vlastně jen ten rituál.

Ilya: Ale tam bylo zajímavé to, než jsme se vůbec našli! Najít podle mapy to místo, kde jsme měli natáčet, to bylo něco. Každý jsme tam jeli zvlášť, a samozřejmě jsme byli na opačné straně než zbytek týmu, a když už jsme to správné místo našli, zbytek zas odjel někam jinam, takže jsme se takhle naháněli několik hodin.

V prosinci spolu s kapelou Purnama zrealizujete benefiční online koncert. Zajímalo by mě, jak tato událost bude probíhat?

Tomáš: To jsem vlastně spískal já s Kubou Vitákem z Purnamy, protože jsme oba přišli se stejným nápadem ve stejný okamžik. Volali jsme si, že to teď zase bude s koncerty dost v háji – a že uděláme nějaký online festival jako benefiční akci a vybereme peníze pro dobré účely. Událost už je zveřejněná a postupně se doplňují informace. Událost bude probíhat 19. prosince 2020 – je to online benefiční festival s názvem Online Mezivrchy Fest, protože spolupracujeme s benefiční agenturou Mezivrchy a veškeré peníze půjdou na klučinu Floriho, který trpí svalovou dystrofií. Během vysílání se odkaz na stream bude sdílet u události. Každý, kdo pošle libovolnou částku a napíše k ní své jméno a příjmení, bude zveřejněn v záznamu, který vznikne po odvysílání streamu. Vystoupí celkem šest kapel: Welicoruss, Innersphere, Pačess, V.A.R., Purnama, We Are Dust You Turn Into a F.A. King. Během programu uvidíte i ohňovou show skupiny Alterna.

Akce začne ve 14:00 a stream by měl běžet nepřetržitě. Peníze můžou lidé posílat na transparentní účet, který bude u události také zveřejněn.

Ptala se: Ema Moravcová, foto: Jiří Platzer