Festival PUNK!!! na Hradě dokázal, že punk ještě není mrtvý

Festival Punk na Slezskoostravském hradě

První červencová sobota patřila na Slezskoostravském hradě punkáčům. Festival s názvem PUNK!!! na Hradě přilákal všechny vyznavače tvrdé hudby, a mezi vybledlými hradbami se to hemžilo barevnými číry a nejrůznějšími tanečními kreacemi.

Britským hlavním hvězdám nebylo přáno

Letní program Barrák Music Hradu je stejně jako v loňském roce nadupaný velkými jmény z nejrůznějších hudebních žánrů od thrash metalu až po popové interprety. Jedna z prvních plánovaných akcí byl i PUNK!!! na Hradě. Co ovšem pořadatelé úplně neplánovali, je fakt, že na poslední chvíli budou muset oznámit změnu programu a nepřítomnost hlavních hvězd The Exploited a Discharge. Bohužel, stále žijeme v době covidové a věci se mění ze dne na den. Ovšem ani tato nepříjemnost neodradila pořadatele a narychlo našli náhradu v podobě polských matadorů Prawda a naší velké punkové legendy Zeměžluč.

„Jedno“ točené či chlazené nebývá jenom jedno

Celé punkové odpoledne odstartovalo ve 12:30, kdy se branami hradu začali hrnout první nadšenci. O půl hodiny později už to na pódiu drtila první kapela Supertesla. Jelikož byl čas oběda, někteří návštěvníci si to zamířili ke stánku s jídlem nebo rovnou k baru pro „jedno“ točené či chlazené. Mezitím už zvučila další kapela IQ:60. Během jejich hraní se prostor pod pódiem pomalu, ale jistě začínal zaplňovat dalšími, nově příchozími fanoušky.

Zelené žabky si zalily kafe Redbullem

První pořádný kotel přišel až s kapelou Vision Days. Už první skladbou se dali majitelé barevných čír do pohybu a začalo se pogovat. Při každé další skladbě se nadšení zvyšovalo, a s ním i oblaka prachu, která se vznesla hned po prvním větším řádění, takže kapely ani nemusely řešit kouřové efekty. Následovala streetpunková kapela Saints & Sinners, která si našla zalíbení především u fanoušků z řad skinheads. V původním programu figurovala německá kapela Crushing Caspers, ta však nakonec nemohla dorazit. Jejich místo tak na poslední chvíli zaujala polská ska-punková kapela s krásným názvem GA-GA Zielone Żabki. Parta dredatých Poláků, lehce líznutých do reggae stylu, si svou hudbou a především energií získali na svou stranu celé publikum. Zpěvák vypadal, že si před vystoupením zalil kafe RedBullem, protože jeho energické poskakovaní i v 30 °C nemělo konce.

Nestárnoucí Češi, Poláci a Slováci

Pomalu jsme se přesunuli do druhé poloviny programu a energické „Žabky“ vystřídali jejich polští kolegové, kapela Prawda. Jejich kouzlo bylo postaveno především na velmi procítěných a silných textech. Kapela naladila dav na lehce klidnější atmosféru. Úderem osmé hodiny večerní to rozjela punková legenda Zeměžluč. Nestárnoucí punkáči představili skladby především z aktuálního alba Kolik a komu? (2019), ale samozřejmě nesměly chybět ani léta prověřené staré pecky. Následovala slovenská legenda Konflikt, která i po 30 letech na scéně dokáže strhnout davy a stále jim to hraje jako zamlada. Jeden hit střídal druhý a fanoušci se dostávali do varu. Na závěr nesměla chybět ani pomyslná slovenská punková hymna, skladba Rebel. Předposlední kapelou byli polští rodáci The Analogs, na kterou si šel zapařit i samotný organizátor celé akce Marcel Palovčík. Cílová rovinka v programu patřila punkrockové partičce Malomocnost Prázdnoty.

Díky!

Celá akce, ač jako by jí nebylo přáno, se nakonec vydařila nejlíp, jak mohla a pořadatelům patří obrovský dík za to, že i v této nelehké době dokáží vytvořit a zorganizovat něco tak skvělého a šíleného, jako byl PUNK!!! na Hradě. Doufám tedy, že za rok zase oprášíme glády, nahodíme číra a budeme do světa hrdě křičet, že punk není mrtvý!!!

Text a foto: Ema Moravcová