Druhým dnem pokračoval v pátek 20. srpna festival Rock Castle, kde bezpochyby největší ovace sklidil švédský powermetalový tank Sabaton.
Carpatia Castle nadchli svým vystoupením
Páteční produkci odstartovala úderem jedenácté hodiny opět česká kapela – tentokrát Hand Grenade. Borce sice lehce zlobila technika, i tak se ale postarali o důstojný úvod druhého festivalového dne. Jako zkušení mazáci si počínali i oblíbení Forrest Jump. Frontman Michail Fabien měl sice kvůli zranění nohy poněkud ztížen pohyb po pódiu, přesto se však tradičně prošel až k fanouškům do předních řad. Kapela navíc vedle novinky s názvem Uprostřed magnetických polí přislíbila v brzké době nový videoklip. Atmosféru gotických hradů, upírů a četných pověstí přineslo uskupení Carpatia Castle. Jejich vystoupení zdobily taneční kreace dvou originálně oděných dam, svému názvu dostáli díky skladbám jako Bathory, Carpatie nebo Černé století.
Česká premiéra pro Ad Infinitum
Další českou kapelou byla brněnská formace GATE Crasher. V jejich setu měla pevné místo řada songů z aktuální desky Mrazení, ke které kapela ze známých důvodů dosud nejela turné. Prvním zahraničním interpretem tohoto dne byli Ad Infinitum ze Švýcarska. Byl to teprve druhý koncert této perspektivní sestavy s pohlednou Melissou Bonny (ex-Rage of Light) v čele. Ta bravurně kombinovala příjemný vokál s ostrým growlingem a krátce po koncertě, který utnula skladba I am the Storm, se vydala mezi fanoušky.
Divoká show v podání Waltari
Citron vzpomínali na Radima Pařízka
Poslední českou kapelou prostředního festivalového dne byla česká legenda Citron. Na nedávno zesnulého bubeníka Radima Pařízka dala kapela vzpomenout ve skladbách jako Vzpomínky nebo Píseň ztracených, tradičně si s frontmanem Láďou Křížkem zazpívala i Tanja, nechyběl například song Nad hlavou létá rock’n’roll. Gothic rockoví The 69 Eyes sestavili svůj devadesátiminutový set především z novějších skladeb, kde hrálo prim jejich dosud aktuální album West End. Frontman Jyrki 69 s publikem příliš nekomunikoval, ujistil však, že stejně jako valná většina přítomných, i on se těší na velké finále. Po závěrečné skladbě Lost Boys již nic nebránilo tomu, aby se mohlo začít připravovat pódium pro absolutního headlinera festivalu.
Do detailu propracovaná show Sabaton ohromila fanoušky
Na pódiu Rock Castle to pak začalo vypadat jako minulý rok v O2 Aréně. Přední část pódia byla opevněna náspy, za kterými byla rozmístěna pyrotechnika, bicí byly posazeny na replice prvoválečného tanku, technický tým běhal po pódiu oděný ve válečných uniformách a vpředu se tyčily stojany s mikrofony ve tvaru samopalů. Podle slov pořadatelů probíhaly celý den intenzivní přípravy ohledně pyrotechniky, světelných efektů, LED projekce a všeho dalšího, což více a více umocňovalo zážitek z koncertu Sabaton. A bylo to tady – tradiční odpálení setu známou skladbou Ghost Division, následovanou titulním songem aktuálního alba The Great War. Následně celá kapela nasadila plynové masky, což bylo tématické ke skladbě The Attack of the Dead Men, při Carolus Rex zase celá pětice oblékla královské pláště. Nouze rozhodně nebyla o klasické Joakimovy vtipné průpovídky okořeněné jeho bravurní češtinou nebo exování piva. Joakim si dokonce zahrál předposlední song Swedish Pagans na kytaru za pomoci kytaristy Tommyho Johanssona. S fanoušky se Sabaton rozloučili skočnou skladbou To Hell and Back. Mnoho hodin příprav, tři kamiony plné techniky a maximální nasazení ze strany kapely a technického týmu vytvořilo strhující show s neopakovatelnou atmosférou, pro kterou (nejen) čeští fanoušci Sabaton milují. A krumlovské vystoupení Sabaton jejich vysoká očekávání naplnilo. Kdo to snad ještě nezaregistroval nebo zde chyběl, příští rok v sobotu 12. března v O2 Aréně si tento zážitek může s chutí zopakovat.
Text: Mates Šimek, Foto: Honza Švanda
You must be logged in to post a comment.