Protheus v rozhovoru: Na sólo turné chci sdílet radost ze života a svou největší závislost

Jan „Protheus“ Macků/foto: Petr Bečka/poskytnuto od Jan Macků

Jan „Protheus“ Macků právě začíná své sólové turné Závislosti. Více podrobností prozradil Petru Diovi v rozhovoru – a také nás všechny navnadil, abychom se zašli na nějaký koncert podívat.

Koncem září startuješ svoje sólové turné. Kdy jsi se rozhodl ho podniknout?
Sólovku jsem plánoval fakt dlouho. Není to úplně jednoduchý rozhodnutí – sundat masku a jít se svou vlastní kůží na trh. A taky samozřejmě vzniká určitý pnutí v kapele. Takže se všechno musí dělat s rozumem. A to je naštěstí moje doména. (úsměv)  Deska i turné měly být už dávno, ale covid mi do toho, ostatně jako skoro všem, hodil pěkný vidle. Teď už fakt nastal čas. Na turné jedu proto, že chci lidem zahrát svou muziku, chci s nimi sdílet svou radost ze života, a taky svou největší závislost.

Vydal jsi také sólové CD. Řekni nám něco o něm: kde se nahrávalo, kolik je na něm písniček, jak dlouho jsi na něm pracoval, kdo dělal grafiku? Hudba i texty jsou z tvé dílny?
Deska se točila ve studiu BombJack u Wendela Dreiseitla a musím říct, že už svoje věci nechci točit jinde a s nikým jiným. S Wendelem jsme si vytvořili fakt super muzikantský pouto. Muziku psal Filda Litera, něco Wendel a něco já. Texty já sám, vždycky sám. To je moje, hrát si se slovíčkama. (úsměv) Grafiky se ujal jako vždy skvěle Kousek a o fotky se postaral můj dvorní fotograf Peťa Bečka.

A jaké bude složení kapely na tvých koncertech?
S hrdostí můžu lidem představit kapelu složenou z úžasnejch muzikantů: bicí – Domino Reissaus, basa – Dave Csenge, kytara Miloš Knopp – a Filda Litera také kytara. To je asi největší překvapení. Většina fans zná Fildu jako skvělýho basáka. Já ho představím jako kytarového virtuosa.

Bude pokračování příští rok? 
Jednoznačně. Už teď finalizuju jaro. Mám velký plány. Já ostatně mám vždycky velký plány.

Kdo vybíral předkapelu? 
Strejda Proth si svou sólovku a věci okolo šéfuje sám. (úsměv)

Chystáš pro svoje fans nějaké překvapení?
No jéje. A kolik! Doražte na některý z koncertů. Budete mile překvapeni, a hlavně naplnění energií a muzikou! Bude to velký. Přijede to velkým kamionem a bude to vymazlený maximálně! Slibuju!

Jsi „závislák“? Ujíždíš např. na sladkém, zmrzlině a podobně?
Jsem typickej závislák. Mám spoustu slabostí a tíhnu k nim. Naštěstí jsou to spíš drobnosti typu, že musím sedět na svém místě v autě a na jiném nikdy nesedím. Nebo že mám spoustu rituálů. Jeden čas jsem bumbal trochu přes čáru, ale to už je naštěstí pryč. Závislost na ženách a sexu se přesunula domů k rodině, a herák mě díkybohu nikdy nezaujal. Maximálně uHerák! (smích)

Ptal se: Petr Dio, foto: Petr Bečka/poskytnuto od Jan Macků, video:YouTube.com