Zeal & Ardor přivezou v prosinci svůj gospel-metal do MeetFactory

RfP2018-Zeal-and-Ardor/ foto: Petr Klapper/poskytnuto Rock for People

Že  je spojení black metalu a gospelu šílené? Avantgardní uskupení kolem Manuela Gagneuxe nabízí jedinečný hudební a vizuální zážitek, který občas hraničí až s uvedením do transu. Ve čtvrtek 8. prosince se Zeal & Ardor vracejí do České republiky do Meetfactory v Praze, aby potěšili svou českou fanouškovskou základnu.

Švýcarský večer

Kapela přiveze svou novinku v podobě letošní desky, kterou hrdě představuje na turné po celé Evropě. Koncert se koná v rámci série Rock for People Concerts a jako support vystoupí švýcarští kolegové Sooma. Vstupenky zakoupíte v předprodeji v síti GoOut.net.

Experiment dal vzniknout kapele

Tenhle projekt švýcarsko-amerického muzikanta Manuela Gagneuxe tvoří sedmičlenná kapela, která vznikla v roce 2013. Nápad na založení Zeal & Ardor přišel po experimentu, kdy frontman Manuel Gagneux požádal své fanoušky, aby navrhli dva žánry, které má spojit a do půl hodiny složit song. Jeden z nich navrhl black metal a jiný gospel. A projekt byl na světě.

Ocenění od Rolling Stone

Debutové album Devil Is Fine si ihned získalo přízeň fanoušků i hudebních kritiků. Magazín Rolling Stone je dokonce umístil na seznam Nejlepších metalových nahrávek 2016. V současné době mají na kontě Zeal & Ardor celkem tři studiová alba, poslední eponymní deska vyšla v únoru letošního roku.

Inspirace u etnologa i v amerických káznicích

„Podle mě se black metal trochu vzdálil své původní filozofii – dělej si, co chceš,“ řekl Gagneux webu Revolver. Dodržování pravidel jednotlivých žánrů a ignorování hudebních vlivů není v jeho očích evoluční cesta. Black metal a gospel jsou pro mnohé neslučitelné žánry, podle Gagneuxe mají však významný společný prvekoba pracují s hněvem a smutkem. Velkou inspirací pro tvorbu byly pro Manuela nahrávky amerického etnologa Alana Lomaxe, které vznikly na americkém venkově v první polovině 20. století. Další inspiraci hledal i ve zvukových dokumentech z amerických káznic, kde dostaly zlidovělé chorály otroků na plantážích novou dynamiku, když si je zpívali vězni při náročné práci.

Text: TZ Rock for People, foto: Petr Klapper/poskytnuto Rock for People, video: YouTube.com