Ikonický Abbath rozpoutal v Akropoli blackmetalové inferno

Abbath/foto: Petr Hanč

První únorovou sobotu hostil pražský klub Palác Akropolis norskou blackmetalovou formaci Abbath v čele se stejnojmenným, legendárním frontmanem. Koncert byl několik dní dopředu vyprodán.

Žádné dlouhé pauzy, Hellripper sypali jeden song za druhým

Již poměrně slušně zaplněný sál (a to včetně balkonů) přihlížel setu speedmetalových maniaků Hellripper. Během čtyřiceti minut kapela vedená frontmanem Jamesem McBainem ani na chvilku nezpomalila a v rychlém sledu do fanoušků střílela jeden rychlý song za druhým. Hellripper stihli do setlistu vměstnat všechny tři vydané desky včetně loňské novinky Warlocks Grim & Withered Hags. Po doznění posledních tónů závěrečné skladby Headless Angels si James skočil do davu a chvíli surfoval nad hlavami fanoušků. Ti ho pak bezpečně dopravili zpět na pódium.

Během koncertu Toxic Holocaust se surfovalo i skákalo z pódia

Také Toxic Holocaust do toho vlétli pěkně po hlavě. Po tajemném intru a nazvučení roztočili svůj thrashový set peckou Bitch a krátce nato se jasně a stručně vyjádřili k současné situaci skladbou War Is Hell, v překladu Válka je peklo. Většina hraných songů pocházela z alba An Overdose of Death… z roku 2008. Frontman Joel Grind opakovaně vyzýval fanoušky k vytvoření circle pitu, takže bylo po celý koncert před pódiem pořádně rušno. Několik fanoušků se dokonce nechalo vynést až na pódium, odkud skákali do davu. Kapela se rozloučila skladbou The Lord of the Wasteland, a mohlo se jít do velkého finále.

I přes hlasovou indispozici odehrál Abbath skvělý set, dostalo se i na skladby Immortal

A zatímco se dolaďovaly poslední detaily stavěné scény, středu pódia před bicími již vévodilo velké logo „Abbath“ odkazující na frontmana Oiveho Eikema. Poté, co sál potemněl, se za velkého aplausu na pódiu zjevili ostatní tři aktéři; Abbath nastoupil jako poslední a ihned spustil jeden ze svých singlů s názvem To War! Setlist kapely byl velmi pestrý, mrazivými blackmetalovými pasážemi se prolínaly svižné thrashové riffy s melodickým, až houpavým tempem. Abbath se fanouškům omluvil za svoji menší hlasovou indispozici, která však téměř nebyla znát; škodu nenadělaly ani technické potíže, které se povedlo rychle vyřešit. Kapela též vedle své aktuální desky Dread Reaver zakomponovala do setu i pětici skladeb z repertoáru Immortal, zazněly například In My Kingdom Cold, Nebular Ravens Winter nebo závěrečná Withstand the Fall of Time.

Text: Mates Šimek, foto: Petr Hanč

Author