Glenn Hughes v Brně oslavil padesát let od vydání veleúspěšného alba Burn

Glenn Hughes/foto: Miloš Hlaváček

Poslední dubnová neděle se v Brně nesla ve znamení hardrockové legendy Deep Purple a jejího ikonického alba Burn. Od vydání tohoto zásadního alba letos totiž uplynulo již padesát let. Tehdejší baskytarista a doprovodný zpěvák Glenn Hughes byl u toho tehdy i teď.

Tvorba předkapely Rook Road jede na hardrockové vlně 70. let

Pro tohle turné si Glenn Hughes zvolil kapelu, v jejíž tvorbě rezonuje ranný hard rock – německou pětici Rook Road. Tito sympaťáci, pro které bylo brněnské Sono prvním českým koncertem, hráli pohodový rock okořeněný mohutným zvukem Hammondových varhan. Krátce po úvodní úderné skladbě Sick to the Bone následovala balada Romeo, později, před songem Deny, se zpěvák Patrik Jost otevřeně vyslovil proti všem válkám a jejich strastem. Během krásné balady Egyptian Girl doplňovali fanoušci Patrika sborovým zpěvem. Rook Road se nakonec rozloučili skladbou Talk Too Much. Muzikanti si užívali potlesk publika a nešetřili za něj slovy díků; v průběhu koncertu několikrát zmiňovali, že jsou jejich fanoušci tím nejhlavnějším důvodem, proč dělají svoji hudbu. Poté pozvali všechny příchozí ke stánku se svým merchandisem.

Věku navzdory je Glenn plný energie, setlist poskládaný z trojice alb Deep Purple korunoval skladbou Burn

Koncert Glenna Hughese a jeho kapely odstartoval s mírným zpožděním, a to skladbou Stormbringer ze stejnojmenného alba Deep Purple. Glenn v pauzách mezi písněmi často děkoval publiku za neuvěřitelnou podporu, kterou mu fanoušci projevují po celou jeho kariéru prakticky až dodnes. I přes svých dvaasedmdesát let předvedl parádní výkon po stránce vokální i instrumentální. Po doznění skladby Sail Away krátce vzpomínal na nahrávání alba Burn, ke vzpomínkám přidal i několik vtipných historek z celého procesu. Během prodloužené verze skladby You Fool No One si po jednom sólu střihli kytarista Soren Andersen i bubeník Ash Sheehan. Dvojicí songů Gettin´ Tighter a You Keep On Moving dal Glenn vzpomenout i na další album ze své éry v Deep Purple, konkrétně Come Taste the Band z roku 1975. Když po druhé jmenované odešel spolu se svými třemi kolegy z pódia, zdálo se, že je po všem. Samozřejmě by to ale nešlo bez legendární vypalovačky Burn, která patří mezi ty nejlepší a nejznámější hardrockové skladby, a tou kapela celý koncert zakončila. Glenn na rozloučenou celkem rozhodně poznamenal, že se příští rok chystá na další turné, v rámci kterého by se rád zastavil i u nás

Text: Mates Šimek, foto: Miloš Hlaváček