Americká deathmetalová legenda Suffocation v těchto dnech křižuje Evropu v rámci turné k novému albu Hymns From the Apocrypha, před pár dny se nám představila v brněnském klubu Fléda. Spolu s ní tuto šňůru absolvují kapely Mélancolia, Carcosa, Fuming Mouth a Angelmaker.
Mélancolia postrádala jednoho ze členů, na razantnosti to jejímu setu neubíralo
Zatímco fanoušci stále ještě proudili do hlavního sálu, dolaďovaly se na pódiu poslední detaily pro úvod, který obstarala australská deathcorová parta Mélancolia. Krátce před půl sedmou sál potemněl, spustilo se dunivé intro se strašidelným řevem a poté se Mélancolia zformovala na pódiu. I přes absenci jednoho z kytaristů odehrála kapela solidní set postavený na svém debutovém albu HissThroughRottenTeeth. Úderné corové party prokládaly kulometně rychlé blastbeaty a až blackový growling frontmana Alexe Hilla, který často hecoval fanoušky. Po druhé skladbě je pozdravil a poděkoval za podporu, připomněl i loňský pražský koncert, kdy Mélancolia dělala předkapelu brutal-deathovým Ingested. Po pódiu se Alex často procházel s mikrofonem zavěšeným na řetězu. Na poslední skladbu si také vyžádal od fanoušků wall of death, což mu ochotně splnili.
V okleštěné sestavě hrála i kanadská Carcosa, zpěvák gratuloval našim hokejistům
Na tahu dále byla kanadská death-hardcorová formace Carcosa. Kapele taktéž scházel jeden člen, na intenzitě a energii jejich setu to ovšem rovněž téměř neubíralo. Zpěvák Johnny Ciardullo též často hecoval fanoušky, kteří uprostřed sálu s oblibou rozjížděli divoký moshpit, své vokální kvality prokazoval i kytarista Andrew Baena. K pohybu vybízely také časté breakdowny. Johnny si vyžádal aplaus pro všechny aktéry tohoto večera a potěšily ho i kladné odpovědi na otázku, kdo z přítomných už někdy s Carcosou měl tu čest. V krátkém setu Carcosy převažovalo album Anthology z roku 2021, jednu skladbu Johnny na dálku věnoval i našim hokejistům jako uznání za loňské vítězné mistrovství světa. Svůj set zakončila Carcosa peckou Vermin.
Trio Fuming Mouth střídalo drtivě rychlé skladby s pomalými opusy
Třetí v pořadí zahrálo americké death-crustové trio Fuming Mouth. Už během úvodní skladby Nothing to Bleed se frontman Mark Whelan snažil nahnat všechny do moshpitu a s tím fanoušci, z nichž mnozí už byli vlivem parádní muziky pořádně v ráži, neměli žádný problém. Mark mistrně střídal growling s vysokým vokálem, přičemž kapela hrála především tvorbu z předloňské desky Last Day od Sun. Většina sálu se na Markův pokyn pustila do houpavého headbangu při pomalejší, až depresivní skladbě Burial Practices. Oproti tomu pořádně divoký moshpit se rozjel při songu Visions of Purgatory, kterým se s námi Fuming Mouth rozloučili. Z pódia vyrazili rovnou za svými fanoušky ke stánku s merchandisem.
Mnohočlenná formace Angelmaker hrála především novou tvorbu
Akce spěla pomalu do svého finále a čekala nás poslední předkapela, sedmičlenná kanadská deathcorová skvadra Angelmaker. Oba zpěváci Ian Bearer a Casey Tyson-Pearce se parádně doplňovali, trojice kytar dodávala pořádně hutný a houpavý rytmus. Angelmaker zahráli mj. i dvojici svých nejnovějších singlů Relinquished a Suffer Forever. Při druhém jmenovaném fanoušci sami od sebe rozjeli wall of death, což Casey kvitoval s povděkem. Během skladby Lazarus vystřelily vzhůru pěsti mnohých přihlížejících. Pětačtyřicetiminutový set kapela zakončila svou největší hitovkou Leech, jejíž začátek muzikanti nechali odzpívat samotné fanoušky. A poté nás čekalo už jen to hlavní, kvůli čemu na Flédu naprostá většina přítomných přišla.
Suffocation vzpomněli i na své debutové album, koncert po zvukové, vizuální i technické stránce vyšel na jedničku
Ve svém sedmdesát minut dlouhém setu Suffocation zkrátka a dobře potvrdili svoji extratřídu. Poté, co sál potemněl, se rozeznělo poměrně strašidelné intro a kapela v čele s frontmanem Rickym Myersem naběhla na pódium a uvedla se vypalovačkou Thrones of Blood. Celá pětice prokazovala svoji instrumentální zdatnost, především dvojice kytaristů Terrance Hobbs a Charlie Errigo se blýskla řadou parádních sól. Ricky často hecoval fanoušky k vytvoření circle pitu, k pohybu mnohé vyzývaly i chytlavé a úderné breakdowny. V setlistu mj. figuroval titulní song z první desky Effigy of the Forgotten a rovněž titulní song nové desky Hymns From the Apocrypha. Do setlistu kapela zahrnula také svoji vůbec první napsanou skladbu Catatonia. Energie na pódiu i pod ním byla neskutečná, Suffocation i fanoušci si tento set neskutečně užívali. K parádní atmosféře přispělo také skvělé nazvučení. Na samý závěr koncertu si pak Suffocation nechali další dvojici songů ze svého debutového alba Liege of Inveracity a Infecting the Crypts. Ricky poté jménem kapely poděkoval všem přítomným za úžasný večer a pozval všechny fanoušky na koncert Suffocation na letošním ročníku festivalu Brutal Assault.
Text: Mates Šimek, foto: Zdeněk Greendeath Zelený