Def Leppard: v Praze zahraje kapela, která prošla nebem i peklem, s sebou přiveze Whitesnake

Na pondělí 17. června pro nás agentura Live Nation přichystala jeden z vrcholů letošní koncertní sezóny. V O2 Areně vystoupí britský národní poklad – kapela Def Leppard. A aby toho hvězdného lesku nebylo v O2 málo, jako speciální host s nimi vystoupí další anglická legendakapela Whitesnake.

Do Rokenrolové síně slávy je uváděl astrofyzik, kterého živí kytara

Nestoři světové rockové scény jedou na vysoké vlně. Závěr loňského roku jim prosvětlila nominace na vstup do Rokenrolové síně slávy, kam hned napoprvé a bez zaváhání vstoupili na konci března.

Slavnostní ceremoniál se odehrával v pátek 29. března v New Yorku a netřeba zdůrazňovat, že celá kapela se na tuto událost připravovala velmi zodpovědně. Na svých sociálních sítích sdílela s fanoušky fotky a videa ze schůzek s módními specialisty, kteří jejím členům pomáhali při výběru a tuningu toho správného slavnostně-rockového outfitu. Do Rokenrolové síně slávy pak Def Leppard uváděl jejich krajan Brian May, zakladatel skupiny Queen a jediný astrofyzik, kterého živí hra na kytaru. Frontman Joe Elliott při té příležitosti pronesl velmi emotivní, a přesto vtipnou řeč. V bodech v ní shrnul významné momenty z historie kapely a jména osobností, které se v průběhu let spolupodíleli na budování dnešní slávy Def Leppard.

Zmeškaný autobus i rockový magazín

Svou řeč zahájil Elliott poděkováním všem rodičům, kteří své děti podporují v jejich lásce k muzice, tak, jako to dělali rodiče jeho a ostatních členů kapely. Zmínil také hříčku náhod, díky které kapela vznikla. A to v srpnu 1977, kdy mu ujel autobus, a namísto toho, aby počkal na další, cestou pěšky domů potkal Peta Willise. A další náhodu, která je svedla dohromady se Stevem Clarkem, když Pete a Steve sáhli ve školní jídelně ve stejný okamžik po tom samém rockovém magazínu. Elliott vyzdvihl neocenitelný přínos obou zakladatelů kapely v jejích začátcích i jejich muzikantský fortel, který pomohl kapelu zformovat do její dnešní podoby.

Rány osudu

Další jména na seznamu díků patřila producentům Clivu Burnsteinovi a Peterovi Menschovi, kteří se o Def Leppard starali v jejich začátcích. A zaznělo i jméno Roberta Johna ‚Mutt‘ Langa, který producentské otěže převzal později a stál za úspěchem jejich průlomového alba Pyromania.

Elliott zmínil i nepřízeň osudu, který kapele úspěch často vyvažoval tvrdými ranami. Radost z Pyromanie jim v roce 1984 zkalila závažná dopravní nehoda bubeníka Ricka Allena, po níž mu lékaři museli amputovat levou paži. Nadšení z celosvětového úspěchu alba Hysteria (1987) pak zmrazila smrt Steva Clarka († 1991), který si její tantiémy užíval jen tři roky.

 

Devadesátky neměly šanci

Všechny rány osudu však kapelu sblížily a učinily silnější. „Když nás nezabila závislost na alkoholu, bouračky ani rakovina, pak devadesátky prostě neměly žádnou šanci!“ podotkl vtipně v závěru proslovu Elliott. O poslední hrst poděkování podělil současného manažera Mika Kobayashiho, rodinné příslušníky a členy kapely, které Elliott nazval nejbližšími bratry, jaké jako jedináček poznal. Diváky pak Def Leppard potěšili setem pěti písní, zazněly hity: Hysteria, Rock of Ages, Photograph, Pour Some Sugar on Me, All the Young Dudes (David Bowie cover).

O tom, jak to téhle rockové legendě šlape naživo, se na vlastní uši můžete přesvědčit už 17. června. Def Leppard se pochlubí tím nejlepším ze své historie. A to by si žádný milovník ostrovního hardrocku neměl nechat ujít.

Def Leppard kolem sebe obtočí „bílého hada“

A pozor, Def Leppard nebudou v Praze sami. Kolem sebe obtáčejí „bílého (a mimochodem velmi přátelského) hada“. Ostatně, není nouze o fanoušky, kteří plánují tento koncert navštívit právě kvůli Whitesnake – ti jsou u nás totiž poměrně vzácnými hosty. Některé věci se nemění, v případě této kapely je to třeba účes Davida Coverdalea, muzika prošpikovaná ostrými kytarovými riffy a videoklipy plné sexy bab i naleštěných kár.

 

Vděčný David Coverdale

Whitesnake do Prahy přivezou zbrusu nové album. Vyšlo 10. května a nese název Flesh & Blood. David Coverdale se v jednom z rozhovorů v rámci jeho propagace rozhovořil o tom, jak moc si váží skutečnosti, že po všech těch letech v showbusinessu má stále svůj hlas a pevné místo v rockové hudbě. Že by nikdy neuvěřil, že v sedmašedesáti letech bude vydávat nové album, plánovat turné a točit videoklipy. Mistři rockových balad v Praze jistě nevynechají ani své největší hity, takže pánové budou mít jedinečnou příležitost zapět spolu s Davidem Coverdalem svým něžnějším polovičkám do oušek třeba Is This Love nebo Give Me All Your Love. Takovou příležitost si přece nenecháte ujít!

Text: Magda Šotolová, foto: Jaromír Zajíček

Author

Napsat komentář