Metallica podruhé v Česku v rámci Worldwired Tour: tentokrát na větším prostoru

Metallica

Metallicu jistě netřeba dlouze představovat. Patrně nejznámější metalová kapela, která se dala dohromady v roce 1981, po celém světě prodala milióny desek a stále vyprodává všemožné stadiony a arény. Je už navždy zapsána do historie tvrdé muziky a my máme tu čest ji tu po roce přivítat znovu. A tentokrát na mnohem větším prostoru!

Tentokrát ve velkém: rovnou v Letňanech

Minulý rok zavítala Metallica do pražské O2 arény a vstupenky byly pryč během několika hodin, tudíž mnozí fanoušci jistě pociťovali velké zklamání. Naštěstí pro ně se Metallica rozhodla vyrazit na další turné k nové desce s názvem „Worldwired Tour“, a tentokrát pro ně bude přichystán obrovský prostor pražského letiště Letňany. Nedávné informace hovoří o tom, že je vyprodáno, tudíž očekávejme desítky tisíc příznivců této metalové legendy už tuto neděli 18. srpna. A kdoví, třeba si pro nás kapela připraví i nějaké to překvapení jako třeba minulý rok, když zahráli Jožina z Bažin. Ovšem již nyní víme, že jako support si s sebou přiveze kapely Ghost a Bokassa.

 

Tento týden uslyšíme velkou část nové desky

Když současný kytarista Metalliky Kirk Hammet slyšel nahrávku Overkill (1979) od Motörhead, zrodila se v jeho hlavě jasná myšlenka, kterou cestou se v životě dát. Od vyhazovu Davea Mustaina zde působí po boku dvou mozků kapely, Jamese Hetfielda a Larse Ulricha. Basu přebral po původním Ronu McGovneym ještě před první deskou Cliff Burton, který tragicky zahynul v roce 1986 při nehodě kapelního autobusu. Na tento post byl povolán Jason Newsted. Ten zůstal s kapelou v období, kdy v roce 1988 vyšlo další album „…And Justice For All“ a kritiky velmi různorodé přijaté „Black Album“ (1991), jež skýtá mnoho úspěšných songů, které jsou pravidelnou částí setlistů dodnes. O něco méně úspěšnější byly další dvě desky Load (1996) a ReLoad (1997). Nikoliv o moc lépe na tom bylo album St. Anger, kde už basu obstaral nynější člen Robert Trujillo, který v minulosti hrál i v kapele Ozzyho Osbournea. Oživení prišlo až po pěti letech s albem Death Magnetic, kdy se Metallica snažila vrátit ke svým pravým thrashmetalovým kořenům, a najdeme tu i třetí díl písně Unforgiven, tedy „Unforgiven III“. Úspěch přišel i s pomalejší věcí „The Day That Never Comes“. A po dlouhých osmi letech přišlo všemi očekáváné jubilejní desáté album nesoucí název „Hardwired… To Self Destruct“. Několik songů se dočkalo i videoklipu, například „Moth Into Flame“ nebo „Atlas, Rise!“ A buďme si stoprocentně jisti, že valnou část nového alba uslyšíme už tento týden.

Metallica podporuje český projekt Obědy pro děti

Kromě toho se Metallica rozhodla podpořit jeden z charitativních projektů v Česku – a vybrala si projekt Obědy pro děti od obecně prospěšné společnosti Women for Women, která již sedm let podporuje děti, jejichž rodiče si nemohou dovolit hradit školní obědy. Již při loňském dubnovém koncertě putovalo z každé vstupenky 25 Kč ve prospěch tohoto projektu, letos výše daru ještě známa není, ale pravděpodobně půjde o vyšší částku, než v loňském roce. Přesné číslo bude známo až v předvečer koncertu, kdy si zástupci projektu převezmou šek přímo od členů Metalliky. Ale i sám projekt Obědy pro děti má pro kapelu připravené překvapení.

Text: Mates Šimek, foto: Facebookový profil kapely

Napsat komentář