Švédská blackened deathmetalová formace Diabolical míří do Brna a Jaroměře

Diabolical

Jaroměřský kulturní dům Nároďák chystá na jaro několik nabitých metalových akcí. Jednou z nich bude již zakrátko koncert švédské čtveřice Diabolical. Doprovodí je Devilish Impressions, Dark Mirror ov Tragedy a Black Royal.

Black Royal zahájí tento metalový večer

Nejmladší kapelou ze všech zde budou Black Royal z Finska, kteří balancují na pomezí klasického heavy a death metalu. Po vydání několika singlů se jim předloni konečně povedlo vytvořit první studiové album, které nese název Lightbringer. Pro tyhle mladíky to bude pořádná dávka zkušeností, protože opravdu ne každému se poštěstí vyrazit po několika málo letech existence své kapely na evropské turné. S největší pravděpodobností budou první kapelou večera, a i když se žánrově lehce vymykají ostatním třem skupinám, bude jistojistě o co stát.

Devilish Impressions se nebojí zabřednout do několika žánrů

O tom, že v Polsku se extrémnímu metalu daří, snad netřeba pochybovat. Jedním z mnoha důkazů tohoto jsou blackmetalisté Devilish Impressions, kteří letos začínají třetí dekádu svého působení. Doposud přišli se čtveřicí studiových alb, tím posledním je prozatím The I z roku 2017. Nečekejte rozhodně žádnou záležitost typu „jeden song jako druhý“. Tito borci prolamují hranice mezi žánry a při zaposlouchání se do jejich tvorby se mnohdy dostaneme i do technického death metalu, který rázem přejde v příjemnou avantgardu prolínající se s melodickými kytarovými pasážemi.

Až z Korey se k nám přenesou Dark Mirror ov Tragedy

Dalším z tohoto tria jsou symphonic blackoví Dark Mirror ov Tragedy, kteří pochází až z daleké Jižní Korey. I v této zemi si totiž mimo jiné užívají metalových koncertů plnými doušky. Tento sextet píše svoji historii od roku 2003. I v jejich tvorbě najdeme čtyři studiové zářezy, z nichž nejnovějším je předloňský opus s názvem The Lord ov Shadows. Co se obsazení týče, nevšední mezi blackmetalovými kapelami je zde přítomnost klávesisty. Přivítejme tedy jednu z nejznámějších korejských metalových kapel.

Po necelém roce se k nám vrací Diabolical

Švédsko má v historii death metalu pozici jedné z předních zemí světa. Najdeme tu nespočet legend, které jsou stále aktivní. Z těch o něco mladších kapel jsou to třeba právě black-deathoví Diabolical, kteří jsou proslulí tím, že během koncertů jsou zahaleni v černých hávech. Ve čtyřčlenné sestavě kapely se od jejich vzniku datovaného do roku 1988 vystřídalo již mnoho hudebníků, pilířem kapely je však od začátku frontman a kytarista Sverker „Widda“ Widgren.
Minulý rok v dubnu se u nás Diabolical představili jako předkapela řeckých Septicflesh v pražském klubu Futurum, tentokrát však přebírají roli headlinera. Už na pražském koncertě nám naservírovali několik songů z nového alba Eclipse a další příležitost k živému poslechu nové tvorby Diabolical bude již brzy i v Jaroměři.

Lístky stále k dispozici, Moraváci mohou i do Brna

A aby toho nebylo v Jaroměři málo, byla na poslední chvíli přidána ještě jedna tuzemská kapela jménem Purnama. Vstupenky na jaroměřský koncert 17. 2. se dají stále zakoupit na webových stránkách Nároďáku a k dispozici budou nejspíš i na místě v den koncertu.

A komu by se toto datum nehodilo, nemusí smutnit, protože stejná sestava bude k vidění o dva dny později, tedy 19. 2. v Brně na Melodce.

Text: Mates Šimek, foto: Jens Rydén, Diabolica

Author