Jiří Remo, Jerem.I: O turné s Arakainem a novém EP na Flash nosiči

Jiří Remo, Jerem.I

Brněnská kapela Jerem.I jede jarní turné s Arakainem. Při té příležitosti jsme vyzpovídali kapelníka Jirku Remo. Řeč byla o netradičním nosiči chystaného EP, ale i o „slastech a strastech“ hledání nového managementu.

Ahoj Jirko, vaše kapela nespí a na jaro si toho pro fanoušky připravila opravdu hodně. Především jsem si všiml, že máte nového bubeníka. Proč přišla tato změna?

Miloň musel ze závažných zdravotních důvodů úplně nechat bubnování – a my jsme byly postaveni před rozhodnutí, co dál. Na jaře 2019 jsme odjeli poměrně úspěšné klubové turné a na ně měly navazovat letní festivaly, takže jsme byli zprávou od Miloně trochu zděšeni. Ale upřímně: zdraví je přednější.

Oslovili jsme bubeníka Filipa Smetanu z Eagleheart, jestli by nám s tím nepomohl. Udělal, co mohl, ale nějaké fesťáky jsme odříct museli. Filip se, jak na jaře avizoval, vrátil po létě ke svým projektům, ale to už jsme komunikovali s bubeníkem Pavlem Kubátem (exRoot), který nás svým přístupem a hrou hodně oslovil. Pája se toho ujal opravdu zodpovědně, za pár týdnu nasál celý repertoár, a už to s námi sází v probíhajícím Support Tour 2020.

Nemůžu nezmínit, že máte i nového zpěváka. Jak jste ho hledali a jak vám ladí souhra s novými členy?

O sólovém zpěvákovi, respektive frontmanovi jsme poprvé mluvili po turné s Dymytry v roce 2018, kdy se nás nejen fans, ale i kolegové muzikanti opakovaně a stále častěji dotazovali, jestli budeme zpívat více v češtině. Po dohodě se členy kapely jsme „rozhodili sítě“ a sešla se nám pěkná spousta nahrávek a odkazů. Některé byly velmi, velmi pěvecky zajímavé, ale pořád to nebylo ono.

Na jaře 2019 jsme si volali s Pepou Michálkem, frontmanem kapely Forrest Jump. Řešili jsme nějaké natáčení v CzechBlade a já se ho při té příležitosti zeptal, jestli si nechce s Jerem.I zazpívat nebo jestli by o někom nevěděl. Jeho hlas se mi líbí a jednoznačně ho jako frontmana respektuji. Pepa mi bez zaváhání „představil“ svého pěveckého kolegu z projektu Bohemia Metal Rhapsody – Lukáše Písaříka, respektive nás propojil, a ještě ten den jsme se s Lukášem domluvili na spolupráci. A souhra? Líbí se nám stejný holky, a to je základ budoucího úspěchu.

Mluví se o nové desce, co nám k tomu prozradíš?

Nejen že se o ni mluví, ale je v podstatě hotová. Jedná se desku ve formátu EP, a také opět na našem již tradičním nosiči Flash. Zvažovali jsme klasické CD, ale jelikož byl na tento nosič velmi pozitivní ohlas, zůstali jsme u něj. Hlavním účelem je představit nového zpěváka, s českými texty i na skladbách, které již naši fans znají z alba Jack In The Box. Bylo nám jasné, že se určitému „porovnávání“ Georgiho a Lukášova zpěvu nevyhneme, ale proč ne. Máme v bandu dva plnohodnotné zpěváky, jsme schopni „ze dne na den“ odehrát koncert jak v češtině, tak v angličtině. A v neposlední řadě bychom na této desce rádi představili i nového bubeníka Pavla Kubáta, o jehož hráčských kvalitách nemůžou být pochybnosti. Ale to musí samozřejmě fans posoudit sami. Bonusem celé desky je zbrusu nová věc, pro nás tak trošku netypická, s názvem Poserou ti záda. Další nové fláky si ale šetříme na další fošnu…

Probíhající jarní turné s kapelou Arakain je určitě zajímavou zkušeností. Prozradíš nám něco ze zákulisí a vaše první postřehy?

Vyloženě nová zkušenost to není. Přeci jen jsme už nějaké to turné po republice odehráli a převážnou část míst letošního tour s Arakain taky důvěrně známe. Místa jsou to skvěle volená, ale to se od managera Petra Kubáně taky dalo čekat. Spolu s technickým týmem se o nás starají „jak o vlastní“. Všichni jsme profesionálové a jediným cílem všech je udělat dobrou práci tak, aby se tato pohoda a připravenost přenesla i na fanoušky obou kapel. Aby se fans bavili a aby na nás rádi přišli znovu. A kluci z Arakainu? Pohoda, klídek, tabáček! Všichni se vesměs už dlouho známe, Lukáš s Toužou spolu pějí v muzikálech, a jak už jsem řekl: i v zákulisí se snažíme o pohodu, která by pak měla být na stage znát. A nějaké pikantnosti? Tak to snad někdy příště.

Jaro se přehoupne a přijde letní sezóna. Co fesťáky? Můžeš nám prozradit, kde vás můžeme vidět?

Tak to nemůžu, protože to sám nevím. Celou letošní festivalovou sezónu měl na starost náš manager, kterému však jeho privátní činnosti, nesouvisející s Jerem.I, trošku přerostly přes hlavu, a tak nějak se „vypařil“ i s termíny a místy, kde jsme měli v létě hrát. Pár hraní už chystáme, v podstatě hned po tomto jarním turné s Arakainem, ale vypadá to spíše až zase na podzim v klubech. A to už se taky plánuje. Nás to samozřejmě netěší, máme to dobře rozjeté, ale co se dá dělat. Pokud by naši fans věděli, kde by nás rádi viděli a slyšeli, ať daj vědět, my svou práci odvedeme dvakrát tak dobře! Už kvůli nim, že nám fandí a že se jim naše hudba líbí a chtějí ji zase slyšet

S vaší poslední zkušenosti s managerem, jak jsi nyní říkal, budete hledat nějakého dalšího?

To trochu souvisí s tvou předcházející otázkou. Nás ten člověk nijak neposral, nic nám nedluží, jen nám zkazil náladu a letošní hraní. My jsme si vše od začátku působení Jerem.I, tedy od roku 2016, dělali sami, něco jsme dokázali, někam došli. Ale upřímně, už se to dostalo někam, kde je potřeba managera mít. To souvisí hlavně s kontakty a starostmi s tím spojenými, a to opravdu už sami dělat nemůžeme. Pokud chceme dělat dobrou muziku, která bude těšit lidi i nás, to vyžaduje každodenní práci, cvičení, nahrávání, a to už by se pak nedalo dělat dobře. S pár managery jsme v kontaktu, hodně z nich nám nabídlo pomoc, za což jsme jim vděčni, ale tušíme, že jsme v „hledáčku“ a jen se čeká, jak se nám podaří odehrát již probíhající Support Tour 2020. A my svou práci odvedeme dobře, to si piš! Hudba nás baví, těší, děláme ji se srdcem a doufám, že je to znát. A doufáme, že si toho všimnou nejen naši fans, ale i případný manager, kterému dáme důvod s námi spolupracovat.

Budeme vám držet palce. Díky za rozhovor – a rozhodně na viděnou na některém z blížících se koncertů Arakainu.

Ptal se: Honza Švanda, foto: Petr Dio