Obscure Mosh Open Air v Modré Vopici ve znamení extrémního metalu

Debustrol, Obscure Mosh Open Air v Modré Vopici, Obscure Mosh Open Air v Modré Vopici

Závěr posledního červnového víkendu byl areálu pražského klubu Modrá Vopice pořádně našlápnutý. Sestava devíti metalových kapel zde zařídila několika stovkám fanoušků příjemnou neděli v rámci akce Obscure Mosh Open Air.

Od začátku pěkně zostra, navzdory ubíjejícím teplotám

Klub byl otevřen již v pravé poledne. V půl druhé odpoledne udeřili do strun death metalisté Consequences, zatímco první nadšenci si z blízkosti užívali jejich set. Na pódiu je vystřídala melo-deathová pětice Soul Decoder, jejichž setlist čerpal mimo jiné ze předloňského studiového alba Haal-Å-Khul, které je velmi povedené. Třetím v pořadí byla deathgrindová mašinérie Perfecitizen, a to už se areál Modré Vopice začal poněkud výrazněji zaplňovat. Nepříjemné bylo, že po celý den intenzivně pralo slunce. Naštěstí byly v plném provozu dva výčepy, takže žízeň rozhodně nehrozila, dobře vyřešeno bylo též stravování, kde si přišli na své i ti, co masu zrovna neholdují.

Roztančit přihlížející nebyl žádný problém

Jihočeská grindová formace БУТ svedla vytvořit před pódiem velmi divoké rodeo. Circle pit dokáže každou kapelu povzbudit. Stačí beze slov naznačit, a vždy se parta odvážlivců chytne. To pokračovalo i při setu naší tech-deathové stálice Godless Truth, kteří zařadili do svého setlistu i něco málo z nové desky, která vyjde ještě letos. Stejně jako v případě předchozí kapely, i tady bylo před pódiem velmi rušno. Death-coreová formace Diptheria už hrála před solidně zaplněným areálem, a zejména frontman Roman Vician si užíval atmosféru při bezprostředním kontaktu s fanoušky pod pódiem.

Na otočku se ze Slovenska zastavili Čad

Večer se blížil, slunce však stále pořádně pralo. To nedělalo dobře Michalovi z deathových Brutally Deceased, nebylo to však znát a celá skupina předvedla pořádnou deathovou sypanici, kterou zdobila především rychlost. A šlo se pomalu, ale jistě do finále – na řadě byl jediný zahraniční účastník, slovenská thrashová stálice Čad. Jsou jednou z nejdéle hrajících slovenských kapel a u nás se představili třeba i na Brutal Assaultu. Pauzy mezi skladbami vyplňovali fóry na téma koronaviru, a mnoho zde přítomných se chytlo i na texty songů jako Čertova kovadlina, Ľudia smrdia nebo Frustrovaný Doj*baný Nasr*tý. Chybět nemohlo ani to, co všichni potřebujeme – Ťažký kov!

Headlineři Debustrol potvrdili své kvality

Velké finále patřilo české thrashové legendě Debustrol. Téměř přesně na čas začal jejich set klasickým uvítáním „Tak se všichni userte, je tady Debustrol!“ Jen pár vteřin poté se rozjel řádný circle-pit a velmi hustě zaplněný areál sledoval tuhle thrashmetalovou smršť. Frontman Martin Kolinss využíval při refrénech pomoc fanoušků. Proč si od srdce nezařvat texty jako Nasrat vám všem!, Svět co zatočí s tebou nebo Umučená – studená. Co rozhodně nemohlo chybět, je rozjetá motorová pila přímo u mikrofonu při songu Masoterian, což je při setu Debustrolu klasikou. S úderem desáté hodiny jako když utne – dozněly poslední tóny a po krátké děkovačce kapely se areál začal pomalu vyprazdňovat.

Účast byla opravdu hojná

I přesto, že byla neděle a po většinu dne intenzivně svítilo slunce, dorazilo do Modré Vopice několik stovek metalistů a jak na místě, tak na sociálních sítích byla k slyšení pouze slova chvály. Sluší se poděkovat pořadatelům z Obscure Promotion za tuto skvělou metalovou neděli.

Text: Mates Šimek, foto: Petr Hanč