Kapela Metanol vypráví: Párty stan nám za špatného počasí drželi fanoušci

Metanol

Kapela Metanol se posledně rozpovídala tolik, že jejich zajímavé a zábavné příhody stojí za samostatný rozhovor. Dali nám nahlédnout také do procesu tvorby a prozradili, co „pečou“ nyní v koncertně méně nabitém čase ve svém zkušebno-studiu.

Kdy nastal ten okamžik, kdy jste si řekli, že chcete dělat vlastní muziku? Co bylo tím spouštěčem?

Myslím, že téměř každý, kdo se učí hrát na nástroj, od začátku vymýšlí náměty a snaží se složit nějakou písničku. Nejhorší je dát si tu práci a z námětu vytvořit skladbu – a hlavně to celé dotáhnout do konce. První dotažená písnička, na které jsem se podílel a kterou jsme s kapelou složili, bylo vlastně až s bráchou v již zmíněné kapele Ani Krock, kde jsme hráli převzatou hudbu. Do té doby jsem hrál v rozjetých projektech, který měly svůj repertoár a já nahrazoval odcházejícího muzikanta.

Jimbo říká, že hrát převzatý věci na koncertech má jednu velkou výhodu: když začnete hrát světoznámou písničku, tak téměř každý fanoušek hned zpívá a tancuje. Je to krásnej pocit, ale ještě hezčí, kdyby to bylo na naši písničku. No a protože jsme to měli obdobně, vznikla společná myšlenka založit novou kapelu, kde budeme hrát své písničky.

Kája prý vlastně ani neví, kdy přišel ten okamžik. Nějak se to seběhlo, když mu Viky řekl, ať si koupí kytaru, a že s ním založí kapelu. No a druhej den jsme ji už vybírali. Ale nepopírá, že vždycky snil o tom, že bude stát na pódiu. Tomáš vlastní muziku dělal už jako malej na keyboardu, kterej měli doma, a on na něm jen tak blbnul. Na baskytaru se ale rozhodl hrát až na druhým stupni základky, kdy jeho kamarádi hráli na nástroje, on chtěl bejt taky cool a basa na něho zbyla. Naštěstí pro něho, jak čas ukázal.

Metanol se sehrával na převzatých songách a dokonce jsme něco veřejně zahráli na narozkách kámošů apod. Zlom v naší kapele přišel ve chvíli, kdy jsme kompletně dodělali jednu písničku včetně aranže. Tehdy jsme všichni věděli, že i přes tu náročnost nás to bavilo a výsledek se nám líbil. Je to jako když člověk namaluje hezký obraz nebo něco vyrobí. A chce svůj výtvor překonávat a zdokonalovat. Tím prvním společným počinem byla symbolicky úvodní píseň prvního alba Stíny v nás – Macecha.

Vývoj hudebního vkusu – co posloucháte nyní?

Já poslouchám vše, co se dobře zpívá, případně hraje na kytaru. K moderním kapelám se dostávám přes žáky, případně přes kluky z kapely, ale moc nemám čas mapovat a hledat nový kapely, musí to být na „první dobrou“. Z českých kapel je to třeba Škwor, Dymytry nebo Komunál, zahraniční Three Days Grace, Bullet for my Valentine, Skillet a tak. Jimbův hudební vkus je hodně široký oproti dřívějšku. Dřív si říkal, že pravej rocker poslouchá jen samej rock. Jenže byla spousta kapel a písniček, které nebyly rockového ražení, a přesto se mu líbily. Tak si řekl, proč neposlouchat i jiné žánry, když se mu to prostě líbí? Možná to přináší i ovoce do naší hudby. Každý z nás poslouchá něco jiného, každému se líbí trochu něco jiného, a tak si každej z nás přidá něco do naší tvorby a pak vzniká taková zajímavá všehochuť s metalovým základem. I proto se nás těžko zařazuje do hudebního stylu.

Kája to má podobně, je to taková všehochuť. Má rád kapely, který si hodně zakládají na kvalitní produkci a dobrým masteringu. Nikdy popravdě neměl rád old school metal až na pár výjimek, spíše tíhl k modernějším zvukům podpořeným elektronikou. V poslední době to je Emigrate, Eisbrecher, Killer Be Killed, Pop Evil, Three Days Grace, Ghost, Breaking Benjamin, Shinedown atd. Tomáš taky nemůže říct, že by poslouchal jen určitej žánr. Během dospívání poslouchal snad všechno, a podle toho vypadá i jeho favourites list na Spotify – najdeš na něm Slipknot a hned pod nima Ondřeje Havelku s Melody Makers. Jediný výrazná výjimka je snad progressive metal – djent. Tenhle žánr ho posledních pár let dost ovlivnil, co se týče zvuku i rytmu, a jmenovat může samozřejmě Periphery, kteří jsou stále na špici.

Na jaké nástroje hrajete nebo o jakém nástroji sníte?

No já hraju jen na kytaru a ukulele, pak máme doma rytmické nástroje, ale to je pro děti, aby mohly hrát a zpívat se mnou. Nejvíc se snažím zdokonalovat ve zpěvu a v modulaci hlasu. Bráchu odmalička lákalo hrát na bicí, takže teď si žije svůj sen. Káju láká piano a klávesy. Stejně jako Toma ho baví elektronika a chtěl by se tomu také věnovat do budoucna. Tomáš už přes deset let hraje na baskytaru, na kytaru, umí i něco na klavír, trochu zpěvu a ze školky by si pamatoval pár tónů na zobcovku. V poslední době ale jede hlavně elektroniku na PC, tvorbu samplů apod. Má ale jeden velkej sen, a to zahrát si na dudy.

Jak tvoříte? Kdo píše texty, kdo tvoří muziku?

Na tvorbě se spolupodílíme všichni. Většinou někdo donese nápad a společně ho rozpracujeme, a pak dřeme a dřeme, až z toho je hotovej song. A pak ho několikrát upravujeme.

Co vzniká dřív – muzika nebo text?

Pokud se nepletu, vždy byla první muzika. Podle nálady, kterou v nás vyvolávala, se začal rýsovat text a zpěvová linka. Dodělat text na míru nám jde asi líp než zhudebnit text.

Kde zkoušíte? Jak moc je těžké sehnat v Hradci zkušebnu?

Zkoušíme přímo v Hradci. Ze začátku byl problém zkušebnu za rozumné peníze sehnat. Naskytla se příležitost pronájmu jednoho prostoru, který byl v dezolátním stavu, ale protože jsme kluci šikovní a nebojíme se makat rukama, tak jsme ho dali dokupy a teď je to takový naše „Metanolový doupě“.

Kdy, jak a kde vznikalo první CD, kde je možné ho koupit?

Jednu dobu jsme zkoušeli ve studiu Whitechicken u Dana Škráška (ex Argema). Ten nás slyšel a řekl, že to chce nahrát. My o tom už nějakou dobu také uvažovali, takže se to skvěle sešlo. Byla to první zkušenost s takovým nahráváním a i když to s námi neměl lehké, porval se s tím. Neměli jsme tehdy ještě takové vybavení, jako máme dnes, a když to poslouchám, líbí se mi to. Jsme to prostě my před dvěma lety.

S kým a kde jste si například zahráli?

Skvělý je zahrát si na festivalech. Slyší vás tam spousta lidí, kteří vás neznají, a je to výzva se ukázat. Stejně tak, jako když hrajete se známou velkou kapelou. Hráli jsme na akcích s Traktorem, Citronem, Alešem Brichtou, Krucipüskem, Komunálem apod., a vždycky doufáme, že nás aspoň někdo z nich slyšel hrát. V backstage s nimi prohodíme občas pár slov a až na pár výjimek to jsou suproví a skromní lidé. Tady nejde nevyzdvihnout Martina Kapka, frontmana Traktoru, protože svým skvělým přístupem všechny předčil.

A vaše nejkurióznější zážitky z koncertů?

Většina těch trapných zážitků se stane mně, takže těžko vybrat, ale oni si určitě na něco kluci vzpomenou. Pro Jimba to je vždy, když nastane nečekaná situace. Třeba když spadne kytara na zem během písničky a odehraje se to bez ní. Když se zlomí palička a zapíchne do stropu v klubu. Když se zpěvák propadne pódiem. Nebo když jsme ještě neměli kapelní dodávku, jezdili jsme na koncerty v osobákách a pořadatel se při příjezdu zeptal, jestli jsme nezabloudili. Když jsme vysvětlili, že jsme kapela a nástroje máme v kufrech, tak nás s úžasem pustil do areálu.

Pro Tomáše je to určitě jeho úplně první koncert, kdy jsme hráli pod párty stanem. Přišla bouřka, vítr začal párty stan zvedat a chtěl ho odnést k sousedům. V tom se seběhli lidi a snažili se stan stáhnout zpátky a udržet ho u země. Přišlo mu to vážně epický a za úderů blesku řezal do basy namotivovanej jak drak (piva taky pomohly).

Podle Káji těžko říct, protože každej koncert je něčím výjimečný. V poslední době ho (a asi i všechny okolo) nejvíce pobavilo, když mi upadla kytara přímo na pódiu, když jsem se zrovna chystal hrát sólo. Prý jsem tam, chudák, jen tak smutně stál a koukal, jak tam leží, a sám tomu nevěřil, že jsem zbytek songu už jen odzpíval. Bylo to na Legends Rock Festu v Hořicích a Kája myslí, že je to i na Youtube (díky, Kájo)

Jak vznikaly videoklipy? Kdo přišel s námětem, kdo točil, kdo účinkoval, kde se točilo a jaké to je, produkovat vlastní klip?

Na doporučení kluků z Glad For Today jsme oslovili Jirku Píšu a Chaplyho. Jsou to mladí talentovaní kluci s citem pro věc. Náměty byly společným dílem, i když jsme před natáčením nějakou představu měli. Teď připravujeme třetí klip a kluci přinášejí vlastní nápady, náměty, udělali scénář, takže ten bude čistě jejich dílem. Pro první klip k písni Zhroutil se ti svět se nám podařilo sehnat herečku Máju Fedorovou, která byla ochotná skočit z mostu. Natáčení byla vážně zábava, trvalo dva dny a na konci jsme byli všichni unavení, ale spokojení. A kluci to museli ještě pak sestříhat, to jim na tý práci fakt nezávidím. Každopádně se podařilo vyprodukovat věc, která je určitě na úrovni těch největších kapel a nemáme se za co stydět.

Druhý klip jsme točili díky Sumo rock festivalu, což je soutěž pro mladé kapely a kterou jsme vyhráli. Jednou z cen byl příspěvek 15000,- Kč na natočení klipu. Věděli jsme, do čeho jdeme, a fakt se na to těšili. Tomáš, který hrál v klipu Podívej hlavní roli, se na to skvěle vymódil. A když jsme pálili oheň v barelu, co jsme našli venku, málem přijeli hasiči, jelikož jsme celý prostor šíleně zakouřili. Teď nás čeká nás natáčení klipu k písni Konec hry.

Jak vzniká druhé CD, kde se nahrává, kolik bude mít písní…?

Protože jsme měli problém s dovolenými, vzniká nově pod naší vlastní taktovkou a u nás ve zkušebně, kterou jsme si upravili na provizorní studio. V našem technickým skladu jsme si udělali režii a náběrovou místnost jsme upravili, co to šlo. Nahrávání „samodomo“ má mnoho výhod i nevýhod, ale věříme, že výsledek bude lepší, než kdybychom se to snažili nahrát v co nejkratším čase ve studiu a nechali to mixovat člověkem, kterej náš zvuk nezná. Museli jsme pořídili veškeré nutné vybavení, abychom byli schopni sami nahrát CD a mělo to takovej zvuk, kterej se nám nejvíc líbí. Bude to prostě METANOL. A počet písní? Já vlastně sám nevím, pořád se něco vylepšuje a skládá, ale minimum bude deset kousků.

Chodíte v časech bez korony na letní hudební festivaly?

Vzhledem k tomu, že mám doma dvě malý děti a do toho kapelu, tak se na fest podívám zpravidla zatím jen jako účinkující. Ale dřív jsem jezdil na každý ročník The Legends Rock Festu do Hořic. Jimbo se pravidelně se účastní také pouze The Legends Rock Festu, kde jsme loni měli tu čest vystoupit. Kdo by rád vyrazil na nějakej hezkej festival s domácí atmosférou a super kapelama, tenhle můžeme určitě doporučit. No a my uvidíme, kam nás všude vítr zavane. Kája fesťáky moc neobjíždí, až na pár výjimek s výbornou atmosférou, jako je třeba Rock for People. Jinak má spíše rád samotné koncerty, kde si kapely zakládají na kvalitním vzhledu a dokonalé produkci, a kde hodlá nabídnout divákovi i něco víc než na CD. Za Káju to je 50% hudba a 50% show. Tomáš zajde na Rock for People, Brutal Assault, případně někam dál, ale letos bude asi doma sedět na zadku…

Jaké máte plány na letošní rok jako kapela?

Natočit druhou desku, skládat nové songy, protože každá nová písnička nás posouvá někam dál, a samozřejmě objet co nejvíc koncertů a prožít s fanoušky nezapomenutelné zážitky. Takže asi jako každá druhá kapela.

Ptala se: Magda Šotolová, foto: Veronika Špundová, Honza Švanda, video: YouTube.com