Festival Enter the Eternal Fire ve Volyni je připraven na 6. ročník

Jiří BigBoss Valter, Root

V jihočeské Volyni se za tři týdny uskuteční další pokračování oblíbeného festivalu Enter the Eternal Fire, který nabízí především kapely tvrdšího metalového ražení. 24.-25. července se tedy areál tamějšího koupaliště rozduní velmi ostrou muzikou.

V čele line-upu figuruje trojice metalových legend

Mezi headlinery se představí česká black metalová legenda Root, která se těší světovému uznání a je jednou z nejdéle fungujících blackmetalových kapel na světě. Sestava prošla mnohými obměnami, ovšem frontman a bývalý velekněz české satanistické církve Bigboss zde působí po celou dobu existence. Z Maďarska se do Volyně chystá black/folková formace Sear Bliss. V jejichž tvorbě jsou k vidění pro tento žánr netypické nástroje, především trombón, což dodává jejich koncertům neobvyklou atmosféru. Vedle těchto velikánů se můžeme dále těšit na rakouskou death metalovou modlu Schirenc Plays Pungent Stench (jako pokračování předtím rozpadlých Pungent Stench), kteří též pamatují začátky jim předurčeného žánru, a se dvěma původními členy a dvěma pauzami od hraní jsou stále aktivní. Předloni jsme se po dlouhých 14 letech konečně dočkali nového alba, jenž nese název Smut Kingdom.

Dost bylo viru, z Itálie přijede kvalitní death metal

U deathu ještě chvíli zůstaneme, protože dalším zahraničním účastníkem bude italská progresivní legenda Sadist. Z jejich strany nás čeká pořádná metalová sypanice, která se bude týkat především předloňské novinky v podobě alba Spellbound. Formace Nihilo ze Švýcarska, jenž se řadí spíše do deathového undergroundu, nás taktéž poctí návštěvou. O několik zemí směrem na sever dále vycestuje rumunská atmosférická deathová skvadra Sur Austru, kteří vznikli na základech svých pagan-blackových krajanů Negură Bungeta a připravili studiovou novinku Meteahna timpurilor. Posledním (z větší části) zahraničním účastníkem pak budou blackoví symfonici Welicoruss, jejichž hudba spojuje mrazivý black metal s pojednáváním o filozofii, mytologii a tajemnu.

 

Legenda, mladá krev i dvojice premiérových koncertů

Z českých kapel v programu figuruje především thrashová legenda V.A.R. Pánové od nedávných oslav třiceti let existence velmi intenzivně koncertují a minulý rok přišli i s novým albem s názvem Temná. K těmto veteránům se přidávají „o nějaký ten rok mladší“ žánroví kolegové 1000 Bombs, mladá krev pocházející z Plzeňska. Třetím do party k nim jsou funeral thrashoví Götterdämmerung. Black metal z českých končin budou reprezentovat Somniate, kteří zde odehrají svůj první koncert, avšak sestava je složena ze členů několika déle hrajících kapel. Premiéru na ETEFu si odbudou i Dark Seal a vedle nich se představí Mater Monstifera s atmosférickým pojetím black metalu. Cyber metal v podání Minority Sound vás dokáže pořádně oživit. A do Volyně přijedou i se svým novým albem Toxin.

Pořadatel a účinkující v jednom? Proč ne

Dalšími potvrzenými kapelami jsou deathmetalcoreová stálice F.O.B., black-pagan metaloví bardi Panychida, death-doomoví Et Moriemur, dále dark metalová skvadra Bohemyst (v jejichž řadách je i několik pořadatelů festivalu).

Užívat si festival přímo z koupaliště

Co se areálu týče, koupaliště bude v provozu a přímo z něj si můžete pohodlně užívat dění na pódiu. Ceny občerstvení jsou zde velmi příznivé a stanování ve stanovém městečku je zdarma. Při parkování platí pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív parkuje“. Vstupenky na festival jsou stále k dispozici za 640 Kč na stránkách Etef Cz anebo se dají objednat přes e-mail info@etef.cz.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda, video: YouTube.com