První ročník Radvanické Rockové Rokle předčil všechna očekávání a sklidil zasloužený úspěch

Doga

Poslední červencový víkend se v Ostravě-Radvanicích konal první ročník festivalu Radvanické Rockové Rokle. I přes nařízená vládní opatření přilákal festival velké množství fanoušků a z málem zrušené akce se stal jeden z nejlepších festivalů, na který se bude na Ostravsku ještě dlouho vzpomínat.

V rodinné atmosféře

Myšlenka k uspořádání rockového festivalu přišla až s dobou koronavirovou, kdy se pořadatelé rozhodli pro fanoušky hladovějící po živé hudbě uspořádat malý festival nazvaný Radvanická Rocková Rokle. Festival se konal v areálu Stodoly u Hyrdelů, který svým prostředím okolních lesů a luk dodal rodinnou atmosféru. V samotné stodole se pak nacházel bar, kde bylo k dostání čepované pivo či jiné alko a nealko. Prostranství areálu před stodolou pak nabídlo několik stánků s občerstvením. Pořadatelé mysleli i na ty, kteří se akce nemohli zúčastnit, a vytvořili na svých facebookových stránkách živý stream přímo z místa dění.

Rusty Fox přivedli slovenské posily

Festivalové odpoledne otevřel David Zbavitel, bývalý moderátor Rádia Čas Rock a TV Rebel, který přivítal všechny návštěvníky a uvedl první kapeluRusty Fox. Zajímavostí je, že jsou sice původem z Ostravy, ale tři čtvrtiny nových členů pocházejí ze Slovenska. Po koncertě jsem se s kapelou dala do řeči, a krom toho, že je to partička vtipálků, jsem si je i vyzpovídala a vznikl z toho krátký rozhovor, na který se můžete již brzy těšit.

Lautr vyčistil zvuk a odehrál prima koncert

Jako další v programu následovala kapela Lautr. V úvodu svého vystoupení měla problémy se zvukem, po chvíli se ale vše srovnalo a kapela to rozjela tak, jak jsme od ní zvyklí, a to především u jejich motorkářské pecky Born To Be Wild.

Vixlaivant za to vzali od první skladby

Následující kapela Vixlaivant s názvem, při kterém si mnozí ještě vybaví omyvatelnou látku či igelitový ubrus, byla pro mě celkem velkou neznámou a moc jsem nevěděla, co očekávat. Rodáci z Havířova za to ale vzali už od první skladby a punkrocková smršť, kterou rozjeli od začátku až do konce, nenechala návštěvníky pod pódiem klidnými. Během jejich setu se v davu také objevili i první „tanečníci“, kteří mnohdy předváděli velmi zajímavé kreace.

Witch Hammer: nový bubeník přesvědčil nejen sólem

Obzvlášť jsem se těšila na kapely Witch Hammer a Salamandra. U obou seskupení došlo v nedávné době k personálním změnám, a tak jsem byla zvědavá, jak jim to v nové sestavě bude hrát. U prvních zmiňovaných došlo k změně na postu bubeníka. Novým členem se tak stal mladý a velmi talentovaný David Janáček, kterého jste mohli dříve vídat za bicími u Bad Joker’s Cream. O tom, že se jedná o skvělého bubeníka, nás všechny přesvědčilo i jeho krátké sólo, po kterém se mu dostalo zasloužených ovací.

Salamandra: všichni nováčci obstáli

Také v kapele Salamandra došlo ke změnám, a to poměrně zásadním. Mladá krev v podobě nového bubeníka Jiřího Gaduly a baskytaristy Patrika Hrnčíře dodala této partě nový elán. Krom mladíků se představil také nový zpěvák Tomáš Hradil, který dříve zpíval v kapele Trezor. Podobně jako u kapely Lautr si zvukaři ze začátku moc neporadili se zvukem a v přední části před pódiem tak muzika dost „řvala“. Když jsem ale přešla kousek dál od stage, zvuk byl úplně o něčem jiném. Hlavní ale bylo, že se všichni nováčci při své premiéře osvědčili, což potvrdili i fanoušci, kterých tahle kapela měla v Radvanicích požehnaně.

Doga obměnila scénu a nevynechala žádný hit

Zlatý hřeb večera přišel chvíli po půl deváté, kdy pódium ovládla kapela Doga. Headlineři festivalu odstartovali svůj set skladbou Dát si na kuráž, ke která v nedávné době natočili „rouškový“ videoklip. Nešlo si nevšimnout, že kapela lehce obměnila scénu, např. v přední části pódia se objevila motorka. Energie, kterou Izzi a jeho kumpáni posílali z pódia na své fanoušky, se jim vracela v podobě obrovských ovací po každé odehrané skladbě. Během večera zazněly největší pecky jako Nejsi nevinná, Zelená, Gravitace, Od soumraku do úsvitu nebo Popojedem. Část setlistu pak tvořily skladby z posledního alba Hard Werk. Samozřejmě na závěr celého vystoupení, kdy se všichni členové kapely loučí s fanoušky, nesměl chybět Izziho tradiční „striptýz“, kterým určitě potěšil většinu dámského publika.

Poklona pořadatelům!

Po koncertě následoval ohňostroj, který byl pomyslnou tečkou za celým festivalovým dnem. Závěrem bych chtěla vyseknout obrovskou poklonu a dík Romanu Hyrdelovi, který stojí za celým nápadem festivalu, Richardovi Bílému, předsedovi Rabamotosportu, a celému týmu okolo, kteří se v této nelehké době pustili do organizace tohoto festivalu, a i přes neustálé změny podmínek to nevzdali. Za necelé dva měsíce dokázali zorganizovat festival, který se bezpochyby již svým prvním ročníkem zapsal mezi nejlepší akce (nejen) na Ostravsku. Právě díky takovým srdcařům vznikají tak skvělé akce, jako je Radvanická Rocková Rokle, a už teď se moc těšíme, co si pro nás pořadatelé nachystají pro druhý ročník!

Text: Ema Moravcová, foto: Aleš Steffek

Author