Dvoudenní Josefoff zastoupil letošní Brutal Assault

Belphegor, Josefoff

Z jistých důvodů se letos jeden velký český metalový festival Brutal Assault nemohl uskutečnit. Pořadatelé však přišli s jeho menší verzí, která ve dvoudenní podobě přivítala tisíc rockerů.

Po celém městě byla k vidění řada zajímavých míst

Josefoff proběhl během pátku a soboty. Každý návštěvník se vstupenkou měl ve spodní části 15 kolonek – aby se mohl účastnit závěrečného kvízu, mezi jehož možnými výhrami byl třeba i volný vstup na příští Brutal Assault, musel získat razítko ze všech 15 stanovišť. Tato zahrnovala velmi zajímavá místa, jako například kovárnu, ve které se pracuje s nástroji, které se používaly ještě za Rakouska-Uherska, dále část podzemních chodeb s komentovanou prohlídkou, festivalovou backstage s výkladem o tom, kde a jaké služby jsou zde pro kapely a pracující crew, kudy chodí na pódium, kde se stravují, kde je sídlo produkce… Dále zde byl Bastion IV s výstavou krásných dřevěných soch, muzeum legionářů a další atrakce.

Areál v okleštěné podobě, Horrible Creatures přitáhli fans k pódiu

Kolem páté hodiny se po oba dva dny stanoviště uzavřela a v části festivalového areálu, která zahrnuje každoročně stan Metalgate Stage a rozsáhlou louku obklopenou stánky, se mohla v plné parádě rozjet hudební produkce. V některých chodbách byly umístěny hospody a v provozu byla též ambient stage, kde mnozí odpočívali za tónů příjemné ambientní hudby.
V pátek v půl 5 odpoledne to vše odpálila metalcoreová mlátička Severals, po nichž přišla na řadu nám velmi dobře známí Diptheria, kteří si nedávno zahráli v pražském klubu Modrá Vopice. Pořádný kotel si poté vyžádali thrash-deathoví Horrible Creatures, kteří zde představili nového basáka, a zejména frontman Frank neustále popoháněl přítomné k tomu, aby se přidali do circle-pitu, což mu také splnili.

Poselství z Chernobylu v podání Cytotoxin, Gutalax si vzpomněli na minulý „Brutal“

První zahraniční akvizicí byli Cytotoxin z Německa, kteří svou tvorbu charakterizují jako Chernobyl death metal. O tom svědčí už názvy jednotlivých songů, a třeba i několik sudů se symbolem radioaktivity rozmístěných na pódiu mezi jednotlivými muzikanty. K tomu se po hudební stránce přidal masivní deathmetalový diktát.
Poté přišel čas na jednu z nejúspěšnějších českých kapel, jež se minulý rok navždy zapsala do historie Brutalu tím, že během jejich setu si fanoušci před pódiem dlouho podávali Toi-Toiku, která se k nim dostala z pódia – ano, řeč je o křemžských Gutalax. Před pódiem bylo k vidění mnoho zábavných a podivných kostýmů včetně tradičních bílých kombinéz, a o létající toaletní papíry, záchodové štětky a nafukovací lehátka opravdu nebyla nouze.

Stálice festivalu Root, pátek zakončili Belphegor

Root jistě není třeba dlouze představovat – kapela s rekordním počtem účasti na festivalu Brutal Assault. Fanoušci nebyli ochuzeni o nesmrtelné skladby jako Píseň pro Satana, 666 nebo Hřbitov. Frontman Bigboss, nejstarší black metalový zpěvák na světě, se několikrát prošel po pódiu, což bylo pro mnohé potěšujícím důkazem, že jeho zdraví je stále pevné.
První festivalový den zakončil démonický rituál v podání rakouských black/deathových Belphegor. Byl to pro ně první koncert po „době koronavirové“, s novým line-upem a novým setlistem a tradičním designem pódia, kde nechyběly smontované kosti s tlejícím masem, vysoké svíce, obrácené kříže a další doplňky. Došlo i na některé songy z nového alba, jehož vydání je v plánu v brzké době, jeho název nám však zatím tito pekelníci tají.

Hate se vrátili na pódium po pauze, sekundovala jim dvojice krajanů

Sobotní line-up odstartovala brněnská grindcoreová banda Kandar. Výrazně se pak vše zpomalilo při setu slovenských funeral doom metalistů Samsara. Následovala dvojice polských kapel: tou první byli In Twilight’s Embrace, kteří nabídli průřez svou tvorbou, ve které se od melodického deathu dostali postupně k black metalu. Druzí jmenovaní, Dopelord, naladili návštěvníky na podobnou vlnu jako Samsara. Většinu jejich setu tvořilo nedávno vydané nové album Sign of the Devil, plné okultismu a hororové tématiky. Třetí a poslední polskou kapelou byla black/deathová legenda Hate. Při jejich setu už byl pod pódiem slušný nátřesk a jejich 45minutový set nabídl mimo jiné i songy z loňské novinky Auric Gates of Veles, a stejně jako pro Belphegor, i pro Hate to byl první koncert po téměř pětiměsíční pauze. Z formy však nevyšli, právě naopak.

Také pro Tankard to byl první koncert po dlouhé době

Předposlední kapelou byli nám dobře známí kontroverzní Hentai Corporation. Frontman Radek Škarohlíd je známý svými ikonickými výroky o všem možném, a tentokrát si vybral Jiřinu Bohdalovou, pro kterou si na jeho žádost celý areál zazpíval. Finále bylo v režii německé thrashmetalové legendy Tankard, kteří se do Josefova vrátili po několika letech. Byl to pro ně první koncert po téměř jedenáctiměsíční pauze, což však nebylo vůbec znát. Tito veteráni pivního thrash metalu, kteří jsou součástí německé „Teutonic Four of Thrash Metal“ se postarali o skvělý závěr festivalu.

Festival byl vyprodaný, vyhlížíme oslavu čtvrt století

Už několik týdnů před začátkem festivalu bylo všech tisíc vstupenek rozprodáno, počasí přálo, chvílemi možná až moc, zejména v odpoledních hodinách byly teploty vysoké. Jako substituce za Brutal Assault se Josefoff stoprocentně osvědčil a nezbývá než si přát, aby 25. ročník Brutal Assaultu proběhl příští rok v plné parádě a plné délce.

Text: Mates Šimek, foto: Zdenek Greendeath Zelený