Na nádvoří Špilberku se to hemžilo škwořím národem

Škwor, Petr Hrdlička

Po vynucené jarní přestávce se konečně dočkali i fanoušci kapel Škwor a Blitz Union z Brna a blízkého i vzdálenějšího okolí. Tyto dvě party vystoupily v polovině léta na nádvoří hradu Špilberk.

Blitz Union: EDM rock s vlasy na stříbrno

V podvečer se koncertní plocha velmi slušně zaplnila, ale při pohledu na rockové fanoušky mohl člověk téměř nabýt toho dojmu, že je plný dům. Večer odstartovali Blitz Union, kteří mají s kapelou Škwor delší společnou koncertní historii: jeli s nimi na turné již na jaře, budou v tom pokračovat na podzim, a i v minulosti s touto naší úspěšnou rockovou stálicí vystupovali ještě jako bývalá formace The Snuff. Pánové hrají styl, který sami nazývají EDM rock, a zaujali nejen svou tvrdou muzikou s příměsí elektroniky, ale také svou výraznou image využívající líčení, stříbrnou barvu na vlasy, černé oblečení i pódiové rekvizity s typickým logem kapely. Škoda, že technickou závadou byli diváci ochuzeni o poslední plánovaný song.

Škwor: s bohatým arzenálem písní a bez pyro efektů

Po nich už na pódium nastoupily hlavní hvězdy večera. Škwor museli na jaře v době zhoršené epidemiologické situace přesunout velkou část turné, a tak si oni i jejich fanoušci dvojnásob užívají současné letní koncerty. Kapela má tu výhodu, že po více než dvaceti letech existence může sahat do velmi bohatého a rozsáhlého repertoáru. A tak v Brně zazněly klasické hity jako Kámen, Pohledy studený, nebo úvodní píseň večera, Mý slzy neuvidíš. Fanoušci se také dočkali v přídavku oblíbených songů Síla starejch vín či Sraž nás na kolena, které večer zakončily.
Frontman Petr Hrdlička kromě toho, co má i jindy „v popisu práce“ – zpěvu a hry na kytaru – vykouzlil zajímavou taneční kreaci. Koncert byl zároveň také neobvyklý tím, že kapela vystoupila tentokrát bez veškerých svých obvyklých pyro efektů, neboť ty byly na nádvoří Špilberku zakázány.

Do konce prázdnin můžete Škwory ještě vidět 14. 8. v Boskovicích, 21. 8. v Tvrdonicích a 29. 8. v Chuchelné. 

Text: Honza Švanda, Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda