David Zbavitel: Byla by strašná škoda zmizet z toho bigbíťáckého světa

Rozhovor, Ema Moravcová a David Zbavitel

Celým odpolednem prvního ročníku Radvanické Rockové Rokle nás provázel bývalý moderátor Rádia Čas Rock i TV Rebel a také můj dobrý přítel David Zbavitel. Během pauzy mezi vstupy jsem si ho na minutku odchytila na krátký rozhovor, ve kterém mi mimo jiné prozradil, jak to bylo s jeho odchodem z rádia, a také lehce nastínil i jeho plány do budoucna.

Ahoj Davide. Po dlouhé době tě můžeme zase vidět za mikrofonem. Před několika týdny jsi na svém FB profilu zveřejnil informaci, že jsi byl vyhozen z Rádia Čas Rock, jehož součástí jsi byl mnoho let. Tak by mě zajímalo, jak teď funguješ, co děláš a co je u tebe nového?
V rádiu jsem strávil nějakých deset let, na TV Rebel šest let a samozřejmě to zamrzí, ale koronavirus zamíchal životem snad úplně každému.
Ovšem také spousta lidí ví, že kromě toho, že jsem byl mezi rockery a bigbíťáky, také jsem se věnoval dětem, nemocným dětem nebo postiženým kamarádům skrze moje klaunská vystoupení Klaunů z Balónkova. Takže když došlo k tomuto „rozloučení“, co se týká rádia a televize, začal jsem se více věnovat právě této oblasti, a teď se tedy více věnuju vystoupením, dramaturgii, scénářům apod. Snažím se shánět více parťáků a sponzorů pro náš projekt návštěv dětí v nemocnicích, a vzhledem k tomu, že si pro tato vystoupení dáváme dohromady i vlastní muziku, snažím se psát texty s touto tématikou.

To mi trochu zní, jak by si na ten rockový a bigbítový svět už jednou provždy zanevřel…
To ne, úplně jsem na tenhle bigbítový svět nezanevřel. Přiznám se, ranilo mě to. Dneska to jsou nějaké tři měsíce, co jsem z rádia pryč. Pořád jsem to úplně nerozchodil a chvíli jsem uvažoval o tom, že nějakým způsobem ten život otočím, ale pak u mě vyhrála myšlenka, že by to byla strašná škoda úplně z toho bigbíťáckého světa zmizet.

Zmiňoval jsi svůj projekt pro děti – Klauni z Balónkova. Na plakátech některých metalových festivalů jsem právě viděla Klauny jako účinkující. Zajímá mě ta kombinace dětských her a tvrdé hudby, jak to jde vůbec dohromady?
Rok před „koronou“ jsme byli na několika festivalech a opravdu jsme byli napsáni v line-upu, kde jsme dostali třeba hodinu prostor a bavily se nejenom děti, protože na spoustu bigbítových festivalů jezdí celé rodiny s dětmi. Takže je to dokonalé spojení toho, že jsem na jednu stranu bigbíťák a na druhou stranu klaun. Navíc se mnou začal spolupracovat Pavel Škarpa, frontman Bastardu, který mi během velmi krátké doby udělal EP s novými klaunskými písničkami na moje texty, a které právě směřují do takového řekněme, lehkého pop-rocku/rocku. Časem bych některé z nich chtěl posunout víc do té bigbítové/rockové roviny, samozřejmě tam musíme mít i jiné riffy, protože to je to přece jenom pořád hudba pro děti.

Takže i po odchodu z médií, ve kterých jsi byl jednou z hlavních tváří, jsi v podstatě nemusel hledat nové uplatnění a lidé si začali hledat tebe, takže se dá říct, že šli za tvým jménem.
V podstatě máš pravdu. Stále jsme v kontaktu s mnoha lidmi z rádií, kapel, s pořadateli festivalů. Kupříkladu dnes sedíme v zákulisí Radvanické Rockové Rokle, kterou moderuji. A další taková spolupráce – obrátily se na mě i některé kapely, abych jim pomohl, co se týká toho, že bych je „zastupoval“ a pomohl jim.

A už máš nějakou takovouto spolupráci rozjetou?
Ano, například havířovská kapela Bastard, která věděla, že se věnuji skládání textu pro děti, jsem jim nadhodil bigbíťácký text a začal jsem skládat muziku pro ně. Takže se stále snažím v tom našem bigbítovém světě pohybovat.

Takže se od tebe brzy dočkáme nějakého nového projektu?
Obvolal jsem pár lidí a kapel a mám v hlavě projekt, který bych chtěl prezentovat rockerům. Ne však v rádiu ani televizi, ale těch možností nových médií je dneska celá řada, a tuhle představu bych chtěl nějak dotáhnout do finální podoby, protože tohle je pro mě srdcovka.

Prozradíš nám k tomu něco víc? Na jakém konceptu bude tvůj nový projekt fungovat?
Už v minulosti jsem si zakládal na kontaktu s notoricky známými kapelami, které přitáhnou lidi, ale také s méně známými kapelami, a chtěl bych dát prostor i těm neznámým a dokázat je dostat do povědomí. Pohyboval bych se tam, kde se „normální fanoušek-rocker“ nedostane, a chtěl bych přiblížit ten život za pódiem. Projekt by se měl jmenovat Backstage, což je jasné a výstižné – podívat se tam, kam se za normálních okolností nepodíváš. No a celý tenhle projekt bych chtěl spustit někdy od září.

Davide, děkuji moc za rozhovor a přeji hodně úspěchů s novým projektem!

Ptala se: Ema Moravcová, foto: Jiří Kobylanský

Author