Zemřel Ken Hensley: muž, který dal hudebnímu světu Lady in Black a kapele Uriah Heep své klávesové umění

Ken Hensley

Ve věku 75 let zemřel Ken Hensley, zřejmě nejznámější osobnost britské hardrockové skupiny Uriah Heep. Hensley z kapely odešel již na začátku 80. let, svým klávesovým a skladatelským umem se ale zásadně zapsal do její historie i do paměti rockových fanoušků.

Poslední rozloučení ve Španělsku

Úmrtí oznámil 5. listopadu na sociálních sítích jeho bratr Trevor Hensley. Slavný muzikant zemřel den předtím večer v přítomnosti své ženy. Poslední rozloučení bude mít podobu soukromého obřadu ve Španělsku.

Výrazně promlouval svými klávesami do celkového zvuku kapely

Ken Hensley se již v roce 1970 stal členem formace Spice, ve které působil například také jediný současný původní člen Uriah Heep Mick Box a tehdejší zpěvák David Byron. Skupina pak přijala název Uriah Heep a vydala svůj albový debut Very ‚Eavy …Very ‚Umble. Již tehdy Ken Hensley svým hráčským uměním výrazně promlouval do celkového zvuku kapely.

Inspirace dívkou se ztrápenou duší

Hensley složil následně několik největších hitů kapely jako Easy Livin‘, Stealin‘, Look At Yourself. Nejvíce však pravděpodobně proslul jako muž, který dal hudebnímu světu Lady In Black – slavnou skladbu o tom, že zlo se nedá porazit jinými silami zla. Původně jsme se na obalu alba Salisbury, z nějž skladba pochází, mohli dočíst, že text písně byl napsán podle skutečného setkání s dcerou faráře, se kterou Hensley hovořil, když dívka byla v depresivním stavu. Později bylo uvedeno, že onu slečnu, která ho inspirovala, pouze zahlédl. U nás nahrála skupina Arakain velmi úspěšnou coververzi s českým textem Aleše Brichty – Slečna Závist.

Bez Uriah Heep

Po odchodu z Uriah Heep působil Hensley v kapele Blackfoot, spolupracoval s W.A.S.P. či s Cinderellou. V posledních dvou desetiletích poctil opakovaně svou návštěvou i Českou republiku, většinou s kapelou Live Fire.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Miloš Milosfoto Hlaváček