Zemřel Alexi Laiho, dlouholetý frontman Children of Bodom

Alexi Laiho

Rok 2021 začíná pro metalové fanoušky jedním z nejhorších možných scénářů. Po internetu začala kolovat zpráva, že ve věku 41 let zemřel skvělý kytarista a zpěvák finských Children of Bodom, Alexi Laiho.

Bodom After Midnight měli letos zahrát v Česku

Zdroje blízké zesnulému muzikantovi hovoří o několikaletých vážných zdravotních potížích. Ještě minulý rok při koncertě na festivalu Masters of Rock se zdálo, že Alexi začíná opět vypadat fyzicky lépe, hovořilo se o tom i mezi mnohými fanoušky. Krátce poté však Children of Bodom oznámili ukončení činnosti z důvodu rozdílných vyhlídek do budoucna mezi zakládajícími členy.
Alexi se však rozhodl nepověsit řemeslo na hřebík a s kytaristou Danielem Freybergem založil nový projekt Bodom After Midnight, který měl na Children of Bodom navazovat. Většinu jejich koncertní činnosti však přerušila pandemie a žádný další koncert se už bohužel konat nebude. Skupina měla přitom letos vystoupit u nás na novém festivalu Rock Castle.

Alexiho hlavní kapela posílá kondolenci

Skupina se k odchodu svého frontmana vyjádřila na svém Facebookovém profilu: „Jeden z nejlepších kytaristů na světě, Alexi Laiho, zemřel. Muzikant známý především jako frontman Children of Bodom zemřel ve svém domově ve finských Helsinkách minulý týden. Laiho se v posledních letech potýkal s dlouhodobými zdravotními potížemi. Více než 25 let přátelství. Ztratili jsme bratra. Svět ztratil fenomenálního skladatele a jednoho z nejlepších kytaristů vůbec. Vzpomínky a Alexiho hudba budou žít navždy. Naše myšlenky během těchto těžkých časů směrují k Alexiho rodině.

Na vrcholu již krátce po debutovém albu

Alexi vydal s Children of Bodom, které založil v roce 1993 s bubeníkem Jaskou Raatikainenem, deset studiových alb. Hned ta první tři, tedy Something Wild (1997), Hatebreeder (1999) a Follow the Reaper (2000), vyšvihla kapelu mezi elitu melodického death metalu. Tím posledním je Hexed z minulého roku. Tito dva se spolu s baskytaristou Henkkou Seppälou a klávesistou Jannem Wirmanem podíleli na celé diskografii kapely. Alexi Laiho spolupracoval i s kapelami Sinergy, Warmen a Impaled Nazarene.

Hudební svět přišel o skvělého muzikanta a člověka. Odpočívej v pokoji, Alexi, a uvidíme se na druhé straně!

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda