Valentýnské filmy pro hudební fanoušky aneb tipy na společně strávený večer

Robert Plant

Ať už svátek svatého Valentýna slavíte, anebo máte raději MDŽ či první máj, nikdy nezaškodí mít v kapse pár tipů pro romantický večer strávený se svou láskou. Kromě svíček, čokolády a alkoholu vám doporučíme i pár filmů s hudební tématikou.

Rocker (Rock Star)

Dvacet let stará pohádka o tom, jak se skalní fanoušek stal frontmanem své oblíbené kapely Steel Dragon. Mark Wahlberg a Jennifer Aniston v hlavních rolích bojují o svou lásku s klasickými nástrahami a lákadly hudebního prostředí. Pokud budete film sledovat pozorně, možná se vám podaří ve členech kapely Steel Dragon odhalit kytaristu Zakka Wyldea (Ozzy Osbourne, Black Label Society), bubeníka Jasona Bonhama (Black Country Communion), baskytaristu Jeffa Pilsona (Dokken) nebo kytaristu Nicka Catanase (Black Label Society). Zpěv za herce v rolích frontmanů obstarali Michael Matijevic (Steelheart) a Jeff Scott Soto (Sons Of Apollo, W.E.T., Trans-Siberian Orchestra…). Cameo si v roli hlasově nadaného fanouška střihl také Myles Kennedy (Alter Bridge, SMKC), který paradoxně jediný v celém filmu zazpíval naživo. Hity jako We All Die Young nebo Stand Up And Shout vám budou v hlavě znít ještě dlouho po skončení filmu.

 

Rock of Ages

Rock of Ages obsahuje klasickou dějovou linku dvou mladých lidí, kteří se v Los Angeles snaží prorazit v hudbě, a při tom se do sebe zamilují. Mnohem zajímavější je však příběh rockera Staceeho Jaxxe (ve vynikajícím podání Toma Cruise), který má všechno – slávu, peníze, whisky v broušené láhvi i přízeň fanynek, ale přesto mu jeho život připadá prázdný. Naplní ho až láska, která ho potká v podobě blonďaté reportérky časopisu Rolling Stone. A jejich opětovné setkání před celým klubem patří do kategorienejvášnivější filmový francouzský polibek„. Na pozadí toho všeho se odehrává příběh losangeleského klubu Bourbon Room, jehož ekonomická záchrana představuje v přeneseném slova smyslu záchranu celého tohoto rock’n’rollového prostředí, světa, který je pro mnoho lidí celý jejich život. Ve filmu uslyšíme písně od kapel Def Leppard, Bon Jovi, Skid Row, Twisted Sister, Starship, Foreigner a dalších představitelů klasického sedmdesátkového a osmdesátkového rocku, nazpívané v mnoha případech samotnými hereckými představiteli.

 

Pořád naplno (Still Crazy)

Still Crazy je hořkosladkou komedií o návratu kdysi populární fiktivní rockové skupiny Strange Fruit. Členové se mnoho let neviděli a vedou velmi rozdílné občanské životy. První zádrhel se ukáže již zkraje – kytarista Brian, v kapele považovaný za hudebního génia, údajně zemřel. Kapela však vyjíždí na slibované turné spolu s novopečenou managerkou, která Briana velmi milovala a její city trvají, zdá se, až za hrob. Zpočátku se jim hudebně příliš nedaří, postupně však dosáhnou mnohem větší sehranosti a jejich hvězda stoupá. I zprávy o Brianově smrti se ukázaly jako liché, a tak se geniální kytarista nejen setkává se svou dávnou láskou, ale také i přes svůj horší psychický stav zvládne na chvíli vystoupit s kapelou na velkém festivalovém koncertě… Film skýtá množství humorných a parodických situací: některé vyvolává lehce snobský zpěvák odmítající se smířit se stárnutím, jiné jsou v režii bubeníka, jenž prchá před úřady i před chtivou fanynkou. K filmu byla napsána a natočena originální hudba, jejímiž autory jsou britští skladatelé a hudebníci jako Chris Difford, Billy Connolly, Russell Ballard či Clive Langer.

Zrodila se hvězda (A Star Is Born)

Pokud si u své lásky potřebujete něco vyžehlit, zvolte kalibr nejtěžší. K šampaňskému přidejte krabičku papírových kapesníčků a sáhněte po filmu Zrodila se hvězda. Je jedno, zda to bude originální příběh z roku 1954 v hlavních rolích s Judy Garlandovou a Jamesem Masonem, první remake z roku 1976 s Barbrou Streisandovou a Krisem Kristoffersonem anebo nejnovější zpracování z roku 2018. Tragický příběh o hudebníkovi, jehož umělecký pád dočasně zastaví zářivá, mladá hvězda, dojímá diváky už déle než půl století. My doporučujeme nejnovější zpracování s Lady Gaga a Bradleym Cooperem v hlavních rolích. Důvod je jasný – jak herecký, tak pěvecký výkon Lady Gaga jde až na dřeň a za titulní píseň Shallow shrábla Oscara (Nejlepší píseň) a dvě ceny Grammy (2019).

 

Na pokraji slávy (Almost Famous)

Režisér Cameron Crowe přetavil své zážitky z mládí, kdy jako redaktor časopisu Rolling Stone vyjel na turné s kapelou The Allman Brothers, do skvělého scénáře a posléze i filmu, který sám režíroval. Příběh mladičkého reportéra, který s divokou kapelou poznává přednosti, ale i stinné stránky hudební branže, vás zcela jistě zaujme. Kvalita hudebního doprovodu zaručena: své písně do filmu propůjčil i tvůrčí tandem Jimmy Page a Robert Plant, takže si z hitů Led Zeppelin vychutnáte např. Tangerine, The Raing Song, Bron-Yr-Aur, The Immigrant Song nebo Misty Mountain Hop.

Hnüs (The Dirt)

Ale pokud byste si přáli spíš sondu do skutečného rockerského života, doporučujeme The Dirt. Čtyři ztracené existence, které se potkaly v roce 1981 v Los Angeles, daly vzniknout Mötley Crüenejdivočejší rockové skupině na světě. Čtyři kluci, kteří dřív jednali, než přemýšleli, čtyři typově rozdílní muzikanti, kteří si svými činy zasloužili hudební úspěch i svou pověst. Alkohol, drogy a nekonečné zástupy fanynek – to všechno mělo být lékem na bolavou duši, který ovšem nějak nezabíral… Světová sláva, peníze, několikaletá turné, průšvihy, setkání se smrtí až příliš zblízka, lásky, rozbroje mezi jednotlivými členy kapely i finální usmíření a opětovný nástup na pódium jako jedno tělo a jedna duše – takový byl příběh Mötley Crüe. Kapela samotná ho sepsala v knize The Dirt, jež se v roce 2019 stala předlohou k tomuto filmu. Ten, kdo ji četl, zjistí, že příběh byl pro filmové účely v několika místech jemně upraven. Esence kapely, která v 80. letech rozsekala tehdejší hudební scénu na cucky, však zůstala věrně zachována. Ve filmu zazní spousta písní Mötley Crüe, které jsou i přes všechny skandály a maléry stále tím nejdůležitějším artefaktem kapely. Čtyři rockové hrdiny ztvárnili Daniel Webber (Vince), Douglas Booth (Nikki), Iwan Rheon (Mick) a v životním hereckém výkonu rapper Colson Baker aka Machine Gun Kelly (Tommy).

 

Text: Sylva Kaplanová, Magda Šotolová, foto: Magda Šotolová, video: YouTube.com

Author