David Maryáš, Horizont: Vysílali jsme stream koncerty, ale živé hraní je o moc lepší

Horizont, David Maryáš

Sešli jsme se s kytaristou skupiny Horizont Davidem Maryášem, abychom probrali pár nejdůležitějších věcí kolem kapely. V rozhovoru s Jiřím Trnkou se rozpovídal o nové tvorbě, zahájení letní koncertní sezóny či o novém kapelním e-shopu.

Pro naše čtenáře, kteří Horizont znají zatím pouze krátce (nebo vůbec), zkus prosím přiblížit historii kapely. Kdy jste začali hrát, kdo vás dal dohromady?

Nápad založit kapelu dostal náš kapelník Honza Černocký (kytara), který potom spolu s Milanem Slovákem (baskytara) začal tento „projekt“ realizovat. Už od úplných začátků kapely za bicími seděl Kuba Zvoníček, kterého Honza znal z dřívějška. Já jsem se ke kapele dostal v roce 2017, kdy už spolu kluci nějakou chvíli zkoušeli. Kuba mi tehdy nabídl pozici dalšího kytaristy v kapele, a protože jsem viděl, že kluci do toho dávají všechno, neváhal jsem a nabídku přijal. První rok jsme odehráli se zpěvákem Fildou Uličníkem, kterého v roce 2018 nahradil náš současný frontman Lukáš Fojtů.

Jaký hudební styl hrajete?

Zařadil bych nás do modern rocku. V naší tvorbě hodně používáme tvrdé kytarové riffy, ale zároveň se je snažíme kombinovat s čistými zvuky kytar. Pokoušíme se do naší tvorby také zakomponovat moderní hudební prvky, které nejsou úplně typické pro klasický rock. Možná, že by se mnou teď kluci nesouhlasili, ale řekl bych, že u věcí, na kterých momentálně pracujeme, jsme oproti již dřív vydaným písničkám maličko přitvrdili.

Trochu jsi v této odpovědi předešel moji další otázku: Připravujete nějaké nové věci, na které se můžeme jako fanoušci těšit? Prozradíš nám to, nebo si to ještě necháte zatím pro sebe?

Už na několika letošních koncertech jsme hráli dva nové songy, a to Dokud dýchám a Závod o život. Kromě těchto dvou jsme pracovali ještě na několika dalších, od kterých se prozatím ustoupilo, jelikož jsme se teď důkladně připravovali na nadcházející sezónu. Jsem si ale jistý, že jakmile bude alespoň trochu času, že se k těmto novým věcem vrátíme. Myslím, že fanoušci se mají opravdu na co těšit.

Kdo převážně skládá písničky pro kapelu? Je to vaše společná práce?

O texty se stará Honza, který také stojí za hudebním základem každé písničky. Na zkouškách se pak tyto jeho nápady rozvíjejí a přidávají se například různé kytarové kudrlinky. Každý z nás se vždycky snaží vyjádřit se k dané nové věci – tak, abychom s výsledkem byli všichni maximálně spokojení. Ale jak jsem říkal, nápad na nový song jde vždycky od Honzy.

V poslední době se toho kolem kapely celkem hodně událo. Přiblížíš nám nejdůležitější novinky?

Nejdůležitější věcí, nad kterou jsme v kapele strávili obrovské množství času, je náš e-shop. Ten byl po dlouhém slibování konečně spuštěn na začátku července. Fanoušci si tak konečně můžou pořídit například naše trička H-klasik, náramky, brýle, nebo třeba hrnky Horizont. Dále jsme také odehráli náš první živý koncert po dlouhé koronavirové pauze, a zahájili jsme tak letošní koncertní sezónu.

Ty tři stream koncerty, které jste v té nejhorší covid době pro fanoušky uspořádali, je něco, za co si vás jako kapely nesmírně vážím! Jen malinko si dokážu představit, jak to pro vás muselo být neskutečně náročné hrát vlastně před nikým – pouze před kamerami.

Dělali jsme to rádi. Nejnáročnější bylo zařídit takové technické zázemí, aby jak audio, tak obraz byly v co nejlepší možné kvalitě. To, že jsme fanoušky neviděli před sebou a jejich reakce jsme získávali jen skrze chat, se s hraním před publikem samozřejmě nedá srovnat. V té době to byl ale jediný způsob, který nás napadl, jak se o trochu víc přiblížit našim fanouškům.

Máte nějaký sen, vzor, kapelu, se kterou byste se chtěli sejít na jednom pódiu?

Nevím, jestli budu mluvit za celou kapelu, ale mou inspirací je z naší hudební scény hlavně Škwor, Arakain, Zoči Voči a Dymytry. Ze zahraničních interpretů jsou to pak jednoznačně Iron Maiden. Naším cílem je dostávat se stále víc a víc do povědomí lidí nejenom v našem okolí, ale v celé České republice, což se nám snad daří. Náš sen je zahrát si po boku právě těch našich českých a slovenských top kapel, které jsem vyjmenoval v úvodu.

Davide, moc díky za tvůj čas a za vyčerpávající odpovědi.

Jasně, není vůbec zač.

Ptal se: Jiří Trnka, foto: Mike Pasta, video: YouTube.com