Basinfirefest, den čtvrtý: velké finále v režii Sodom a Heilung

Sodom/foto: Magda Šotolová

Všechno hezké jednou končí. Poslední den Basinfirefestu doprovázelo úmorné horko, program však byl vyšperkovaný mj. thrashovou legendou Sodom, tajemnými Heilung nebo gothic metalovými Moonspell.

Vysokých teplot se kapely ani fanoušci rozhodně nezalekli

Slunce už od rána nemilosrdně pražilo do dějiště festivalu, důvod k úsměvu zde ale byl – během nedělního poledne fanouškům zahrál proslulý pornofolkový písničkář Záviš, jehož produkci nechyběl osobitý humor. Na vedlejším pódiu se zatím připravovalo vše potřebné pro symphonic blackmetalovou čtveřici Welicoruss, která i přes vysoké teploty odehrála celý koncert ve své plné výbavě a s velkým nasazením. Chyběla snad jen trocha toho chladu z ruské domoviny některých z nich.
Po této metalové mašinérii se lehce zpomalilo do rytmu atmospheric doomových Et Moriemur, kteří do Spáleného Poříčí přivezli nové album Tamashii No Yama. Taktéž s novou deskou, s názvem Omfalos, dorazili z nedaleké Plzně melodic deathmetaloví Innersphere, kteří pokračují ve svém úspěšném festivalovém tažení. Odlehčení přišlo s punkovou legendou SPS. Ti postavili svůj program na tom nejznámějším ze své tvorby. Pestrý setlist plný rozličných příběhů a moravského folklóru nabídli Silent Stream of Godless Elegy. Skladby zpívané anglicky střídali s těmi českými.

Thrashová legenda Sodom a kapela Heilung se svou jedinečnou show uzavřely program

Precizní technický death metal a hudební zdatnost zdobily koncert německé formace Obscura. Brilantní kytarová sóla, sedmistrunná bezpražcová basa a pestrá hra bubeníka vytvořily dohromady skvělý hudební zážitek. Dog Eat Dog následně pořádně rozdováděli fanoušky svou směsicí funk metalu a rapcoru. Gothic metalové legendy Moonspell i přes neobvykle brzký čas jejich setu vytvořily tu pravou temnou atmosféru, a jak jinak by jejich koncert mohl skončit než notoricky známou skladbou Fullmoon Madness. Pořádnou metalcoreovou jízdu si následně fanoušci užili s ukrajinskými Jinjer.
Thrashmetalová legenda Sodom poté rozpoutala pod pódiem pořádně peklo. Svůj set postavili Sodom zejména na své aktuální desce Genesis XIX, chybět však nemohly ikonické skladby jako Agent Orange nebo Bombenhagel, památku Lemmyho Kilmistera uctili Tom Angelripper a spol. coverem songu Iron Fist.
Poslední aktérem festivalu byli tajemní Heilung, jejichž pódiová show téměř všechny, kdo ještě zůstali, zkrátka uhranula. Nespočet neobvyklých hudebních nástrojů, kostýmy, středověcí bojovníci, rituály, ohnivá show a pestrý hudební projev tohoto unikátního uskupení – to vše napsalo tečku za Basinfirefestem 2022.

Text: Mates Šimek, foto: Magda Šotolová