Masters of Rock, den první: melodický střed a thrashový závěr

Sepultura, Derrick Green/foto: Honza Švanda

Po třech letech se opět přes dvacet tisíc fanoušků sjelo do Vizovic na další ročník největšího českého metalového festivalu Masters of Rock, který nabídl jeden ze svých nejnabitějších line-upů v čele s Judas Priest. Festival byl dokonce vyprodán.

Sebastien přivítali nového člena, Beyond the Black zvou na svůj další koncert

Jako již tradičně ob rok zahájili festival místní sympaťáci Fleret, se kterými si celý areál zazpíval oblíbené písně Vizovice či Zafúkané. Druzí v pořadí byli další čeští oblíbenci Sebastien. Kapela vedená frontmanem Jiřím Rainem nabídla fanouškům jak novou tvorbu v češtině, tak i tu starší v anglickém jazyce, a nově s nimi vystoupil kytarista Jiří Háb, který má za sebou řadu let v blackmetalových Root.
První zahraniční kapelou byla mladá švédská formace Mister Misery, která svou energickou show s výraznými sbory a údernými kytarovými riffy pořádně rozhýbala fanoušky v předních řadách. Atmosféru poté lehce zklidnili jejich krajané Blues Pills s pohlednou zpěvačkou Elin Larsson. Příznivci symphonic metalu si následně užili set německé pětice Beyond the Black – ti do Vizovic přijeli se svou novinkou Horizons. Jejich příjemnému melodickému metalu dodávala ráz kombinace čistého vokálu Jennifer Haben a hlubokého growlingu kytaristy Chrise Hermsdörfera. Jennifer též pozvala fanoušky na říjnový koncert s Amaranthe.

Amorphis nabídli opravdu pestrý setlist, Lordi oslavili 20 let od své nejlepší desky

Druhou polovinu prvního festivalového dne zahájila hvězdná sestava Amorphis. Také tito Finové, jejichž tvorba je co do žánru opravdu pestrá, potěšili své fanoušky novým albem Halo, v setlistu nechyběly mimo jiné známé skladby The Bee, Silver Bride nebo závěrečná House of Sleep.
Poctu svému dlouholetému bubeníkovi a kapelníkovi Radimu Pařízkovi poté složili legendární Citron, kde s kapelou krátce vystoupili bývalí členové Jarda Bartoň a Vašek Vlasák. Skladbu Zahradní slavnost odzpíval Izzi (Doga), na pár skladeb se přidala i Tanja.
Následoval další zástupce z letos početné skandinávské ekipy – finští Lordi, kteří svůj setlist postavili zejména na úspěšné desce Get Heavy, od jejíhož vydání letos uplynulo dvacet let. Frontman Mr. Lordi s fanoušky vtipkoval a snažil se mluvit česky, což mnohdy působilo komicky. Koncert „Lordů“ skončil jak jinak, než skladbou Hard Rock Hallelujah, která jim před šestnácti lety vynesla první místo v soutěži Eurovision Song Contest.

Závěrečný masakr v podání Heaven Shall Burn a Sepultury

Jedním ze čtvrtečních headlinerů byla německá metalcore-melodic deathmetalová pětice Heaven Shall Burn. Jejich devadesátiminutový set byl velkou porcí pořádně drtivého metalu, který mnohé fanoušky vybídl ke crowdsurfingu, členové ochranky se tedy rozhodně nenudili. Závěr patřil brazilské thrash-deathmetalové legendě Sepultura, od které fanoušci konečně slyšeli naživo novou tvorbu z aktuálního alba Quadra. Kapela však nemohla fanoušky ochudit o kultovní songy jako Refuse/Resist, Territory, Ratamahatta nebo závěrečnou Roots Bloody Roots.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author