Skladby Jona Lorda a Deep Purple v podání Bruce Dickinsona: Olomouc čeká nevšední zážitek

Bernhard Welz, Jon Lord projekt/foto: poskytnuto v TZ agenturou Pragokoncert

Jedinečný hudební projekt Jona Lorda, zakládajícího člena Deep PurpleConcerto for Group and Orchestra – zazní v dubnu 2023 v Olomouci v hale Univerzity Palackého. Spojení je to o to výjimečnější, že za mikrofon se postaví frontman Iron Maiden Bruce Dickinson.

Jona Lorda táhlo srdce za klasickou hudbou

Duben příštího roku začne jednou velikánskou hudební lahůdkou. Už při vyslovení jména Jon Lord se srdce všech pravých rockerů začne třást vzrušením. Když se tento zakládající člen slavných Deep Purple rozhodl v roce 2002 po 34 letech působení v kapele odejít, zaskočil tím mnoho fanoušků. Ale Jon Lord, oddaný klasické hudbě, se chtěl jen naplno věnovat této své vášni a svým sólo projektům.

Premiéra v Royal Albert Hall

Jedním z nich je Concerto for Group and Orchestra. Tento slavný projekt se mu zrodil v hlavěna konci šedesátých let, tedy v době nejslavnější sestavy Deep Purple (Jon Lord, Ian Gillan, Ian Paice, Ritchie Blackmoore, Roger Glover) a podařilo se mu ho dokonce velmi brzy s kapelou zrealizovat. Premiéru měl v září 1969 v Londýně, ve slavné Royal Albert Hall, s Royal Philharmonic Orchestra.

Pozdější verze…

Toto hudební dílo je vynikající ukázkou dokonalé kombinace vážné hudby a rockového dynamického náboje. Jon Lord nakonec s tímto projektem sklidil obrovský úspěch po celém světě. Při příležitosti třicátého výročí premiéry v roce 1999 byl pak projekt znovu v Royal Albert Hall obnoven, v roce 2002 vyšel na DVD a v roce 2011 byl přepracován.

…a ta dnešní s Brucem Dickinsonem

Nyní se na tento zcela jedinečný hudební projekt můžete těšit i vy. Pod taktovkou dirigenta Paula Manna (v projektu působí už od roku 1999) a s Brucem Dickinsonem (Iron Maiden) za mikrofonem rozezní 2. dubna 2023 halu University Palackého v Olomouci. Dále se můžete těšit na taková jména jako Kaitner Z. Doka (Jon Lord, Ian Paice, Don Airey) –kytara, Bernhard Welz (Jon Lord, Don Airey) – bicí, Tanya O’Callaghan (Whitesnake) – baskytara nebo John O’Hara (Jethro Tull) – klávesy. To vše za doprovodu sedmdesátiosmičlenné Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Prodej vstupenek byl zahájen ve středu 30.11. Objednávat můžete v síti Ticketportal a na mastersofrock.cz.

Text: TZ Pragokoncert, foto: poskytnuto s TZ agenturou Pragokoncert, video: YouTube.com