Kapela Erin pokřtila své debutové album Overture

Erin/foto: Val Bujnošková

V sobotu 25. března 2023 proběhla v ostravském Barráku akce pořádaná severomoravskými kapelami Erin a Joker’s IV, přičemž šlo o druhý koncert v rámci jejich společného J4E Tour.

Předskokani s potenciálem

Pro tuto štaci byla do role žhaviče fanoušků vybrána místní hardrocková kapela Coincidence; skupina mladých nadaných muzikantů, jejichž věkový průměr se nyní pohybuje okolo 20 let. Bystřejší fanoušci si mohli na kytaře hlavního zpěváka Petra Hruši všimnout rozmáchlého černého klikyháku. Ve skutečnosti jde o podpis od samotného Slashe! Navzdory tomu, že večer teprve začínal, měli Coincidence před pódiem od samého začátku značný dav fanoušků, kterým představili multižánrový set vlastních písní a dva covery jako obohacení.

Debutové album a jeho hvězdný kmotr

Po přestavění pódia se za tónů tradiční skotské písně Ye Jacobites By Name vynořila z mlhy kapela Erin. Kluci, tradičně odění v modrých košilích, odpálili svůj set skladbami Savage Game a Overture. Po nichž došlo prakticky okamžitě ke křtu jejich debutového alba pojmenovaného po právě doznívající skladbě Overture. Role kmotra i křtitele v jednom se zhostila velká osobnost českého rockuJarda Bartoň (Limetall, ex-Citron). Album bylo slavnostně pokřtěno speciálním pivem – konkrétně zde šlo o jedenáctistupňový ležák Overture, který si kapela nechala uvařit právě pro tuto událost Albrechtickým pivovarem (ano, Erin efektivně zrecyklovali slovo Overture jako název pro skladbu, album i pivo).

Fanoušci si vyslechli křtěné album naživo

Erin po křtu pokračovali svým klasickým koncertním setem od Any Way Around až k závěrečné Down And Out, zkrátka dali k dobru kompletně celé album. Provedení některých písní bylo vyloženě uzpůsobeno pro účely interakce s publikem, jejich forma se místy lišila od studiových nahrávek. Fanoušci si po celém playlistu postupně vyřvali hned další dva přídavky.

Po koncertě se na pódiu zjevil Petr Medřík (jeden z pořadatelů festivalu HellPdays), aby z klobouku vylosoval 5 šťastlivců, kteří řízením osudu získali vstupenku na zmíněný festival a jako bonus nafasovali i nové album Overture. Na HellPdays mimo jiné vystoupí jak Erin, tak i na barrákovské pódium nastupující hardrockové uskupení Joker’s IV (čerstvě přejmenovaní glamoví Bad Joker’s Cream).

Joker’s IV s výpomocí

Ačkoliv se Jokeři snaží modernizovat zvuk a svého glamového kabátku se zbavili přinejmenším hudebně, s vizuálem zašli naopak ještě hlouběji do extravagance. Jejich třpytivá, barevná saka odrážela světlo do všech světových stran. Po chvíli na pódium zavítal jejich bývalý zpěvák Jester Sparks, který aktuálně velí mikrofonu v Erin a pomohl se skladbami, které kdysi s Bad Joker’s Cream skládal.

Den po tomto nevšedním koncertě jsem vyzpovídala Kubu Maluchu, baskytaristu kapely Erin.

 • Kubo, popiš mi, jak album vznikalo a proč jste si jako kmotra vybrali Jardu?

Kuba: Overture je osmiskladbové album, které jsme s obrovskými prodlevami dávali dohromady přes tři roky. V brněnském studiu Sonidos jsme mučili Zdeňka Ondráčka, jedli jsme spolu Kinder Bueno a navzájem si vařili kafe, dokud se nám nepodařilo nahrát pět nových válů a překopat všechny naše dříve vydané singly.
Jardu Bartoně oslovil náš zpěvák Vojta (pracovně Jester Sparks). Jarda měl album původně křtít až v polovině setu, ale kvůli jistým neodkladným záležitostem musel z klubu prchnout o něco dříve. Byl trochu v časovém presu, ale i přes to se role kmotra zhostil na 120 %. Jsme za něho fakt rádi; údajně se nechal slyšet, že kdyby se mu Overture nelíbilo, vůbec by se neukázal. Tím pádem bereme jeho zjevení jako dobré znamení a možná i ukazatel toho, že zatím věci neděláme úplně blbě.

 • Jaké jsou vaše pocity z vydání alba?

Jsme vyloženě nadšení, že se nám Overture konečně po všech těch letech podařilo vydat. Já osobně ho vlastně ani neberu jako start nebo novinku, spíš je to cosi jako finální završení sedmi let naší existence. Se zbytkem kapely se už ani nepotřebujeme scházet na zkušebně – celý set máme po letech natolik vpálený pod kůží, že už jsme schopni odehrát akci o půlnoci, se zavázanýma očima a hlavou dolů.

 • A proč tedy nesložíte něco nového?

Svým způsobem je pro nás vydání Overture vysvobození, protože máme konečně možnost začít makat na novém materiálu. Od složení prvního songu Savage Game v roce 2016 uběhlo tolik času, že bychom se na stejnou placku už neodvážili dát cokoliv novějšího – na poslech by to byl obrovský kontrast. Teď už ale máme otevřenou cestu.

 • Co za koncerty a další plány?

Kromě samotného křtu, ze kterého se vyklubala fakt neuvěřitelná party, jsme s ostravskou hard rockovou kapelou Joker’s IV vyrazili na J4E Tour po Česku, Polsku, Rakousku a Slovensku. Máme za sebou tři štace, před sebou další čtyři – a po tour si zahrajeme na pár letních festivalech.

Po prázdninách zřejmě trochu ubereme koncertní tempo, protože bude třeba zameditovat, složit pár nových songů a alespoň jeden z nich rovnou vydat jako singl. Už si nemůžeme dovolit tvořit album dalších sedm let, raději vyrazíme cestou singlů.

 • Kam ještě v rámci tour zavítáte?

Společně s Jokery nás ještě čeká Bratislava, Vídeň, Praha a Jihlava. Každý koncert je jedinečný a moc rádi si na vás po koncertě uděláme čas na pokec, společné foto a pivo.

J4E Tour

 • 20.4. – Bratislava, Kulturak club (SK)
 • 22.4. – Vienna, Replugged (AT)
 • 12.5. – Praha, Modrá Vopice
 • 13.5. – Jihlava, D club
 • 10.6. – HellPdays, Frýdek-Místek
 • 22.7. – Rock Bike Fest, Hukvaldy
 • 28.7. – Roboterfestival, Berlin (DE)

Text a foto: Val Bujnošková