Brutal Assault a Basinfirefest: historická pevnost i výrazná originalita

Basinfirefest 2022, Infected Rain/foto: Magda Šotolová

V červnu a v srpnu není možno opomenout dva mezinárodně obsazené festivaly spřízněné pořádající agenturou (sekce Obscure Promotion), které nabízejí větší tvrdost, ale zároveň v případě Basinfirefestu větší stylovou rozdílnost. Brutal Assault a Basinfirefest jsou od sebe desítky kilometrů vzdálené, a zároveň jsou si v mnohých ohledech blízké. Letos oba přivážejí zvláště významná jména světové hudební scény.

Brutal Assault: neobyčejné prostory a fanoušci brigádníci

Z velmi zajímavého hudebního soudku je festival Brutal Assault, který se každoročně koná začátkem srpna v historicky významném areálu Pevnosti Josefov v Jaroměři. I sem je odevšud blízko – uslyšíte polštinu, němčinu a spoustu dalších jazyků, protože tento festival má parametry srovnatelné se zahraničím a je navštěvován fanoušky z celé Evropy i odjinud. Kapely sem jezdí spíše tvrdšího a ještě tvrdšího ražení, fanoušci jsou oddaní a věrní. Dokonce natolik, že v areálu mimo dobu konání festivalu absolvují brigády a pomáhají své oblíbené místo zvelebovat.
Letos si pro nás organizátoři připravili program, který je jednak opět pestrý, jednak tentokrát možná vhodnější i pro ty, kdo sem nejezdí pravidelně a vyhledávají i jiné než nejtvrdší subžánry metalu. K největším hvězdám programu budou patřit Anthrax a Sepultura, fanoušci rovněž velmi rádi uvidí a uslyší i Sodom, In Flames, Hypocrisy, Obituary, Meshuggah či Agnostic Front, svou přitažlivost neztrácejí také The Agonist.

Basinfirefest přitahuje i kapely, které u nás nikde jinde nehrají

Mimořádně nabitý line-up hlásí letos Basinfirefest. Koná se tradičně na konci června ve Spáleném Poříčí, které je pro mnohé z nás nejzápadnějším českým městem, v němž jsme kdy byli na festivalu. Termínem akce bývá poslední červnový víkend. Basinfirefest přitahuje originální jména rockové a metalové muziky, čehož si fanoušci umějí cenit.
Festival se po mnohých peripetiích let minulých neskutečně zvedl a letos nabízí opravdu velmi silný a kvalitní program. Velmi zvučně zní například jména Ghost, Clawfinger a Ville Valo, dále se můžeme těšit na Paradise Lost, Dark Tranquillity, Pain, Pestilience či Pro-Pain. Po půlroční pauze se k nám opět podívají divošky Butcher Babies, objeví se i thrashové legendy S.D.I. či kapela s neobyčejným jménem Flotsam and Jetsam.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Magda Šotolová