Basinfirefest, den první: punkový otvírák a strhující párty závěr

Epica/foto: Magda Šotolová

Po pěti letech se v západočeském Spáleném Poříčí konal oblíbený festival Basinfirefest. Několikatisícový zástup rockerů si během čtyř dnů mohl vybírat v pestrém line-upu, který sahal od punku až po death metal.

Cocotte Minute rozpohybovali pořádný kotel

Krátce po otevření vchodů přivítala fanoušky travnatá plocha obklopená stánky se širokým výběrem jídla a pití. V čele plochy se tyčila dvě pódia, na kterých se kapely střídaly tak, že prodlevy mezi koncem setu jedné a začátkem druhé byly minimální. Vše odstartovala punková formace S.A.S. na pódiu Proud Stage, program na Spark Stage pak začal s rockovými Booters. Prvním aktem extrémního metalu byli blackmetaloví Bohemyst, to už se kapelám skýtal pohled na stále sílící dav před pódiem. Silné účasti se mohli těšit i oblíbení Cocotte Minute, se kterými mnozí fanoušci zpívali texty. Kapela rozpohybovala své příznivce úderným crossoverem, až se chvílemi naplňovalo jedno z jejich oblíbených hesel „Udělej bordel!“.

Legendy českého thrash metalu zkrátka a dobře nestárnou

Řádně živo bylo následně i na druhém pódiu, kde zejména mladší část osazenstva pořádně zapařila na metalcoreové Suicidal Silence. Z důvodu výpadku kapely Symphony X, po kterých zůstala v programu nezaplněná mezera, pak měli fanoušci čas na nabrání sil a prozkoumání nabídky stánků. 35. výročí zde výjimečným koncertem oslavila plzeňská thrashová legenda Ferat, velké circle-pitové peklo pak rozpoutali i další thrashoví veteráni Debustrol, v jejichž setlistu nechyběly ty nejnovější vypalovačky jako Totalitní řád nebo Všichni chcípnou.

Velký návrat Blind Guardian, poté pekelná show v podání Belphegor

Téměř po deseti letech se do Čech vrátila německá powermetalová legenda Blind Guardian. I když kapela brzy oslaví čtyřicet let existence, dokázala, že stále neztrácí na dravosti a rychlosti, ani na početnému zástupu svých fanoušků. Blind Guardian přehráli kompletní album Somewhere Dark Beyond, které vyšlo před třiceti lety. Poté nastal žánrový obrat o 180 stupňů, další na řadě totiž byli blackened deathmetaloví démoni Belphegor z Rakouska. Pódium Spark Stage se proměnilo v jeden velký satanistický oltář, na kterém frontman Helmuth Lehner se svou družinou pálil do fanoušků jeden hudební projektil za druhým, včetně nového singlu Virtus Asinaria – Prayer, což značilo, že práce na nové desce The Devils jsou téměř hotové.

S novým albem přijela oblíbená Epica, závěrečnou párty obstaral Leo Moracchiolli

Hodina pokročila a přišel čas na prvního headlinera – do Čech se vrátila nizozemská symphonic metalová Epica. Šestičlenná formace skvělých muzikantů kolem zpěvačky Simone Simmons postavila svůj setlist zejména na nové desce Omega, jejich majestátní hudební projev doplňovala propracovaná světelná show. Opomenuta však nezůstala ani starší tvorba, kytarista Mark Jansen a klávesista Coen Janssen pak strávili několik chvil v těsné blízkosti fanoušků v předních řadách. Čtvrteční line-up uzavřel multiinstrumentalista a velký bavič Leo Moracchiolli, který se svým hudebním projektem Frog Leap bavil fanoušky metalovými covery mnohých všeobecně známých skladeb. Metalově odění návštěvníci si tak mohli zapařit na vylepšené verze skladeb jako Party Rock Anthem (LMFAO), Africa (Toto), Zombie (The Cranberries) nebo soundtrack ze seriálu Pokémon.

Text: Mates Šimek, foto: Magda Šotolová