Basinfirefest, den druhý: Saxon si podmanili festival

Saxon/foto: Magda Šotolová

Druhý den Basinfirefestu lákal vedle legend Rotting Christ a Saxon i na proslulé Grave Digger, z českých zástupců pak na oblíbené XIII. Století, E!E nebo Hypnos.

Ostřejší metalové zde žánry měly jasnou převahu

Páteční festivalový line-up nabídl hned zkraje řadu českých kapel, které z fleku pálily ostrými. Prvním aktérem byla thrashová formace Asmodeus z nedalekých Klatov, na vedlejším pódiu poté řádili Satisfvcktion v sestavě s frontmanem Broňou (ex-Atari Terror). V úspěšném festivalovém tažení zde pokračovalo pětičlenné komando Stellaris, které svým úderným metalcorem pořádně rozhýbalo početný zástup fans před pódiem. Následně ukázali nestoři českého death metalu Bruno Kovařík a Peter „Pegas“ Hlaváč svůj vysoký standard, který si přenesli i do Hypnos. V jejich setu dostalo velký prostor dosud poslední album kapely The Blackcrow. Z dalekého Trutnova dorazila thrashmetalová stálice Exorcizphobia s novým albem Digitotality, tvrdý metalcoreový direkt pak fanoušci dostali od německých Annisokay.

Řádnou divočinu rozpoutali Ektomorf, Rotting Christ zahalili festivalový areál temnotou

Česká punková stálice E!E, především frontman Bořek, nešetřila svým typickým humorem, o pogo zde rozhodně nebyla nouze. V jednu velkou divočinu se změnil koncert maďarské groove metalové veličiny Ektomorf, kdy čtveřice vedená frontmanem Zoltanem Farkasem hrála především novou tvorbu z aktuální desky Reborn. Průřez celou svou dvaačtyřicetiletou historií nabídla německá heavymetalová legenda Grave Digger. Velmi energický set nabitý tím nejznámějším z kapelní tvorby rozezpíval řadu fanoušků a bylo potěšením vidět, jak si kapela, stejně jako mnohé další, užívá atmosféru po koncertním půstu. Tempo poté lehce zpomalilo při koncertě crossoverových Gaia Mesiah, zatímco se na Proud Stage začalo chystat vše potřebné pro koncert řeckých mágů Rotting Christ. Když se po tajemném intru bratři Tolisové a dvojice kytarových sekerníků seřadili na pódiu, okamžitě započal temný metalový rituál nabitý těmi nejznámějšími skladbami těchto řeckých legend, jako jsou Elthe Kyrie, Apage Satana, Societas Satanas nebo Grandis Spiritus Diavolos.

Headlinera festivalu Saxon nezastavil ani prudký déšť

Atmosféru mytologie, gotických hradů a tajemných příběhů poté navodilo XIII. Století, ze strany fanoušků se sborově linuly areálem chorály při hitovkách jako Elizabeth, Frankenstein nebo Karneval. Poté nastal čas na headlinera festivalu, tedy britskou heavymetalovou legendu Saxon. Sestava kolem nestárnoucího frontmana Biffa Byforda předvedla parádní výkon, který všechny přítomné utvrdil v tom, že tato metalová lokomotiva se jen tak nezastaví. Kapele dodávaly na síle mimo jiné i sborové chorály fanoušků při peckách jako Wheels of Steel, Heavy Metal Thunder nebo Princess of the Night. Celý koncert však proběhl za hustého deště, což ovšem téměř nikoho neodradilo, když před sebou měl jednu z nejuznávanějších metalových kapel. O páteční závěr se postarala kontroverzní a potrhlá crossoverová stálice Hentai Corporation, které rozhodně nechyběl humor kapele vlastní.

Text: Mates Šimek, foto: Magda Šotolová