Rock for People, den první: program ozdobili Simple Plan a Slipknot

Slipknot/foto: Magda Šotolová

Letošní ročník Rock for People byl opět čtyřdenní a odstartoval ve čtvrtek 8. června. V areálu hradeckého Parku 360 během těchto čtyř dnů 600 umělců odehrálo na 11 scénách 135 koncertů a 50 představení. Festival celkem navštívilo neuvěřitelných 37 tisíc fanoušků hudby, o které se staraly 4 tisíce pracujících. Tolik řeč čísel… a my si teď uděláme takovou malou hudební rekapitulaci.

Festivalová mobilní aplikace se povedla!

Festival se letos opět pyšnil řadou vylepšení a novinek. Tu nejužitečnější z nich, festivalovou mobilní aplikaci, používáme poprvé ihned po průchodu branou do prostor festivalu k určení polohy tiskového centra. Krom interaktivní mapy aplikace obsahuje kompletní seznam programů jednotlivých scén, profily účinkujících umělců, online informační kanál a další vychytávky. Velmi šikovná věc, tahle aplikace, celý festival s ní byl, zvláště první den, než se člověk sžil s prostředím, o hodně jednodušší.

Cestou za akreditací nelze neobdivovat Fat Lady, hlavní stage, která se majestátně rozkládá od vstupu nalevo na konci asfaltového koberce. Festival zdobí už druhým rokem, na její přepravu je potřeba šestnáct kamionů a staví se 4-5 dní. Letos se na ní představí ty největší hvězdy Rock for PeopleThe Muse, Slipknot, Machine Gun Kelly a The 1975.

Začátek ve znamení Stray from the Path a Lorna Shore

Jednotlivé koncerty jsou rozdělené na tři hlavní scény – KB (tedy již zmíněná Fat Lady), YouTube Music (bývalá hlavní stage) a Evropa 2 (ohromné šapitó s fialovou plachtou pro lepší orientaci překřtěné na Milku, ano, podle té fialové krávy). Ty doplňují dvě menší scény artové – ČT Art a Stage Petra Svobody.

Z tiskového centra je to nejblíže na Evropu 2, takže pro nás festival začal vystoupením hardcore punkových Stray from the Path. Američané začali pěkně zostra, pod pódiem měli hned od začátku slušný dav, a dokonce se nad hlavami diváků objevili první crowdsurfeři. Na usměvavých tvářích diváků bylo vidět, jak se na nadcházející čtyři dny volna, slunce a muziky těší. Pozadu nezůstala ani Lorna Shore na hlavní scéně, jejíž hvězda v posledních letech září čím dál jasněji. Sympatičtí Američané v čele s Willem Ramosem předvedli divokou show, v rámci které představili hlavně písně z loňského alba Pain Remains a potvrdili, že po personálních změnách a kovidové pauze našlápli správným směrem…

Horkýže slíže připraveni pobavit

Dobré nálady není nikdy dost a Horkýže slíže jí mají vždycky na rozdávání. Takže přesun na YouTube stage, kde jsme si spolu s bandou kolem Petera Hrivňáka a zástupy fanoušků měli možnost zahalekat léty prověřené hity jako A ja sprostá, L.A.G. Song, Silný refrén, Mám v p…. na lehátku nebo Malá Žužu, kterou se bratia zo Slovenska loučili.

Při přesunu za další kapelou na hlavní stage začínáme zjišťovat, že dobré boty budou pro úspěšné přežití čtyř festivalových dní zásadní… Jak se později ukáže, denně po areálu v honbě za fotkami naběháme s plnou výbavou 12-13 kilometrů.

Anti-Flag: jeden z posledních koncertů

Ve 14 hodin hlavní stage ovládli I Prevail – američtí rockeři, kteří mají na svém kontě dvě nominace na Grammy. Jejich zpěváci Brian Burhheiser a Eric Vanlerbleghe fanouškům pod vysokým pódiem představili setlist postavený na kostře posledního alba True Power (2022).

Za americkými punk rockery Anti-Flag jsme se opět areálem vydali na YouTube stage a seznamovali se s okolím a nabídkou stánků kolem „hlavního korza“ festivalu. Show, která představovala průřez tvorbou kapely, si pro sebe ukradl baskytarista Chris Barker alias Chris #2, který opanoval celé pódium a fanoušky bavil skoky z aparatur. V té době nikdo netušil, že vystoupení na Rock for People bude jedním z posledních v historii kapely. O pět týdnů později, 19. července, kapela vydala zprávu o svém rozpadu. Dle zatím nepotvrzených zpráv bude za rozpadem kapely pravděpodobně kontroverzní jednání zpěváka Justina Sanea.

A zatímco si vyznavači britského metalcoru pod hlavní scénou užívali skupinu Architects, kteří pro ně svůj setlist poskládali z posledních dvou alb For Those That Wish to Exist (2021) a The Classic Symptoms of a Broken Spirit (2022), my se přesunuli na artovou stage Petra Svobody objevovat půvaby Julie Lauren Bullock, frontwomanky americké rockové kapely The Foxies.

Kanadští rockeři Simple Plan pro mne byli největším překvapením prvního dne. Fázi navazování kontaktu s fanoušky rovnou přeskočili, protože ti jim leželi u nohou od prvních tónů úvodní písně I’d Do Anything. Během prvních tří songů, v rámci kterých jsme měli dovoleno kapelu fotit z bezprostřední blízkosti, šla přes nás do publika tak obrovská vlna energie, že jsme fotopit opouštěli opravdu jen neradi. Na fotkách je tahle atmosféra dobře patrná. Kapela nevynechala žádný ze svých hitů, takže si diváci mohli zaskákat např. při Jet Lag (zazpívaném za podpory zpěvačky Taylor Acorn) nebo synchronizovaně odmávat Welcome To My Life. Po pinkání balónů se jménem kapely během letní pohodovky Summer Paradise frontman Pierre Bouvier rozdováděl fanoušky setem coververzí, nemohly chybět ani hity Million Pictures of You, I’m Just a Kid, a samozřejmě Perfect, kterou si s nimi na rozloučenou zazpívali všichni fanoušci přítomní v kotlince YouTube scény. Za mne vystoupení s obrovským nábojem, klobouk dolů!

Program prvního dne se blížil do velkého finále. Na ČT Art stage jsme si odskočili poslechnout a vyfotit z popela vstávající plzeňskou formaci Shogun Tokugawa a pak se vydali s tisíci fanoušky k Fat Lady vyčkat vrcholu večera v podobě amerických Slipknot. Jejich vystoupení podtrhovala impozantní scéna, zvuk byl rozhodně lepší, než jaký jim zvukaři uvařili před čtyřmi lety v O2 areně, setlist kapela postavila hlavně na nejstarších albech, takže si fanoušci mohli užít osvědčené hity. To vše okořeněné výbuchy, kouřem a dalšími pyrotechnickými efekty. Vpravdě důstojný vrchol programu prvního dne festivalu.

Text a foto: Magda Šotolová

Author