Letní parket Výrava na konci sezóny lákal na Dymytry, Škwor či Horkýže Slíže

Škwor/foto: Magda Šotolová

Královéhradecký Letní parket Výrava uzavřel sezónu open air metalových akcí. Fanoušci si i přes nepřízeň počasí užili pět předních kapel české a slovenské rockové a metalové scény.

Limetall nemohli vystoupit z důvodu nemoci

Hned ráno přišla nepříjemná zpráva, že původně avizovaní Limetall nebudou moci z důvodu nemoci jednoho z členů dorazit. Místo jejich setu běžela reprodukovaná hudba, zatímco se louka poblíž areálu mohutně zaplňovala.

Miro Šmajda bavil peprnějšími skladbami

Otvírákem akce se tedy stal Miro Šmajda s kapelou Terrapie. Zde se rozhodně nešetřilo peprnějšími výrazy, když se fanoušci bavili při skladbách jako Sněhurva, Pán PRCtenů nebo Kdo nechlastá s náma.

Horkýže Slíže postavili set na tom nejlepším

Druhým aktérem byli oblíbení Horkýže Slíže ze Slovenska, při jejichž koncertu se uprostřed davu rozjelo pogo a vzhledem k občasné nepřízni počasí rozhodně nezůstaly jedny steely čisté. Kapela využila prodlouženého setu ke všem nejznámějším vypalovačkám jako Silný refrén, L.A.G. Song, Nazdar, Malá Žužu, Mám v p*** na lehátku nebo úvodní song Emanuel Bacigala.

Škwor vystoupili s novým kytaristou

Stejně jako před rokem v září, i tentokrát byli součástí programu Škwor. Ti hráli především novější tvorbu, v jejich setu mělo silnou roli aktuální album Tváře smutnejch hrdinů. Koncert začal hned titulní skladbou z této desky, nechyběla klipovka Už je to tak dávno nebo povedená skladba Vteřina jediná. Frontman Petr Hrdlička představil fanouškům nového kytaristu Honzu Chudana, který nahradil Martina Voláka a výrazně snížil věkový průměr kapely. Dobře naladěný Hrdlička si nováčka v pauzách mezi písničkami přátelsky dobíral, ten se však nenechal znejistit a všechny narážky ustál s úsměvem. A jak už bývá tradicí, fanoušci si na sklonku koncertu zazpívali jednu z nejznámějších písní Síla starejch vín.

Rybičky 48 zvou na výroční koncert

Předposlední kapela večera, tedy Rybičky 48, rozhodně nešetřila humorem sobě vlastním. Kuba Ryba hýřil vtipnými průpovídkami, a i přes lehkou hlasovou indispozici odzpíval koncert parádně. I přes výrazné ochlazení, které ohlašovalo nadcházející podzim, si fanoušci mimo jiné s chutí zazpívali jejich hitovku Léto, radost všem ženám pak kapela udělala skladbou Vážené dámy. Setlist obohatily nové skladby Jdi domů, Ivane, klipovka Divokej Ir nebo závěrečná My ještě nejsme starý. Kapela také pozvala fanoušky do O2 areny na koncert k oslavě dvaceti let na scéně, který proběhne 20. října.

Chladná noc Dymytry nezastavila, setlist byl postaven na novější tvorbě

Poslední kapelou programu Výravy v tomto roce byla česká metalová stálice Dymytry. Mnozí fanoušci už sice klepali kosu a kapele šla pára od pusy, všichni se s tím však popasovali náramně. Kapela zařadila do svého setu několik skladeb z nové desky Pharmageddon. Silnou stopu mělo opět předchozí album Revolter, jehož titulní song zahájil koncert. Frontman Protheus si užíval aplausu mezi jednotlivými skladbami a opakovaně děkoval fanouškům za to, že i při takové nepřízni počasí stále ženou kapelu kupředu. Pozval také všechny přítomné na halové turné, které začne v prosinci. Svůj mistrovský um opět předvedl bubeník Miloš Meier během svého sóla, na památné společné turné s Arakainem se zavzpomínalo při akustickém provedení skladby Žít svůj sen. Při ní fanoušci v celém areálu rozsvítili telefony, což vytvořilo nádhernou světelnou kulisu. Svůj koncert kapela zakončila oblíbenými skladbami Ocelová parta a Strážná věž.

Vzhůru do koncertních hal

Letní parket Výrava opět zažil parádní léto nabité předními českými a slovenskými jmény rockové a metalové scény. Zejména toto finále přilákalo fanoušky a znamenalo solidní účast, a to i přesto, že nebylo zrovna nejtepleji. Pomalu se teď přesouváme na koncerty do koncertních hal, arén a kulturních domů, můžeme si však být jisti, že příští rok koncem května se program na Výravě opět rozjede a bude dělat radost jak kapelám, tak i tisícům metalových fans, kteří se sem rádi vrací.

Text: Mates Šimek, foto: Magda Šotolová