Fajtfest měl nabitý začátek s vystoupením The Ghost Inside

The Ghost Inside/foto: Jakub Smolík

14. ročník festivalu Fajtfest na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí je za námi. Letošní ročník měl opět velmi nadupaný line-up, sjely se sem světové hvězdy hardcore The Ghost Inside (USA), Attila (USA) a Chelsea Grin (USA) a byla to jízda od začátku do konce.

Středa: Legends Day

oficiální program začínal až ve čtvrtek, byl areál festivalu otevřen již od středy. Pro nedočkavé fanoušky byl na středu naplánovaný program v podobě Legends Day, kdy na malé stage vystoupily stálice české hardcore/metalové muziky, které „na kopci“ již v uplynulých ročnících hrály a jsou zde téměř jako doma. Jmenovat můžeme například Shatter and Fuxo, Hazydecay, Overhype, Sunset Trail, The Truth Is Out There a The.Switch.
Brány Fajtfestu se ve středu otevřely v 15 hodin, stanové městečko, které letos prošlo inovací, se začínalo pomalu plnit. Samotný středeční program pak odstartoval v 17 hodin. Jako první vystoupila metalcoreová kapela Shatter, ke které se pak přidal i všem známý Fuxo. Následovali metal/hardcoreoví Hazydecay, kteří to na pódiu řádně rozjeli a rozhýbali i fanoušky pod stage. Po menším přívalovém dešti, který se nad kopcem přehnal, to na pódiu roztočili rap/nu-metaloví Overhype. Ti, kteří je slyšeli poprvé, by kapelu mohli přirovnat k Limp Bizkit. Diváků pod stage začalo přibývat a na řadu přišli metalcoreoví Sunset Trail. I oni to na pódiu pořádně roztočili a zahráli pár songů i v původní sestavě s kytaristou Damjanem. Pod pódiem se to už pěkně mlelo a nebylo tomu i jinak při další kapele The Truth Is Out There. Tato ostravská hardcoreová banda předvedla skvělé energické vystoupení, za nás nejlepší vystoupení středečního programu. Poslední kapelou Legends Day, která se na stage B předvedla, byli crossoveroví The.Switch. Ti měli pod pódiem velký zástup fanoušků, kteří si jejich vystoupení řádně užili. Závěr dne patřil DJ Čističovi, jenž to ve skibaru táhl až do ranních hodin.

Nejvíce nabitý čtvrtek

Ve čtvrtek odstartoval oficiální program festivalu. Čtvrteční den byl ze všech tří dnů nejvíce nabitý a obsahoval hlavní headlinery. Jako první se nám na Monster Stage předvedli Swept Into Decay, čerstvý objev z Ostravy hrající deathmetal; nedávno jsme je mohli vidět i na Klubovna Festu. Nahrazovali 123 Fake Street, kteří bohužel museli z line-upu odstoupit. Kluci záskok zvládli na jedničku a jsme moc rádi, že dostali tuto možnost zahrát si právě na Fajtfestu.

Slovenská scéna: příval energie a neskutečná smršť

Následovala hardcoreová kapela Backfist z Liberce, která se svým vystoupením dostala do povědomí mnohých návštěvníků festivalu. Českou scénu na chvíli vystřídala slovenská. Nejdříve se nám na pódiu předvedla deathcoreová kapela Stercore, pak následoval příval energie a neskutečná smršť: na stage se objevila nejdříve formace Brizolit (prohozený vokalista s kytaristou) a následně pak všemi očekávaná Tatrofka 200025000. Svým vystoupením si zcela podmanili fanoušky, kteří kapelu odměnili brutálním moshem. Jejich chytlavé texty pak nikdo nemohl jen tak dostat z hlavy. Jedním slovem nářez!

Autogramiády přilákaly mnoho fanoušků

Poté následovalo menší zklidnění, na řadu přišla britská metalcoreová kapela Pulse. Kluci z kapely byli velcí sympaťáci, předvedli super vystoupení, které ale návštěvníci bohužel tolik neocenili. Mezitím se na vrcholku kopce odehrávala autogramiáda hlavního headlinera festivalu, kapely The Ghost Inside, a následně pak kapel Chelsea Grin a Rise Of The Northstar. Všechny tyto podpisovky přilákaly velké množství fanoušků.

Stellvris s fanoušky na pódiu

Konečně se na pódiu objevila zpěvačka, a to Nicol v čele velmi oblíbené kapely Stellvris. Pod pódiem měli Stellvris velký zástup fanoušků, kteří jim jejich vystoupení opláceli divokým moshem. Při posledním songu naběhlo na pódium dvacet odvážlivců, aby společně se zpěvačkou zařvali do mikrofonu Hello (název songu).

Paleface Swiss: z náhrady hvězdami dne

Další příval energie přišel v podobě švýcarských coreových Paleface Swiss. Kapela v programu vůbec být neměla, nahradila portugalské Devil In Me, kteří na poslední chvíli vypadli, byla to ale dobrá změna. Frontman Zelli se zbytkem kapely si celý Fajtfest zcela podmanili. Jejich vystoupení byla naprostá bomba a za nás jedno z nejlepších vystoupení dne!

Chelsea Grin přivedli do moshe i T-Rexe

Chelsea Grin, přední hvězdy deathcoreové muziky, se předvedly na Monster Stage jako další. Ač měly pomalejší rozjezd a nejely bomby hned od začátku vystoupení, i tak to byla parádní podívaná, která rozhýbala v kotli každého přítomného, dokonce i T-Rexe, který pak řádil v moshi. Pod stage se střídaly jeden circle pit a wall of death za druhým, fanoušci byli plní energie ze skvělého vystoupení Chelsea Grin.

Největší emoce: The Ghost Inside

Z Francie dorazila heavymetalová kapela Rise Of The Northstar. Kapela s japonským zaměřením připomínala svými maskami samuraje, samotné masky byly laděné ve stylu jejich nejnovějšího alba s názvem Showdown. Kapela měla rozhodně nejzajímavější vystoupení z celého dne. Závěr večera patřil největším hvězdám letošního ročníku – americkým hardcoreovým The Ghost Inside. Návrat, ve který snad každý z nás doufal – po dlouhých deseti letech přijeli zase do Česka. Začátek vystoupení kapele trošku zkomplikovaly technické potíže se zvukem, které ale po chvíli technici vyřešili a vystoupení mohlo pokračovat. Naštěstí to kapelu nijak nerozhodilo a předvedla skvělé vystoupení, na které čekal snad každý na kopci. Od prvního songu kapelu dav doprovázel zpěvem každé písně a atmosféra byla opravdu nezapomenutelná. Vystoupení bylo plné emocí, mnohým během něj ukápla i slza, hlavně ve chvíli, kdy frontman kapely Jonathan Vigil popisoval onu osudnou nehodu, při které bubeník Andrew Tkaczyk přišel o nohu. Kapela svým vystoupením dojala i největší tvrďáky na kopci a jen tak na ně nezapomeneme!
Program se pak přesunul ještě do skibaru, kde probíhala afterparty v režii nu-metalové kapely Nu-Friends a DJ Tommyho Guna do ranních hodin.

Text: Vendula Smolíková, foto: Jakub Smolík

Author