Bob Fleck v rozhovoru: Stojím za každou kapelou na letošním Fajtfestu

Bob Fleck, pořadatel festivalu Fajtfest/foto: Jiří Kunčík

Rok se s rokem sešel a sezóna festivalů pomalu začíná. Dnes jsme si přizvali na malý rozhovor pořadatele Boba FleckaFajtfestu ve Velkém Meziříčí, jehož brány se otevřou už ve středu 5. července. Návštěvníkům nabídne čtyři dny plné kapel vyznávajících tvrdší odnože metalu.

Zdravím tě, Bobe, tak na co se letos můžeme těšit? Rád bych s tebou probral především line-up, je hodně netradiční, ale i ambiciózní a svým způsobem to chce koule, dát na jednu stage třeba Chelsea Grin, Zardonika, Tortharry nebo Bolehlava…

To je velká pravda. Už dlouho jsem měl v hlavě Zardonika, protože jeho přesah do různých žánrů je obrovský, a jak se domluvil na spolupráci i s Dinem (legendární kytarista Fear Factory – pozn. red.), tak si říkám, že teď přišel ten správný okamžik! Už Redzed svojí show na Fajtfestu v roce 2021 leccos naznačil, a to to neměl po Decapitated vůbec jednoduché… Ty kopáky jejich bubeníka ho před koncertem hodně strašily, ale nakonec dal skvělou show a připravil do budoucna půdu interpretům z jiných žánru. Věřím, že to bude nezapomenutelný hudební i vizuální zážitek, Zardonic se na festival velice těší. Letos máme opravdu rozmanitý a myslím, že na poměry našeho festu i velmi zajímavý line-up, kde si přijdou na své všichni fans metalu a nejen toho.

Budou The Ghost Inside opravdu tím největší koncertem v prozatímní historii festivalu?

Ano, bezpochyby. Jejich rider (seznam požadavků na vystoupení – pozn. red.) už hovoří za vše. Přijede velká, světová kapela. Headliner loňského Full Force (festival situovaný kousek od Berlína – pozn. red.) a letos i celého Impericon turné (putovní festival – pozn. red.) po Evropě. Tohle je ten zlatý moment prozatímní historie festivalu, a ten příběh kolem kapely vše vyhání ještě do větších emocí. Možná si ještě neuvědomuji, že se to opravdu stane a TGI dají Engine 45 na našem festivalu, už teď z toho mám husí kůži… All my life I’ve been searching for something, to break these chains. To break these chains. But I’ll keep swinging…

Je těžké dostat se na billboard na D1?

To opravdu je, a nebýt našeho skvělého starosty ve Velkém Meziříčí, pana Alexe Kaminarase, a podpory kulturní komise, tak se to nikdy nestalo realitou. Jsme velmi vděční současnému vedení města, protože přesně chápe přesah a důležitost festivalu jako je Fajtfest.

Středeční Legends Day. Přiblížíš nám, jak bude probíhat?

Pro Legends Day postavíme naproti hlavnímu pódiu B stage (8 x 6 m), na které se bude hrát pouze ve středu. Koncerty budou bez zábran, takže čekáme maximálně skvělou atmosféru. Velmi nám nahrává středeční svátek, takže čekáme už hodně lidí, a máme taky o den navíc na vychytání provozních chyb. Teď už to mohu říct, dlouho jsme jednali o Legends Day se Shadow Area, a to doslova několik měsíců, ale bohužel to zatím nedopadlo, ale alespoň moje útoky měly nějaký pozitivní dopad. Kapela se po letech několikrát sešla a zjistila, že spolu budou moci fungovat, tak se třeba dočkáme brzy nových skladeb na Fajtfestu 2024… Anebo taky ne, kluci jsou dost nevyzpytatelní. (smích) Headlinerem budou The.Switch, tam asi jiná volba být nemohla. Je to kapela, která byla motivací pro vznik Fajtfestu a je žijící legendou po celém Česku. Sunset Trail s námi začínali na prvním ročníku, táhnout to s námi až doteď a měli už i v roce 2019 jeden z headliner slotů. The Truth Is Out There je možná nejoblíbenější česká kapela u FF family, a živě snad nikdy nezklamala. Velcí muzikanti. Overhype, to je kapitola sama o sobě. Psal se první ročník, nic nefungovalo, byla zima, déšť atd. Byl jsem rozhodnutý už další rok nedělat a poslední kapela celého festivalu byli Overhype, vtrhli na stage (Hájenku) a vše šlo o sto procent nahoru, a v ten moment se možná rozhodlo o osudu Fajtfestu! Díky Calwi a spol.! Hazydecay – olomoucká legenda a vlastně první koncert, co jsem pořádal v Rock Depu, na FF mají podobný postavení jako Sunset Trail nebo Head2down. Shatter a Fuxo – další jména, která už nepotřebují komentáře, myslím. Vše zakončí ve Ski-baru DJ Čistič, který má k těmto kapelám velmi vřelý vztah. Dost vyčerpávající popis Legends Day! (smích) Chceme vás tam všechny vidět, nejen ty dřív narozený. Doporučujeme dojet o den dříve, protože ve čtvrtek, kdy hrají The Ghost Inside, Rise of the Northstar, Chelsea Grin, čekáme obrovské problémy v dopravě v okolí Kopce i samotného VelMezu. Přijdete v klidu ve středu, dáte pivko, a poslechnete si legendy festivalu…

Česká i slovenská scéna má svoje zastoupení. Vyber z každého dne něco, co bys doporučil.

Legends Day jsme probrali, určitě si nenechte ujít Stellvris, jsou strašně odhodlaní i pracovití a je radost jim dělat managera nebo spíše booking agenta. Snad brzy přijde label! Letos na pódiu budou stát úplně jiný Stellaris než roce 2021. Ze slovenské scény nesmím opomenout Tatrofku s famózním Alanem za mikrofonem, čekám velkou party i recesi. V pátek určitě Skywalker. Viděl sem jejich show nedávno v MeetFactory a má velmi vysoké parametry. Egor se vrací s Marinou po letech na Kopec a jejich aktuální singly jsou vynikající. Ze Slovenska si nenechte ujít FF legendu Fuxa s Head2Down a jedno vím určitě… nechají tam život. Den poslední. Určitě bych zašel na parní válec jménem Crippled Fingers, jsem zvědavý na čistě deathmetalovou legendu Tortharry a jejich přijetí, na závěr si nenechám ujít Bolehlava. Vlastně stojím za každou kapelou na letošním FF.

A teď zkus i pár zahraničních jmen.

Ve čtvrtek čekám asi největší moshpit festivalu na Rise of the Northstar. Jsou po letech zpět a jde z toho obrovská síla. Bude to divoké. Chelsea Grin s Tomem Barberem jsou taky jasným tahákem. Za mne momentální jasná dvojka mezi světovými deathcoreovými kapelami. V pátek čekám velké věci od Born of Osiris. Ne každým rokem můžeme přivítat na Kopci kapelu, co stvořila žánr, a navíc jsou to strašně milí a komunikativní lidé. Uděláme jim co nejlepší zvuk, aby si to užil absolutně každý! Ještě bych určitě vypíchl novou kapelu Davida Ellefsona – DIETH. Bude to opravdová metalová show, na kterou se bude vzpomínat. Ve finále je chtělo hodně českých festivalů, myslím, ale my jsme je chtěli hned po prvním singlu. V sobotu samozřejmě největší party core na světě – Attila. Slyšel jsi poslední singl? Fronz se pustil do hodně netradičních a zajímavých vokálních linek. Fandím mu a vždycky budu. Hodně lidi mluví o Kublai Khan TX, a není se čemu divit. Můj druhý tip na největší moshpit festivalu, jsou jako buldozer! Ještě si dejte pozor na UNITY TX, v Brně před Deez Nuts zandali skvělou show a v budoucnu jejich nu-metal rap bude mít ještě co říct. Ta energie je obrovská, a věřím jim úplně všechno. S UNITY TX s tebou naprosto souhlasím, v Brně byli neskuteční. Ještě bych neměl zapomenout na umělce Siniztera z Atlanty. Bude to jeho první show v Evropě a bude to mega!

Jaká bude budoucnost celého projektu Fajtfest?

Mohu říct, že tento rok hodně napoví, a bude strašně záležet především na návštěvnosti. Tohle je vlastně výzva pro celou Fajtfest family! Uděláme to pro vás nejlepší, co to půjde, a teď už je tah na vaší straně. Vlastně, když se dívám na letošní line-up, ani nevím, jestli jsme ještě výhradně core festival? Ano, tyhle kapely budou vždy hrát prim, ale sám osobně cítím, že vlivy nejen tvrdších stylů jsou žádoucí. Přesně jak povídáš, doba se posouvá dál a třeba takový rap-core, či nu-metal rap je styl budoucnosti.
Chci Vás všechny poznat i na Fajtfest v Centru – 21. října, kde jsme zvolili taky netradiční line-up. Headlinerem bude deathmetalová legenda Unleashed, která zatím do naší země jezdí opravdu sporadicky. Jak říká s oblibou můj bratr Milan, bude to referendum o death metalu na Vysočině, jestli se vůbec má cenu dívat tímto směrem pro Fajtfest.

11. 11. V tohle krásné datum nás konečně čeká dlouho očekávaný projekt Fajtfest v Holandsku, veškeré informace přijdou brzy. Město Leeuwarden zažije pravou FF atmosféru za výrazného přispění našeho velkého kamaráda a partnera, Hendrika Van Der Tol. Dále budeme chtít asi oživit legendární Rumela Party v Rock Depu (VelMez), a víc toho asi do konce roku v plánu nemáme.

Určitě budeme chtít ještě rozšířit nebo i okysličit FF tým, takže přijdou nové tváře. A třeba je to šance i pro vás, co zrovna tohle čtete. Už teď můžete posílat přihlášky a krátký životopis na bob@fajtfest.com. A co by měl náš spolupracovník mít? Metalové srdce, časovou flexibilitu, trochu fyzické zdatnosti, a to hlavní je asi spolehlivost. Co ty Jirko? Myslím, že by ses k nám hodil! Zdravím všechny fans RockSoundu a děkuji za rozhovor. PS: Kopec je jen jeden, takže 5.–⁠8. července všichni na Fajtfest!

I já díky Bobe, že sis udělal čas a zasvětil fanoušky do dalšího ročníku už tak legendárního hardcore festivalu, který opět dokazuje, že hranice žánrů prostě neuznává a tím se posouvá dál k širšímu spektru fans…

Otázky kladl: Jirka Kunčík, foto: Jiří Kunčík, video: YouTube.com

Author