Basinfirefest uzavřel line-up, vystoupí i Heidevolk, Hämatom a Redzed

Dog Eat Dog, Basinfirefest 2022/foto: Magda Šotolová

Letošní Basinfirefest je čtyřdenní, zahraje na něm více než padesát kapel. Koná se v termínu 22.-25. 6. ve Spáleném Poříčí, asi 20 km od Plzně. Line-up byl nyní dokončen a festival láká na některá nová zahraniční i česká jména.

Do Basinfirefestu zbývá něco přes dva měsíce, takže nastal čas jeho sestavu uzavřít. Že jsou letošními headlinery Ghost, Ville Valo, Airbourne, Clawfinger, Dark Tranquillity, Pain nebo Paradise Lost, je známo, ale pár kapel na soupisce ještě chybělo. S aktuálními sedmi novými kapelami Heidevolk, Hämatom, Redzed, End, Unity-TX, Severals a Fata Morgana je line-up Basinfirefestu 2023 kompletní.

Mezi septet nováčků patří nizozemští folk/pagan metalisté Heidevolk, okamžitě rozpoznatelní díky dvojici čistých mužských vokálů a jedinečným melodiím. Osobitě spojují vikingské sbory a metal do písní silně inspirovaných přírodou i historií nejen jejich domoviny, ale též germánskou mytologií. Hämatom se v tuzemsku skamarádili s Dymytry a na poříčskou louku obklopenou lesy přivezou spojení industriálně laděného metalu s elektronickou hudbou. S industriálními rovinami si trochu pohrává i „metalový“ rapper Redzed, nejposlouchanější český umělec na Spotify s více než 1,5 mil. posluchačů. Jeho hudba využívá tvrdé kytary, zpěvem někdy lehce připomíná ikonického Ozzyho, ale ještě blíže má k interpretům jako Ghostmane, kde se podmanivý rap mísí s industrialem, alternative t/rapem i metalem.

Rap na Basinu uslyšíte nejen u Redzeda, Clawfinger nebo Fever 333, ale též u Unity-TX z Dallasu. Jejich hardcore a nepřeslechnutelný rapový výraz zpěváka se odmítají podřídit žánrovým normám. Úderné hardcore breakdowny plní temnou duši grungeovou a hiphopovou energií, které dohromady překračují hudební hranice.
Ty překračují i zběsilí all star hardcoristé End, v jejichž řadách jsou současní i bývalí členové Fit For An Autopsy, Counterparts, The Dillinger Escape Plan či Misery Signals. Jde o brutální a destruktivní mix technicky precizního grind vichru, nervních hardcore skřípaček a zatěžkané riffáže, který z nich dělá koncertní jistotu.

Posledními novými jmény jsou Severals a Fata Morgana z Plzně. Moderňáci Severals se neustále snaží posouvat dopředu a jejich progresivní metalcore s prvky djentu si zakládá na propracované světelné show v doprovodu kvalitního zvuku. Dlouholeté metalové harcovníky potěší metalová legenda Fata Morgana, kterou okolo roku 1984 zakládal Šakal z Törr a která v době komunismu měla zakázánou činnost. Vzhledem k roku založení je zřejmé, že hudebně šlo o heavy metal, později došlo k okultním, blackovým a thrashovým inspiracím, které v jejich hudbě zůstaly dodnes, doplněné o horror show.

Line-up 2023:
Airbourne, Butcher Babies, Catastrofy, Cerebral Extinction, Clawfinger, Dance With The Dead, Dark Gamballe, Dark Tranquillity, Driák, Decapitated, Dust Bolt, End, Fata Morgana, Faun, Fever 333, Flotsam and Jetsam, Frozen Poppyhead, Gaerea, Ghost, Godless Truth, Haken, Hämatom, Heidevolk, Jungle Rot, Knife, Laid To Waste, Mallephyr, Pain, Paradise Lost, Pestilence, Pro-Pain, Redzed, Riverside, S.D.I., Severals, SpiritWorld, Sunset Trail, Tankard, The Fialky, The Raven Age, UnityTX, Urne, Vektor, Vended, Vomitory, VV.
V prodeji jsou i denní vstupenky včetně speciální edice pro dvě osoby za bezkonkurenčně nízkou cenu 2000 Kč, takže se na „Basin“ dá zajet doslova jen na otočku.

Text: TZ poskytnuta PR Obscure & Brutal Assault, foto: Magda Šotolová, video: YouTube.com